REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

Návštěva Heraklionu na Krétě

Většina cestovatelů se hlavnímu městu ostrova vyhne a okamžitě pokračují do dalších částí ostrova. Což je obrovská škoda, protože tohle město nabízí plno zajímavých míst, které určitě musíte navštívit. Pojďme se podívat na 5 hlavních důvodů, proč se vyplatí si vymezit alespoň jeden den na prohlídku Heraklionu. Co vidět v Heraklionu?

Nejlepší období pro návštěvu Heraklionu

Nejoblíbenější aktivitou v Heraklionu je návštěva muzeí a fantastických archeologických nalezišť v regionu. Pokud se tedy na Krétu chystáte za návštěvou archeologie, doporučujeme návštěvu ostrova na jaře nebo na podzim. 

Tím se vyhnete extrémním teplotám a zároveň také dlouhým frontám. A navíc, mimo sezónu jsou ceny vstupenek levnější!

REKLAMA

Ale nebojte, Heraklion nikdy nespí – a tím pádem se stává i zima dobrým obdobím, kdy můžete do města vyrazit. V létě návštěvu spojíte s relaxační dovolenou. Sečteno podtrženo, neexistuje špatné období pro návštěvu Kréty. 

Jak se dostat do Heraklionu 

Kréta patří mezi jednu z nejoblíbenějších turistických destinací. A možností jak se sem dostat, je spousta. 

Mezi nejjednodušší a občas také nejvýhodnější patří zakoupení zájezdu přes cestovní kancelář. Nicméně na Krétu se můžete dostat také nízkonákladově. Levné letenky nabízí např. Ryanair. Levné letenky na Krétu naleznete také na webu Skompasem.cz. 

Jak cestovat po Krétě

Nejjednodušším způsobem cestování po ostrově je pronájem auta. Doporučujeme tuto půjčovnu aut v Heraklionu

Můžete samozřejmě ale můžete využívat taxi služby na Krétě. V neposlední řadě můžete využít také hromadné dopravy, která však na ostrově není moc rozšířená.  

Co vidět v Heraklionu

Jak již bylo zmíněno v úvodu, v Heraklionu si najdete vyžití na minimálně jeden den. Pojďme si tedy projít nejlepší místa, která určitě nesmíte v Heraklionu vynechat. 

Palác Knóssos

Největší a nejzachovalejší minojské naleziště na Krétě leží pouhých pět kilometrů jihovýchodně od Heraklionu. Je to jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí na Krétě.

Knossos je obrovský monumentální palác se čtyřmi křídly postavenými kolem prostorného centrálního nádvoří, o kterém se věří, že byl mýtickým labyrintem krále Minose. 

Ačkoli vykopávky ukazují, že palác zde byl již v roce 2000 př. n. l., to, co dnes vidíte, pochází převážně z roku 1450 př. n. l. s poněkud přehnaně nápaditou rekonstrukcí z počátku 20. století.

Autobusy ze Starého Města odjíždějí každých 15 minut do Knossosu během letní sezóny, takže je pro turisty velmi snadná návštěva. 

Staré Město v Heraklionu

Dopoledne nebo odpoledne můžete strávit procházkami po Starém Městě, prohlížením míst a nasáváním místní atmosféry. Heraklion byl postaven kolem moře a dodnes je srdcem starého města přístav.

Nejpozoruhodnější památkou podél přístavu je benátská pevnost Koules ze 16. století.

Přes silnici, ale ještě před přístavem, jsou benátské arzenály, snadno rozpoznatelné podle kamenné fasády a obrovských oblouků. Zde Benátčané opravovali své lodě. Na západ od přístavu se podél moře táhne malebná promenáda lemovaná restauracemi. Určitě zde musíte ochutnat plody moře!

Staré Město je chráněno okruhem mohutných obranných zdí, které byly po částech zbourány. Uvnitř jsou ulice určené pouze pro pěší chůzi lemovány aristokratickými budovami, kostely a butiky a ústí do zelených náměstí s fontánami a rušnými kavárnami.

Benátská pevnost Koules

Pevnost Koules, která zaujímá místo na nábřeží Heraklionu, je působivá benátská pevnost z počátku 16. století. Snadná procházka podél hlavní cesty vás zavede přímo až ke vchodu do pevnosti. 

Pokud vás pevnost Koules zaujme už z dálky, věřte tomu, že interiér vás dostane ještě víc. Uvnitř pevnosti naleznete celou řadu dobových artefaktů či plaket, které vás rychle vrátí zpět do minulosti. V pevnosti naleznete například stará děla, amfory či kamenné rytiny. 

V případě, že toužíte ještě po něčem víc, doporučujeme vystoupat po schodech až na vrchol pevnosti. Naskytne se vám překrásný výhled na moře. Pokud fouká, dejte si pozor na mořskou spršku z vln narážejících do skal.

Archeologické muzeum

V archeologickém muzeu jsou vystaveny nádherné fresky z Knossosu, jež jsou staré až 3500 let. 

Muzejní poklady jsou rozmístěny ve 27 galeriích, které pokrývají více než 5500 let naši historie. Na nádvoří archeologického muzea se dokonce zachovaly zbytky benátského kláštera sv. Františka, jež byl zničen následkem zemětřesení v roce 1856.

Muzeum je považováno za hlavní turistickou atrakci ve městě, patří do „povinných“ míst ze seznamu: „Heraklion-co vidět?“, najdete ho ve východní části starého města. 

Trhy ve starém městě 

Ve starém městě najdete téměř 1000 obchůdků, které jsou různě umístěné. Abyste některé z nich našli, budete muset poměrně bloudit po městě – ale nebojte, kdo hledá, vždy najde. Mezi úzkými uličkami najdete krásné restaurace, skryté terasy nebo také maloobchodní prodejny.

V případě, že si chcete domů dovést perfektní suvenýr z Kréty, zamiřte na ulici 1866 známou také jako Central Market. Ulička je totiž plná prodejců, kteří vám prodají cokoliv, na co si jen vzpomenete. 

Obchody, restaurace a kavárny jsou ve Starém Městě doslova na každém kroku. Stačí si vybrat ulici a náhodně chodit a budete zcela jistě ohromeni tím, co lze vidět v Hreaklionu.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA