Na Slezskoostravském hradě je připravena vánoční atmosféra až do začátku ledna

Slezskoostravský hrad je pro návštěvníky nachystán s adventní atmosférou a pohodou. Připravena je nejen výstava betlémů, ale během třetí adventní neděle i tradiční program Vánoce na hradě. „Je to ideální místo na klidnou vánoční procházku s rodinou, či přáteli,“ zve srdečně kastelánka, Miriam Čechová.
Výstava betlémů bude zahájena 3. prosince 2022 a trvat bude až do 8. ledna 2023. Zhlédnout na ní můžete dřevěné a papírové betlémy převážně ze soukromých sbírek. Některé exponáty jsou zapůjčeny z muzeí. Mimo zápůjčku z Přerova a Prostějova jde hlavně o betlémy z Moravskoslezského kraje.

Reklama

Zajímavostí je betlém z Valašského muzea, který vznikl v rámci řezbářského sympozia a každou jeho figurku vytvořil jiný řezbář. Většina papírových betlémů je pak ze soukromé sbírky pana Stanislava Dostála z Přerova. Ten se může chlubit sbírkou o 700 exponátech, na hradě jich bude vystaven pouze zlomek. V hradní galerii najdete také zajímavé informace o tradici vánočního stromečku nebo vzniku betlémářství.
Po celou dobu výstavy bude v galerii otevřen bar s punčem, horkou čokoládou a nebudou chybět vánoční koledy a dětský koutek.

Výstava betlémů je přístupná v rámci běžného vstupného na hrad. V prosinci je hrad otevřen mimořádně vždy od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin. Výjimkou bude pouze Štědrý den a Silvestr, kdy se hradní brány uzavřou již ve 14 hodin.

Vánoce na hradě 2022
Zajímají vás vánoční zvyky? O třetím adventním víkendu, 10. a 11. prosince, zažijete na hradě pravou vánoční atmosféru. 

Děti mohou napsat dopis Ježíškovi, najdet zde totiž Ježíškovu poštu. Za odborné asistence a výkladu si malí i velcí návštěvníci mohou roztopit olovo a zjistí, co je čeká v příštím roce.
Stánek s pečenými kaštany vás jednak zahřeje, ale také ovoní. Určitě ochutnejte. Na hradě zhlédnete také ukázky ražby mistra pregéře a historické mince „pod polštář“, dle starých zvyků, můžete také zakoupit. Chybět nebudou zvířátka, betlém, soutěže nebo divadlo. Kompletní program najdete na webu Slezskoostravského hradu.

Vstupné na Vánoce na hradě 10. a 11. 12.:
Zdarma děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P
Platí černá karta 2022

Zvýhodněný PŘEDPRODEJ platí do 9. 12.:
100 Kč dospělý
60 Kč děti od 6 let včetně, studenti (s platným studentským průkazem), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů
280 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Prodej na místě 10. a 11. 12.:
120 Kč dospělý
80 Kč děti od 6 let včetně, studenti (s platným studentským průkazem), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů
350 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Více informací o akci najdete v plánu akcí na webu Slezskoostravského hradu a ve facebookové události na profilu @slezskoostravskyhrad.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama