Léto v Orlických horách

Skvělá volba nejen pro rodiny s dětmi

Úžasný hřeben Orlických hor

Reklama

Horský hřeben s výškou nad 1000 m n.m. je prostě fenomén. Na ten Orlický se vypravte z nejvyššího sedla Šerlichu od Masarykovy chaty. Buď směrem na SZ přes prales Bukačku na Vrchmezí nebo na opačnou stranu na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou i dále – jak vám síly pěšmo či na kole vystačí. Další ideální výlet je ze sedla Mezivrší nebo z Haničky na Anenský vrch s roztomilou rozhlednou. Provázet vás budou malé bunkry a můžete zavítat i na pořádnou pevnost Haničku.

Do údolí

Až se vám z těch výšek zatočí hlava, zamiřte do horského údolí. Zemská brána je skalní kaňon, kterým se dere řeka Divoká Orlice do českého vnitrozemí. Děti milují tento vycházkový okruh, přelézání kamenů a hry u vody. Je to naše přírodní wellnes s hodně  osvěžující vodou vonící jehličím. Nedaleko je magické poutní a nábožensky silné místo Neratov. Unikátem je obnovený barokní kostel se skleněnou střechou. Místní komunita provozuje chráněné dílny Kopeček, kde si můžete vyrobit řemeslné drobnosti nebo si koupit hotové.

Výlet k sousedům k prameni Divoké Orlice

Divoká Orlice pramení v rašeliništi u polských sousedů, zvaném Czerne bagno. Vypravit se k němu můžete z polského Zielenience po turistické cestě. Rašeliniště projděte po dřevěných chodníčcích a prohlédněte jej i svrchu – z rozhledny uprostřed něj. Výlet si můžete jakkoliv prodloužit dále po trasách Bystřickými horami – možná až moc, pokud se na ne zcela dokonale značených cestách ztratíte a člověka zde nepotkáte i několik hodin. Doporučujeme GPS.

Do zimních středisek i v létě

Zatímco v zimě největší střediska Deštné a Říčky praskají ve švech, v létě zejí téměř prázdnotou – a to má své kouzlo. Obě nabízejí wellness a bazény pro relaxaci při špatném počasí a o prázdninách takřka každodenní provoz lanovek (viz web) včetně vyvážení kol na hřeben a zážitek při sjezdech na terénních tříkolkách, kárkách nebo koloběžkách. Ještě více adrenalinu si užijete v lanových parcích nebo na terénních kolečkových lyžích, které zapůjčí v Deštném. Tam od letošního roku nabízejí naopak úplným pohodářům novinku – elektrokolo.

Cestou domů

Archeoskanzen a muzeum v přírodě Villa Nova Uhřínov vás potěší skutečným návratem do středověku, bez elektřiny, bez mobilu a dalších rádoby vymožeností.

www.mojeorlickehory.cz
www.destne.info
www.regionricky.cz
www.skiricky.cz/leto


Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama