REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Nejlepší výlety na Šumavě

Šumava, rozsáhlé pohoří ležící na jihozápadě České republiky, nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky spojené s přírodou, historií a malebnými obcemi. Při návštěvě Šumavy si užijete nádhernou přírodu, malebné obce i historické památky. Ať už se vydáte na výlet kolem Lipenské přehrady, na výlety v okolí Kvildy, Prášil, na Srní, či k tajemným šumavským slatím, Šumava vás zaručeně okouzlí svou jedinečností a přírodními krásami.

Pokud se chystáte na výlet na Šumavu, přinášíme vám přehled nejlepších míst, která byste neměli na výletě minout.

Tipy na výlety na Šumavě

 1. Lipenská přehrada: Lipno je jedním z největších a nejkrásnějších přehradních jezer v České republice. Nabízí širokou škálu aktivit, jako je plavba na lodi, rybaření, windsurfing a cyklistika po okolních stezkách. Lipno je ideálním místem nejen pro relaxaci a odpočinek, ale i jako výchozí bod pro výlety na Šumavě a oblíbená destinace pro rodiny s dětmi. Nelze opomenout, že v Lipně nad Vltavou se nachází Stezka v korunách stromů.
 2. Kvilda a Horská Kvilda: Obec Kvilda, nejvýše položená obec v České republice, je skvělým výchozím bodem pro pěší túry a cyklistické výlety. Zdejší nádherná příroda láká milovníky outdoorových aktivit. Pokud byste rádi navštívili prameny Vltavy, Jezerní slať, pak se tady určitě zastavte. V zimě funguje na Kvildě lyžařský areál a je zde perfektní běžkařská trasa na Horskou Kvildu a další místa.
 3. Schwarzenberský kanál: Je šumavský historický vodní kanál, který se nachází nejen v Čechách, ale také na německé straně, ale převážně v české části. Byl vybudován v 18. století za účelem plavení dřeva ze vzdálených horských oblastí a po vodě do řeky Vltavy. Podél kanálu vede naučná stezka, která je vhodná pro cyklisty, pěší turisty, rodiny s dětmi a v zimě pro běžkaře.
 4. Prášily: Další malebnou obcí na Šumavě jsou Prášily. Jedná se o další skvělý výchozí bod k několika senzačním výletům. Z Prášil se snadno dostanete k Prášilskému jezeru, k ledovcovému jezeru Laka nebo na ikonickou rozhlednu Poledník. Vede tudy cyklomagistrála ze Železné Rudy až do Vyššího Brodu.
 5. Srní: Obec Srní je také výborným výchozím bodem pro výlety v okolí. Najdete ji v srdci Národního parku Šumava a dá se říci, že do všech stran se můžete vydat na výlet a vidět něco zajímavého. Velkým lákadlem je výlet na vlčí výběhy, ale také návštěva Hauswaldské kaple. S dětmi je doslova povinností navštívit Mravenčí stezku.
 6. Černé a Čertovo jezero: Tato jezera, nacházející se nedaleko Železné Rudy, jsou velmi působivá svou tajemnou atmosférou. Černé jezero je nejhlubším jezerem v ČR a je obklopeno hustými černými lesy, díky kterým získalo svůj název. Čertovo jezero tu dle pověsti vyryl do země sám ďábel a je pravda, že cesta k němu je poněkud obtížná, ale za nádherné přírodní scenérie trocha nepohodlý rozhodně stojí.
 7. Velký Javor: Tato hora je nejvyšším vrcholem Šumavy (1 456 metrů nad mořem) a je ppoprávu nazývána Král Bavorského lesa a nabízí skutečně nádherné panoramatické výhledy na českou i německou stranu.
 8. Zlatá stezka: Zlatá stezka je souhrný název pro obchodní cestu, po které se přepravovalo zboží. Dnes jde o několik tras a možnost projít Šumavu po trasách, které se používali po staletí.
 9. Hrad Kašperk: Je malebně situovaný hrad v Šumavském podhůří, který se může pyšnit titulem „nejvýše položený královský hrad v Čechách“. Hrad Kašperk je známý svou polohou na vrcholu kopce, a tak na výletě budete mít impozantní výhled na okolní krajinu. Natáčela se tu oblíbená pohádka Anděl Páně.

Národní park Šumava: Prozkoumejte tento chráněný přírodní prostor s bohatou faunou a flórou, a nezapomeňte, že pohyb po národním parku má svá pavidla.

Fauna a flóra Šumavy

Díky své bohaté biodiverzitě je Šumava důležitým územím pro ochranu přírody. Na Šumavě se nachází několik fascinujících bažin a slatí, které představují unikátní ekosystémy a poskytují útočiště mnoha vzácných druhům rostlin a živočichů. Tyto oblasti jsou také zajímavým tipem na výlet na Šumavě.

REKLAMA

 1. Jezerní slať: Tato oblast se nachází v blízkosti obce Kvilda a proto je někdy nazývaná Kvildská slať. Je charakteristická svými rozlehlými plochami rašelinišť a malými jezírky. Tento unikátní ekosystém poskytuje domov mnoha vzácným druhům rostlin, včetně rosnatky okrouhlolisté a klikvy bahenní. U této slatě najdete také vyhlídkovou věž, vysokou sedm metrů, která je pro návštěvníky volně přístupná.
 2. Modravské slatě: Modravské slatě se nacházejí v blízkosti obce Modrava a jsou dalším významným mokřadním územím na Šumavě. Tato oblast je známá svou pestrou paletou rašelinišť, vlhkých luk a rašelinných lesů. V Modravských slatích žije mnoho vzácných druhů rostlin, jako je vrba laponská, prstnatec májový a vlochyně bahenní. Z těchto důvodů jsou slatě nepřístupné, ale lze se sem dostat se strážci parku v rámci organizovaných procházek a výletů.
 3. Březník: Je další zajímavý tip na výlet na Šumavě, jde o samotu a bývalou hájovnu nedaleko státní hranice. Březník je místo až trochu děsivé, odříznuté od civilizace a s největším počtem dešťových strážek na Šumavě. Přírodní scenérie tu má velmi syrovou podobu.
 4. Rys ostrovid: Dalším vzácným druhem je rys ostrovid. Šumava je jedním z nejvýznamnějších území v České republice, kde se tento druh vyskytuje. Rysi jsou velmi plachí a většinou se zdržují v odlehlých a tichých oblastech.
 5. Vydry: Šumava je také domovem vydry říční, která je jedním z nejohroženějších druhů v České republice. Vody Šumavy poskytují ideální prostředí pro tuto hravou a šikovnou šelmu, právě proto tu také najdete stejnojmennou řeku – Vydru. Nejčastějším výletem je pak Čeňkova pila a výstup na Turnerovu chatu, kolem řeky Vydry a jejích překrásných obřích kamenů.
 6. Tetřev hlušec: Mezi ptáky patří k významným druhům na Šumavě tetřev hlušec. Tito velcí tetřevi se vyskytují v horských oblastech s otevřenými pastvinami a rašeliništi.

Cestou na Šumavu můžete navštívit i další krásná místa, jako je například hrad Rabí, hrad a zámek Velhartice nebo rozhledna na Svatoboru nedaleko Sušice.

Bayerischer Wald – Německá část Šumavy

Bayerischer Wald, také nabízí mnoho zajímavých míst a atrakcí pro návštěvníky. Zde je několik tipů na místa, která stojí za to navštívit:

 1. Národní park Bayerischer Wald: Tento národní park je nejstarším národním parkem v Německu a je spojen s českým národním parkem Šumava. Poskytuje chráněné prostředí pro mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. Můžete se vydat na túry po značených stezkách, navštívit informační centra a podívat se na unikátní rašeliniště.
 2. Baumwipfelpfad: Stezka vedoucí mezi korunami stromů zavede návštěvníky do výšek a umožňuje jim získat jedinečný pohled na okolní lesy. Můžete se projít po dřevěných chodnících a vychutnat si nádherné výhledy a zážitek z procházky ve výškách.
 3. Historické město Passau: Nachází se na soutoku tří řek (Dunaj, Inn a Ilz) a je známé svými uličkami, historickými budovami a impozantním katedrálním komplexem.
 4. Zwiesel: Tato malá městečko je známé svou sklářskou tradicí. Můžete navštívit místní sklárny, kde se dozvíte více o výrobě skla a koupit si jedinečné sklářské výrobky. Navštivte také kostel sv. Mikuláše s krásnými vitrážemi.

Německá část Šumavy nabízí mnoho přírodních a kulturních pokladů, které stojí za to objevit.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA