Oslavy Ještědu 2016

Oslavy Ještědu 2016 se konají v sobotu 17. září 2016. Letos slaví vysílač a horský hotel Ještěd 43. výročí od svého otevření a Oslavy se konají pod záštitou hejtmana Libereckého kraje, Martina Půty. Návštěvníkům budou opět zpřístupněny prostory vysílače Českých Radiokomunikací, Hotelu Ještěd, strojovny kabinové lanovky Českých drah, areál skokanských můstků a stanice Horské služby.

Reklama

Doprovodný program připravili organizátoři letos na téma Ještěd ve filmu. Kromě divadelních představení pro děti, hudebních vystoupení a oudoorových aktivit se návštěvníci dozvědí informace o filmech natáčených na Ještědu, budou se moci podívat na reklamní spoty s Ještědem a večer je pro ně připraveno promítání filmu Grandhotel v areálu doskočiště skokanských můstků.

V rámci Oslav proběhne tradiční závod ve vynášení pivních sudů na vrchol Ještědu.

Ve městě doprovodí program Den otevřených dveří Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec n.N. a zajištěna bude doprava návštěvníků historickými autobusy a tramvajemi.

Jednotlivé aktivity Oslav Ještědu

Pro zájemce budou opět zpřístupněny prostory vysílače Českých Radiokomunikací a Hotelu a restaurace Ještěd,včetně zrekonstruovaných částí. Vzhledem k velkému zájmu jsou prohlídky vysílače možné jen na časové vstupenky, které se budou vydávat u vstupu pod ochozem hotelu. Zpřístupněna bude také strojovna kabinové lanovky v horní stanici. Horská služba ČR v rámci dne otevřených dveří umožní návštěvníkům prohlídky své stanice a záchranného vybavení včetně techniky vedle spodní stanice kabinové lanovky.

Letošní oslavy proběhnou s tématem Ještěd ve filmu. Zájemci se dozvědí informace o filmech natáčených na Ještědu, k dostání budou mapy filmových míst v Libereckém kraji. Nově se oslav zúčastní německá partnerská města  Görlitz a Žitava nebo Východní Čechy, které budou prezentovat svoji turistickou nabídku.

Ve večerních hodinách je připraveno promítání filmu Davida Ondříčka Grandhotel. Promítání proběhne v areálu doskočiště skokanských můstků od 19:00 hodin. Při nepříznivém počasí se promítání přesune do kina Varšava.

Na Beranově cestě vedoucí ke spodní stanici kabinové lanovky připravila společnost Sundisk s.r.o. outdoorové aktivity pro rodiny s dětmi. Děti mohou za zdolání každé aktivity získat razítko, a pokud jich nasbírají dostatečný počet, dostanou v recepci Hotelu Ještěd malý dárek. Svůj stánek zde bude mít i science centrum iQLANDIA.

Tradiční závody ve vynášení pivních sudů na vrchol Ještědu odstartují v 10:00 hodin na dojezdu sjezdovky F10. Závodníci vynášejí na zádech 50litrové (muži) nebo 15litrové (ženy a dorostenci) sudy piva. Hodnotné ceny věnovaly České Radiokomunikace a.s. a Hotel Ještěd. Závod organizuje Jizersko-ještědský horský spolek.

Propozice závodu na www.horskyspolek.cz.

Spolek Ještěd 73, který se věnuje obnově Ještědu, představí návštěvníkům zajímavé technické projekty akad. arch. Otakara Binara, který je autorem původních interiérů Ještědu.

Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec nad Nisou připravil při příležitosti Oslav Ještědu 2016 Den otevřených dveří ve vozovně tramvají v Mrštíkově ulici. Zájemci si budou moci v době od 10:00 do 17:00 hodin prohlédnout vozovnu tramvají a dílny, DPMLJ zde představí vozový park a seznámí zájemce s pracovištěm řidiče. Budou zde vystaveni i automobiloví veteráni, atrakce pro děti a představí se tým silniční bezpečnosti.

Více informací na www.dpmlj.cz.

Kromě pravidelných linek MHD budou moci návštěvníci využít pro dopravu na Ještěd i historické tramvaje a autobusy, které budou jezdit z centra. Z Lidových Sadů do centra bude jezdit historická úzkorozchodná tramvaj. Mezi vozovnou DPMLJ a terminálem MHD Fügnerova bude fungovat kyvadlová doprava. Dopravní podnik vypraví ve večerních hodinách také oblíbenou Partytramvaj, která  bude jezdit po Liberci od 18:00 do 24:00 hodin.

Bližší informace na www.dpmlj.cz.

Z Horního Hanychova na Ještěd se mohou návštěvníci dopravit několika způsoby. V provozu bude kabinová lanovka Českých drah za zvýhodněné ceny (8:00 – 20:00 hodin) a sedačková lanovka Skalka (9:00 – 19:00 hodin), která společně se slevami jízdného nabízí možnost bezplatné přepravy kol, kočárků a zvířat. Zajištěna bude také přeprava z parkoviště u spodní stanice kabinové lanovky k Chatě Ještědka historickými autobusy společnosti BusLine a.s a historickým autobusem ŠL11 společnosti ŠKODA-BUS klub Plzeň, z.s.,  v době od 9:30 do 18:00 hodin. Všechny společnosti nabízejí u příležitosti Oslav Ještědu zvýhodněné ceny jízdného.

Pro návštěvníky je připraveno i centrální parkoviště za speciální cenu 50 Kč na den.

Jízdní řády najdete na www.jestedliberec.cz 

Oslavy Ještědu 2016 jsou podpořeny Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

VSTUP NA OSLAVY ZDARMA!

Kompletní program oslav naleznete na www.jestedliberec.cz.

Na Oslavách Ještědu se podílí Liberecký kraj společně se Statutárním městem Liberec, Českými Radiokomunikacemi, a.s., Hotelem Ještěd, Spolkem Ještěd 73, Českými drahami, a.s., Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s., Sportovním areálem Ještěd, a.s., Horskou službou České republiky, společností BusLine a.s., Boveraclubem, společností ŠKODA-BUS klub Plzeň, z.s.,  Jizersko-ještědským horským spolkem, Oblastní galerií Liberec, společností Activeart , iQLANDIÍ a společností Sundisk s.r.o.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama