Olomouc, jediné české město v žebříčku skrytých pokladů Evropy podle Lonely Plan

O tom, že Olomouc je jedním z nejkrásnějších měst České republiky, ví každý Čech.

Méně známá je však hanácká metropole zahraničním turistům. Nyní se vše mění a Olomouc se díky respektovanému názoru cestovatelů může pyšně srovnávat s dalšími odhalovanými poklady Evropy.

Reklama

Prestižní edice turistických průvodců Lonely Planet zveřejnila seznam skrytých pokladů Evropy. Jedná se o 10 nejkrásnějších míst v Evropě, která zatím nejsou příliš známá. Olomouc, která obsadila 7. místo žebříčku, je jediným městem České republiky, které se do tohoto výběru dostalo.

„V posledních letech se snažíme systematicky využít potenciál našeho města, který v cestovním ruchu má, nabízet jeho krásy a zviditelnit ho pro turisty. Uvedení na seznamu Lonely Planet proto jednoznačně vítáme. O Olomouci se tam píše jen pozitivně, jako o pravděpodobně nejkrásnějším městě v ČR, které určitě stojí za to navštívit. Je to krok, který Olomouci, doufám, pomůže,“ říká náměstek primátora města Olomouce Jan Holpuch.

Komise složená z profesionálních cestovatelů dokonce Olomouc považuje za nejkrásnější české město. Podle porotců má stejný architektonický šarm a kouzlo jako Praha, ovšem bez přílišného chaosu a navíc má v rukávu ještě několik es. Například socialisticko-realistický orloj umístěný na budově radnice na Horním náměstí, dochovanou křížovou chodbu biskupského paláce z 12. století (dnes součást Arcidiecézního muzea) a také výborné restaurace.

„Uvedení Olomouce na seznamu 10 skrytých pokladů Evropy je zcela neoddiskutovatelný úspěch. Bylo by asi legrační si myslet, že naše město může skutečně vážně konkurovat světovým destinacím typu Paříže nebo Říma. Což ale neznamená, že by nemělo co nabídnout. Proti těmto centrům masové turistiky bude Olomouc vždy „překvapivým pokladem“, který má ducha a nabízí sice stejné skvosty, ale méně zmatku,“ vysvětluje Jan Holpuch.

Kromě Olomouce se v žebříčku objevil německý hrad Satzvey, vesnice Battle ve Velké Británii, francouzský Amiens, holandský Haarlem, Lucemburk, španělská La Coru?a a doposud neobjevené poklady podle Lonely Planet ukrývá také Estonsko, Litva a Polsko.

Obyvatelé Olomouce mohou být nyní právem hrdi na své město. Představitelé města neskrývají radost a zároveň si přiznávají velkou zodpovědnost ve snaze o uchování bohatství a kouzla města, které je protkáno dlážděnými uličkami s kouzelnou a klidnou atmosférou a „zděděnými“ historickými unikáty. Odhalení učiněné Lonely Planet by mohlo povznést Olomouc z kategorie „skrytých pokladů“ do kategorie známých turistických cílů. Tato událost se pro město stala dalším vyznamným zápisem v jeho novodobých dějinách a rok 2012 rokem neobyčejným.

Seznam skrytých pokladů podle Lonely Planet

    Hrad Satzvey, Německo
    Battle, Velká Británie
    Amiens, Francie
    Haarlem, Nizozemsko
    Lucemburk, Lucembursko
    La Coru?a, Španělsko
    Olomouc
    Klaipeda, Litva
    Tartu, Estonsko
    Łańcut, Polsko

Charakteristika průvodce

Lonely Planet je světově proslulá edice průvodců, která již 30 let patří mezi nejoblíbenější na trhu. Píšou je profesionální cestovatelé, kteří se specializují na jednotlivé oblasti a pravidelně je aktualizují.

Zdroj: www.olomouc.eu

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama