NPÚ přibližuje historické stavby a minulost dětem edukačními programy a dětským

 Pro hrady a zámky jsou červenec a srpen významnou částí roku – turistická sezona vrcholí a kasteláni se svými pomocníky ukazují, co všechno pro své návštěvníky připravili. Stále více se přitom věnují dětem; historii, architekturu a památky jim představují způsobem, který děti baví. Hrad a zámek Bečov navíc spustil první dětský web. A také provozuje edukační centrum – jedno ze sedmi, jejichž zážitkových programů mohou děti letos na památkách a pracovištích NPÚ využít.

První dětský web pro malé návštěvníky památek, webové stránky přizpůsobené nejmenším uživatelům, spustili lidé ze správy hradu a zámku Bečov měsíc před začátkem prázdnin 1. června na Mezinárodní den dětí. Je to v České republice unikát, první web památkového objektu určený dětem. Atraktivní formou a srozumitelným jazykem přibližuje základní informace o hradu, zámku i relikviáři sv. Maura, jedné z nejvzácnějších památek u nás. Děti si zde mohou naplánovat návštěvu hradu a jeho okolí, pustit si kramářskou píseň o dramatických osudech relikviáře nebo animované filmy o něm. Snadno si také stáhnou omalovánky a pracovní listy k hradu, zámku i relikviáři.

Reklama

Dětský web je však jen jednou z řady nabídek, které hrad a zámek Bečov dětským návštěvníkům poskytuje. Po vybudování originálního dětského koutku v podobě hradní pevnosti, cvičné archeologické lokality či půjčovny kostýmů je žhavou novinkou tohoto léta i prohlídkový okruh Procházka minulostí, při němž se děti zábavnou formou dozvídají, jak se na hradech a zámcích bydlelo, plní zajímavé úkoly a mohou si osahat repliky historických šatů, nádob, zbraní, mincí apod. Také prohlídka Relikviář pro každého je určena zejména dětem; dozví se, co je to relikviář, co ukrývá, kdo je světec a podobně, a pomocí komiksu zjistí, jak se relikviář dostal do Bečova, za jakých okolností byl ukryt a jak se podařilo jej mnohem později objevit.

Jiný typ zážitku na Bečově nabízejí unikátní programy Dobrodružství vápna a písku, které dětem i rodičům představí památkové stavby z pohledu stavebních materiálů a jejich schopnosti vypovídat o dějinách budov. Během prohlídek hradu, včetně nepřístupných míst, s odborníkem se lidé seznámí s tradičními materiály či historickými stavebními technologiemi a naučí se rozumět, co památky vyprávějí .

Zásluhu na tom, že se na hradě a zámku Bečov mohou dětem takto intenzivně věnovat, má jeho zapojení do projektu s motem Památky nás baví, oficiálně nazvaného Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky www.pamatkynasbavi.cz. Na sedmi pracovištích Národního památkového ústavu byla otevřena edukační centra, vybavená technickým zařízením a edukačními pomůckami a zaměřená na vytvoření systému vzdělávacích programů věnovaných kulturnímu dědictví. „Děti jsou pro nás velice důležitou skupinou. Jedním z úkolů Národního památkového ústavu je zprostředkovat návštěvníkům historii a příběhy památek a obecněji napomoci veřejnosti vybudovat si k památkám a národnímu kulturnímu dědictví vztah. A začít u dětí je ideální. Proto se snažíme vycházet vstříc jejich zájmům a možnostem a připravit jim poučení zábavnou formou,“uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Edukační centrum v Českých Budějovicích navázalo na starší didaktické programy realizované již od roku 2008. Nabízí školám edukační programy pro historická jádra měst České Budějovice a Český Krumlov. Pro klášter Zlatá Koruna vznikl nový program „Zlatokorunský orbis pictus“, který žáky seznamuje nejen s každodenním životem mnichů v cisterciáckém klášteře, architekturou gotiky a rokoka v autentickém prostředí, ale využívá i didaktické nástěnné obrazy z 2. pol. 18. stol. inspirované dílem J. A. Komenského Orbis Pictus, které sloužily k názornému vyučování v tamní škole. Jak se žilo na dvoře posledních Rožmberků si žáci vyzkouší doslova na vlastní kůži během programu „Návštěva na dvoře posledních Rožmberků“ na zámku v Třeboni. S využitím renesančních kostýmů se stanou dvořany Petra Voka a zjistí, jaké měl záliby nebo čím se zabýval alchymista, stavitel, rybníkář či kejklíř.

Prvního května letošního roku bylo otevřeno edukační centrum v Hradci nad Moravicí, které připravuje programy také pro zámek v Raduni. V programu „Cesta do středověku“ si děti vyzkouší například psaní husím brkem, při absolvování programu „Život na zámku“ se zase obléknou do historických kostýmů.

Edukační centrum v Kroměříži se zaměřuje na přiblížení další stránky historie, na interpretaci historických zahrad.  Připravuje programy, při nichž děti pozorují krásy zahrady kroměřížského zámku, poslouchají zvuky, čichají k bylinkám anebo je dokonce ochutnávají. O prázdninách se budou konat prohlídky zámecké saly terreny, unikátního raně barokního prostoru, který je napůl ještě součástí zahrady a napůl již přináleží k zámku. Její poznávání probíhá zážitkově, za pomoci divadla, tvořivosti a hudby .

Edukační centrum v Ostravě, sídlící v areálu zpřístupněného Dolu Michal v Michálkovicích, vzniklo v roce 2012 s cílem zvýšit povědomí o technických památkách a industriálním dědictví a vysvětlit jeho hodnotu a význam kupříkladu pro hospodářský rozvoj regionu. Přímo v areálu Dolu Michal jsou připraveny programy „Černá, barva uhlí“, „Ograbule a ti druzí: příměstské tábory“ nebo „Technická památka, známá, neznámá“. Další řadu programů připravuje toto edukační centrum na hradě Šternberk například„Technika je všude kolem nás“; upozorňuje jimi na význam technického zázemí budov, na které se často zapomíná.

Širokou nabídku programů pro nejmenší děti i skoro dospělé připravuje už od roku 2013 edukační centrum se sídlem v Telči. Najdete je na řadě hradů a zámků v Kraji Vysočina .

Edukační centrum na zámku Veltrusy zahájilo svůj letošní provoz 19. května pilotním programem „Zahrady a parky“, zaměřeným na rozdíly barokní zahrady a přírodně-krajinářského parku. Programy však připravuje také pro Palácové zahrady pod Pražským Hradem a Sázavský Klášter.
Na výlet nejlépe každý víkend – Akce na tento víkend.

 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama