Nestůj, cestuj podzimní jižní Moravou!

Pokud patříte mezi požitkáře, vyhraďte si dostatek času na návštěvu jižní Moravy. Vaše smysly dostanou nálož blaženosti a ze získané energie budete čerpat ještě na Velikonoce. Podzim je na jižní Moravě barevný, voňavý a neskonale štědrý. Rozjeďte se za některým z našich tipů a užijte si.

Boskovicko plné pokladů

Reklama

Jižní Morava oplývá vínem i spoustou památek. Než ale usednete ke krbu se skleničkou moravského červeného, zahřejte se jízdou na zdejších cyklostezkách! 10 kilometrů trailů ve třech úrovních obtížnosti, pumptrack a parádní zázemí. K dispozici kdykoliv jen 3 kilometry od centra Boskovic.

Město s bohatou minulostí je turistickou peckou samo o sobě. Na prohlídku židovské čtvrti, vzácné lázně mikve a nádherné synagogy přijíždí výletníci zdaleka. Empírový zámek patří k nejpůvabnějším v České republice a v zahradách možná potkáte členy slavného rodu, který část zámku obývá. Vzhůru na boskovický hrad. Býval mohutným krasavcem, dnes je od něj impozantní výhled do krajiny. Nebo do 26 metrů hluboké studny poháněné šlapacím kolem. Je jediným funkčním v republice a taková rarita rozhodně stojí za vidění! 

Singletraily, Foto: © Sportpark Boskovice

Za Napoleonem ke Slavkovu

Bitva tří mocností proměnila v roce 1805 Slavkovsko jednou provždy.  Vypravte se na špičkovou multimediální expozici v Mohyle míru! Unikátní památník vzdává hold všem obětem válek bez rozdílu a je jediný svého druhu v Evropě. Každoročně tu v prosinci probíhá vzpomínková akce „1805“, jejíž rozměry snadno předčí hollywoodskou produkci.

Vydáte-li se po stopách slavných velitelů, určitě narazíte na zámek Slavkov a jeho barokní zahrady. Postupně tu přenocovali všichni tři vojevůdci a Napoleon podepisoval příměří v noblesních prostorách obřího Historického sálu.

Mohyla míru, Foto: © Jan Brettschneider

Zámek Slavkov, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava

Barevné tradice Slovácka

Bílé Karpaty jsou jak sousedský plot mezi zahrádkami Moravy a Slovenska. Když přijmete naše pozvání, zahrajem vám a zatancujem. Lidové zvyky jsou kolem Strážnice a Veselí nad Moravou pořád živé. V Blatničce se podíváte do dílny, kde šijí kroje, v Blatnici na originální kraslice nebo v Hrubé Vrbce mezi opečovávané stoleté stodoly. Chcete-li pozvednout zraky výš, vystoupejte na rozhlednu Travičná. Ještě výš? Stačí zajet do Veselí nad Moravou – noční pozorování ve zdejší hvězdárně je nezapomenutelné.

Brno s podzimem neusíná

Právě naopak. Jih Moravy žije vínem, Brno akcemi všeho druhu. Od ochutnávek a přehlídek malých pivovarů, přes koncerty a folklorní akce až po skvělá divadelní představení. Přes den se nechte zlákat místními památkami (brněnské podzemí, funkcionalistické vily nebo hrad Špilberk), večer si užijte jedinečnou atmosféru moravské metropole. A pokud se ubytujete v Brně, všechny výlety máte na dosah.

Brno, Jakubské náměstí, Foto: © Pavel Gabzdyl

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama