Objev Kozubovou

Užijte si výhledy na beskydskou krajinu. Vydejte se na Kozubovou a rozhlédněte se po krajině z věže kaple sv. Anny, možná dohlédnete až na Malou a Velkou Fatru nebo na královnu Beskyd – Lysou horu. Od turistické chaty na Kamenitém jsou krásné výhledy na prales Mionší a do údolí Lomné. Výlet zvládnou turisté, cykloturisté i rodiny s dětmi.

Reklama

Trasa dlouhá přibližně 12 km začíná u informačního centra v Dolní Lomné (iCafé Dolní Lomná), které je výchozím bodem nejen výletu na Kozubovou, ale také výchozím bodem pro prohlídky pralesa Mionší. Kromě informací nabízejí také výbornou kávu, chutné koláče nebo kopečkovou zmrzlinu. Občerstvit se můžete také skvělými drinky, které zde připravují.

Tip Držitelé Těšínské Slezsko Region Card získají slevu na prohlídku pralesa Mionší s průvodcem.

První část trasy na Kozubovou tvoří naučná stezka Krajinou dávných horalů. Na několika zastaveních naučné stezky se turisté mohou dozvědět mnoho zajímavostí o životě místních obyvatel v dřívějších dobách.

Zhruba v půli cesty na rozcestníku pod Malou Kykulou se vydáte po cyrilometodějské stezce až k samotnému vrcholu Kozubové. Horský hotel Kozubová prochází v posledních létech řadou změn. Velká letní terasa nabízí krásné výhledy na protější hřeben Slezských Beskyd a na Velkou Fatru na Slovensku. Nedaleko chaty stojí kamenná kaple sv. Anny s rozhlednou. Klíče od rozhledny si můžete zapůjčit v baru hotelu Kozubová. Zapůjčení klíčů je spojeno s vratnou zálohou ve výši 100 Kč. Po zdolání točitých ocelových schodů se turistům nabízejí široké výhledy do okolí.

Z Kozubové vede hřebenová trasa po žluté na Kamenitý (810 m n. m.). I zde se mohou turisté kochat úchvatnými výhledy do údolí Lomné a na prales Mionší na protějším vrchu Velká Polana. V turistické chatě na Kamenitém je pro všechny návštěvníky připraveno občerstvení a příjemné posezení uvnitř i venku.  A jak dál? Ideální je sejít k autobusové zastávce Horní Lomná Doubrava v blízkosti horského hotelu Excelsior a autobusem se vrátit zpět do výchozího bodu u informačního centra (2 zastávky).

Dalším tipem na návštěvu v Dolní Lomné je Prales Mionší. Národní přírodní rezervace Mionší je jedinečnou přírodní památkou Těšínského Slezska. Stromy zde dosahují výšky 60 m a stáří 250 let. Prohlídka pralesa je možná pouze s průvodcem, a to v období od 1. 6. do 15. 9.

Máte s sebou děti, které rady bádají a objevují? Vezměte je do URSUS zážitkového centra.  Malí i velcí návštěvníci zde najdou expozice věnované beskydské přírodě a díky různým herním a interaktivním prvkům si prohlídku užijí naplno. Součástí centra je přírodní zahrada a kavárna s vynikající kávou.

Turisté mají možnost zdarma získat slevovou kartu Těšínské Slezsko Region Card například u chaty Kamenitý nebo přímo na Kozubové a čerpat různé slevy na ubytování, vstupné do muzeí, na koupaliště, wellness apod. Bonusem je, že mohou díky aktivaci karty vyhrát balíček s regionálními produkty. Celkem proběhnou 4 losování, vždy jednou měsíčně z nově aktivovaných karet. Aktivní využívání karty je pak vstupenkou do další soutěže, tentokrát o ceny jako poukaz na víkendový pobyt, tandemový seskok či rodinné vstupné do aquacentra. Výherce budeme losovat v listopadu letošního roku.

Kompletní informace k výletu, včetně tipů na další zajímavosti z Těšínského Slezska, jsou k dispozici na webu tesinskeslezsko.cz.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama