Poznejte nejvýchodnější město České republiky – Jablunkov

Nově otevřené Muzeum trojmezí přibližuje vývoj krajiny, přírody  a osídlení v nejvýchodnější části České republiky. Skutečné trojmezí – styk hranic 3 států leží v nedaleké obci Hrčava. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi i milovníky historie a zajímavostí.

Reklama

Horkou novinkou v Jablunkově je Muzeum trojmezí – nová pobočka Muzea Těšínska. Nachází se na rohu Mariánského náměstí v tzv. Knížecím domě. Ten je nejstarší zděnou budovou v Jablunkově.

Obzvlášť v létě stojí za návštěvu naučná stezka v jablunkovském arboretu u sanatoria. Má 7 naučných panelů, které informují o historii a významných osobnostech sanatoria a návštěvníci se také dozví mnohé o zdejším arboretu. Dopřejte si pohodu a klid, které zdejší park nabízí.

Významné památky města Jablunkova přibližuje Stezka historií Jablunkova. Okruh o délce 1,5 km seznámí návštěvníky s tím nejzajímavějším z historického a kulturního dědictví města. Papírovou mapu s trasou stezky si mohou návštěvníci vyzvednout v jablunkovském informačním centru. Tam také získají další informace k výletu na Trojmezí na Hrčavě.

Cesta autem na Hrčavu zabere z Jablunkova necelou půlhodinu (20 km).

Z centra Hrčavy je to na Trojmezí cca 2 km. Návštěvníky tam zavede žlutě značená turistická trasa. Povrch silnice je vhodný i pro kočárky. Cestou se mohou návštěvníci chvilku posedět a občerstvit se u prodejny s místními regionálními produkty (sýry, likéry, klobásky). Nebo si dát na terase místní pražírny výbornou kávu a kochat se výhledy do krajiny.

Samotné trojmezí se nachází na dně místního potoka. Díky lávce, která přes potok vede, je ale možné se ocitnout přímo nad tímto bodem. Jinak je trojmezí vyznačeno třemi kamennými monolity. Každý stát tak má na svém území jeden monolit.

Také samotná obec Hrčava stojí za bližší prozkoumání. Obdivovat můžete např. dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje nebo Lurdskou jeskyni s léčivou vodou. Krásná okolní příroda a dochovaná lidová architektura návštěvníky zavede do času našich předků.

Pokud turisté zavítají do Muzea trojmezí nebo do prodejny s regionálními produkty na Hrčavě, mají možnost zde získat slevovou kartu Těšínské Slezsko Region Card a čerpat slevy např. na ubytování, vstupné do muzeí, na koupaliště, wellness apod. Bonusem je, že mohou díky aktivaci karty vyhrát balíček s regionálními produkty. Celkem proběhnou 4 losování, vždy jednou měsíčně z nově aktivovaných karet. Aktivní využívání karty je pak vstupenkou do další soutěže, tentokrát o ceny jako poukaz na víkendový pobyt, tandemový seskok či rodinné vstupné do aquacentra. Výherce budeme losovat v listopadu letošního roku.

Kompletní informace k výletu, včetně tipů na další zajímavosti z Těšínského Slezska, jsou k dispozici na webu tesinskeslezsko.cz.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama