Pouštění draků – zábava, která má kořeny v Číně

Historie pouštění draků sahá až do starověké Číny, kde byli draci považováni za symbol moudrosti, síly a štěstí. Čínští mudrci a učenci se často představovali jako draci, a proto byli draci často zobrazováni na různých uměleckých dílech a v různých rituálech a ceremoniích.

Reklama

Pouštění draků se stalo oblíbenou zábavou během Velkého pouštního festivalu Chung Yuan, který se pořádá každoročně v Číně. Tento festival se koná na počest boha pouště, který měl podle legendy kontrolu nad deštěm a počasím. Lidé setkávají na ulicích a veřejných prostranstvích, kde pouštějí draky v různých velikostech, tvarech a barvách. Draci na pouštění jsou vyrobeni z papíru nebo látky, lidé pak drží dráčky za ocas a pohybují se s nimi po ulici nebo po veřejných prostranstvích.

Prý největším drakem, kterého kdy na světě pustili, byl drak o délce 100 metrů, který byl vyroben pro festival v Sin-ču na Taiwanu v roce 2002. Tento drak byl vyroben z papíru a látky a byl tak velký, že se mohl pohybovat pouze se zapůjčeným jeřábem. Drak byl navržen tak, aby připomínal tradičního čínského draka a byl zdoben zlatými a stříbrnými ornamenty. Čínský drak je 3000 let starý mytologický symbol Číňanů a zpodobňuje štěstí, nesmrtelnost, plodnost a aktivitu. Věřilo se, že čínští draci byli schopni odhánět zlé duchy. Během festivalu  v Sin-ču byl vypuštěn do vzduchu a vznášel se nad městem po dobu několika hodin.

Pouštění draků je velmi oblíbené nejen v Číně, ale i v dalších zemích s velkou čínskou diasporou, jako je například Thajsko, Vietnam, Malajsie a další. Tato tradice je také oblíbená v mnoha dalších zemích po celém světě, například v Los Angeles v Kalifornii a v New Yorku, kde při různých festivalech lidé pouštějí draky v různých velikostech a tvarech.

A proč se u nás pouští drak jen na podzim…?  V dřívějších dobách bylo pole na jaře a v létě oseto a rostla na něm úroda. Na podzim pak nevadilo, když děti lítaly s draky na poli, navíc na jaře a v létě museli pomáhat právě s polními pracemi. Tradice by se měly dodržovat, ale v tomto případě neváhejte a vyrazte s dětmi i s drakem ven kdykoli je trošku větrno.  Zvyk pouštění draků se stal oblíbenou zábavou po celém světě a je považován za symbol čínské kultury a historie.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama