REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

Last minute vs. first minute zájezdy

Oba pojmy jsou známé a používané hlavně především se spojením s dovolenou. Jaký je ale rozdíl mezi těmito typy zájezdů? V následujícím článku Vám to poodhalíme.

Last minute

Zájezdy s označením last minute jsou dle překladu „zájezdy na poslední chvíli“. Zpravidla je to do 30 dní do odjezdu. U některých cestovních kanceláří jsou tak označovány i zájezdy, jejíchž doba odjezdu je například 60 dní.

Výhody last minute

Největší výhodou last minute zájezdů je především cena. Ta s blížícím se koncem odjezdu snižuje. Jde o to, že cestovní kanceláře jsou si moc dobře vědomy toho, že s blížícím se termínem odjezdu se snižuje šance na jeho prodej. Proto postupně cenu snižují tak, že jsou v některých případech ochotny jít do lehké ztráty, aby byl zájezd obsazen. V opačném případě by byly cestovní kanceláře na tomto zájezdu těžce neziskové. Pro zákazníka to ale znamená, že v konečném důsledku může ušetřit až 50 % z původní ceny zájezdu.

REKLAMA

Má to i své nevýhody

Zajímá Vás například Řecko last minute? V tom případě bude nutné zájezdy pořádně sledovat, protože v tak oblíbené zemi jako je Řecko bude v letním období vysoká poptávka, a proto bude nutné být dosti flexibilní.

Dále pro někoho může být nevýhodou fakt, že v případě last minute je nutné se rozhodovat rychle, a hlavně v co nejkratším čase uhradit 100 % z ceny zájezdu, aby se rezervace včas potvrdila.

First minute

Pokud jde o first minute zájezdy, tak v tomto případě se jedná o úplný opak oproti last minute. First minute zájezdy jsou totiž „zájezdy na první chvíli“ a jedná se spíše a včasný nákup zájezdu.

Proč zvolit first zájezd

Největší výhodou je možnost volby z široké nabídky cestovních kanceláří. Dále je možné se pořádně rozmyslet a třeba tak dosáhnout atraktivního zájezdu, který by byl v době last minute již nedostupný.

Jedná se spíše o zájezdy, které jsou vhodnější pro náročnější cestovatele, kteří chtějí mít jistotu. V případě first minute zájezdů navíc hraje velkou roli i možnost uhrazení zálohy (zpravidla 30 – 50 % z celkové ceny zájezdu). Jedná se o rezervační jistinu, kterou je nutné nejčastěji do 30 dní před odjezdem doplatit.

Shrnutí

Je tedy lepší last minute nebo first minute dovolená? To nelze obecně říct. Každopádně pokud jste nároční cestovatelé, nebo cestujete-li ve více lidech (popřípadě s malými dětmi), doporučují se nakupovat first minute zájezdy.

Naopak pro dobrodruhy, kteří mají rádi překvapení, jsou flexibilní a umí se rozhodovat v krátkém čase, doporučujeme zájezdy s označením last minute. Získáte tak zájezd za výhodnou cenu a užijete si drobnou dávku adrenalinu.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA