Kolem zámeckého rybníka

Tato 2,4 km dlouhá naučná stezka provede návštěvníky v obci Lipová okolo Zámeckého rybníka s vodní plochou 11,5 ha a malým ostrůvkem.

Na osmi informačních tabulích je popsána historie vzniku rybníka, nejzajímavější živočichové a rostliny žijící v rybníku, na břehu a v jeho nejbližším okolí. Na severozápadním břehu jsou instalována plovoucí hnízdiště pro kachny, lysky a potápky. Dále jsou instalovány ptačí budky pro zpěvné ptactvo, pro velké ptáky a sovy. Velkou zajímavostí je zastavení savců, ze kterého je možné pozorovat bobří hnízda a hráze s ukázkami částí okousaných stromů.
Reklama

Součástí naučné stezky je i „Dědova studánka“, která prošla rekonstrukcí, aby byla funkční. Stezka je osazena lavičkami a jednou nekrytou odpočinkovou zónou se stolem pro delší zastavení a je po celé trase přístupná všem věkovým kategoriím, i cyklistům a hendikepovaným s doprovodem. Stezka je značena obousměrně – od hráze rybníka a od restaurace U pytláka.

Naučnou stezku Kolem zámeckého rybníka vybudovala v roce 2018 Základní organizace ČSOP při Střední lesnické škole Šluknov v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.

Místo: Lipová, okres Děčín, Ústecký kraj
GPS: 51.0119872N, 14.3570417E

Kudy tam: Z centra obce Lipová směrem k zámku. 

Více informací o programu NET4GAS Blíž přírodě a zpřístupněných lokalitách s Českým svazem ochránců přírody najdete na www.blizprirode.cz. 
Foto: Český svaz ochránců přírody
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama