MTB XC Krušnohorský seriál 2015

Cross-country horských kol je v posledních letech na mostecku trochu opomíjenou disciplínou. Přestože se v Mostě na Resslu XC kdysi jezdilo, v záplavě maratonů a nově také enduro závodů na XC prostě nezbývá čas ani pořadatelské kapacity. To se však s nadcházející sezonou změní. Pořadatelé mosteckého Extrém biku, krušnohorského QWERTu a klínského Krušnoborce dali dohromady jarní seriál, jehož cílem je nastartovat závodníky do nové sezony a také přilákat novou krev z řad nejmladších nadějí. Přeci jen XC je olympijská disciplína a aktuální olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý ještě jako junior zrovna na mosteckém Resslu závodil.

Reklama

XC Krušnohorský seriál – propozice )

Pro méně znalé by asi nebylo od věci vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými MTB disciplínami:

XC (Cross-country)
Závod se jede na okruhu v délce 3 – 6km, počet kol je vypsán pro každou věkovou kategorii jiný v závislosti na předpokládaném čase dojezdu vítěze. Elitní kategorie jezdí přibližně 1,5h, ostatní kategorie méně. Trať bývá technicky náročná, prudké výjezdy střídají sjezdové pasáže, povrch různorodý (kamenité pasáže, kořeny, bláto).

XCM (Marathon)
Závod se jede na trati dlouhé 80km a výše. Správný marathon by měl obsahovat dlouhé táhlé kopce, které střídají rychlé sjezdy. Jsou ale i výjimky, mezi něž patří právě mostecká trať, plná technických pasáží. Aktuální trendy směřují k navyšování obtížnosti, tak rok od roku v marathonech přibývají singltreky a další prvky XC, většina závodníků si tyto změny pochvaluje, tratě jsou díky nim rozmanitější a zábavnější.

DH (Downhill)
Jedna z tzv. gravity disciplín, jejíž princip spočívá v dosažení nejlepšího času na měřeném úseku, který vede z prudkého kopce. Tratě se zpravidla staví u sjezdovek, jsou plné kořenů, kamenů, náročných překážek a skoků. Jezdí se na sjezdových speciálech a nutná je i speciální výbava (integrální přilba, chrániče páteře,…)

EN (Enduro)
Enduro je poměrně novou disciplínou, která k nám přišla z USA a neustále se vyvíjí. Prvotní myšlenkou endura je kombinace XC, XCM a DH. Závod se skládá z měřených úseků, mezi kterými se závodníci přesouvají bez cizí pomoci po předem vyznačené trati. Terén by měl být co možná

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama