Kožená bunda – nutnost pro každý pánský šatník

Co vás napadne, když se řekne kožená bunda? Marlon Brando, The Ramones, Bruce Springsteen nebo piloti 2. světové války? Kvalitní kožená bunda je esencí mužnosti a nezbytnou součástí mužského šatníku, protože nikdy nevyjde z módy, hodí se pro každou příležitost, vydrží celý život a padne jako druhá kůže.

Reklama

Na začátek je třeba uvést, že kožená bunda není levnou záležitostí, na druhou stranu se jedná o dlouhodobou investici a využijete ji téměř po celý rok. Konzervativnější typy mohou volit klasický střih, trendy je střih typu křivák nebo bomber. Černá nebo hnědá barva jsou nejuniverzálnější, k dostání jsou ale i béžové, khaki nebo šedé odstíny.

Správně zvolený střih by měl být pohodlný, ale neměl by zbytečně přidávat na objemu. V dobře padnoucí kožené bundě můžete být za elegána, rebela i pohodáře, záležet bude jen na tom, jakou část vašeho já budete chtít odhalit.

Na co si dát pozor při výběru kvalitní kožené bundy

Bez ohledu na váš věk a typ těla, každý muž by měl mít ve skříni alespoň jednu koženou bundu. Nákup kožené bundy však může být velmi stresující proces, protože jde o investici, která by měla vydržet pokud možno navždy. Je to jako s tetováním: dostanete, za co zaplatíte, a je to vidět na první pohled.

Levnější kožené bundy jsou často vyrobeny z laciné kůže, která je chemicky upravena tak, aby vypadala lépe a kvalitněji. Takto ošetřená kůže je méně prodyšná a náchylnější k poškození: postupem času pravděpodobně popraská.

Často přehlíženou, ale důležitou částí oděvu je také podšívka. Chcete podšívku, která je prodyšná, pohodlná a odolná. Oblíbeným druhem podšívky u kožených bund je bavlna a různé druhy bavlněných směsí. High-end bundy budou mít často dvě různé podšívky pro tělo bundy a rukávy, přičemž rukávy jsou podšité hedvábnou látkou, která usnadňuje oblékání. Levné bundy často mají syntetickou podšívku, která bývá náchylná ke snadnému roztržení.

Jak sladit koženou bundu s vaším stylem?


Pravděpodobně se rozhodujete, jakou barvu bundy zvolit. Zvažte atmosféru. Černá i hnědá jsou univerzální a lze je nosit s téměř jakýmikoli barevnými tričky a kalhotami. Černá je celkově trochu ostřejší, zatímco hnědá působí měkčeji. Záleží jen na vás, který odstín ve vás více rezonuje.

Kožená bunda se hodí jak k tričku a džínám, tak košili a kalhotám. Přidáte-li kvalitní svetr, zvládnete v ní i teploty lehce nad nulou. Existují ale i modely s kožíškem, ve kterých zvládnete i mínusové teploty.

Je třeba vzít v úvahu také to, jakou obuv nosíte. Zamyslete se, budete-li chtít sladit barvu svých kožených bot (společenské boty atd.) s koženou bundou a opaskem (s laděním tenisek si lámat hlavu nemusíte).

Jak poznáte, že vám kožená bunda sedne?


Ať už nakupujete přes internet, nebo jste se pro svoji novou bundu vypravil do kamenného obchodu, při zkoušení je třeba se soustředit na klíčové body: ramenní švy by měly korespondovat s vašimi rameny. Čím vyšší jsou průramky, tím lépe padnou. Pokud jsou příliš nízko, vaše bunda se posune, když budete pohybovat rukama. Nízký průramek je známkou bundy, která je buď příliš velká, nebo špatně ušitá. Rukáv by měl být úzký, ale ne příliš těsný. U kožených bund má rukáv končit buďto u zápěstí, nebo u kloubu palce. Délka je individuální, může dosahovat do pasu, zakrývat opasek nebo končit ještě níže. Padnoucí kožená bunda by měla být poměrně úzká, přesto byste měli být schopni se v ní volně pohybovat. Jednoduchý vizuální test: Pokud si bundu zapnete, postavíte se rovně a budete vypadat jako voják, je příliš těsná.

Širokou nabídku kožených bund najdete na stránkách modivo.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama