REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 9.12. a svátek má Vratislav
V okolí

Navštivte Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů.

Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880–1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky jsou převážně technické – různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku a tím i nácvik ručních prací. Kromě těchto hraček je tu i funkční parní strojek, elektrický vláček a mnoho dalších.

Chloubou expozice je 120 cm vysoká panenka s porcelánovou hlavou která byla na zakázku vyrobena kolem r.1890 a je také logem muzea. Panenka je doplněna mimořádně bohatou dobovou výbavu.

REKLAMA

K životu dětí patřila také škola – proto zde nechybí stará školní lavice a historické školní pomůcky. Za zmínku stojí např. veršovaný školní řád z r. 1930. Domácí loutkové divadlo svého času nechybělo snad v žádné české domácnosti a zde je zastoupeno i s dobovými ceníky. Několik hraček je tu připraveno pro děti na hraní a zejména kuličkové dráhy jsou velmi oblíbené.

Muzeum je v provozu od r. 2005 a za tu dobu si získalo řadu příznivců, kteří se sem rádi vrací. Několikrát se tu natáčela Toulavá kamera a pořad Retro. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.

REKLAMA

Vedle náročného provozu muzea se naše činnost od roku 2008 zaměřuje na zabezpečování rozsáhlých výstav, které připravujeme ve spolupráci s městy, místními kulturními organizacemi, správou zámků, muzei všech stupňů, obchodními a informačními centry. Jsou zaměřeny k jednotlivým tematickým okruhům. Krátké video Vás seznámí s prostředím muzea.

Součástí muzea je také expozice M.D.Rettigové, která zde žila v letech 1824–34 a tady také dopsala svoji proslulou kuchařku. Na dobových předmětech přibližujeme tehdejší domácnost. Prohlídka muzea je s výkladem a trvá přibližně 45 minut. 

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA