REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Kde najdete ty nej hvězdárny? TOP 10 hvězdáren po České republice, které rozhodně nesmíte vynechat!

V České republice existuje několik desítek hvězdáren, kde se veřejnosti nabízí možnost pozorování hvězd, planet či jiných astronomických objektů. Vydejte se prozkoumat tento blízký, ale přece vzdálený, tajemnem zahalený svět.

10 nejnavštěvovanějších hvězdáren v Čechách

1. Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně

Tím nejzajímavějším, co hvězdárna nabízí, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok. Objevujte noční oblohu, pozorujte
a sněte. Kromě samotného pozorování si můžete prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny, stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů. Zde si také můžete některé z meteoritů osahat. V nabídce hvězdárny nechybí ani promítání pořadů pro malé i velké diváky nebo oblíbená sobotní odpoledne s interaktivními fyzikálními show.

2. Hvězdárna Ďáblice v Praze

Za jasného počasí se dá pozorovat oblohu, v případě nepříznivých meteorologických podmínek probíhá promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny. Hvězdárna nabízí denní a noční astronomické pozorování pro veřejnost, astronomické, cestopisné a kosmonautické přednášky, stálou astronomickou výstavu, astronomický kroužek pro zvídavé děti a odborné astronomické pozorování. Hvězdárnu mohou navštívit předem objednané skupiny návštěvníků. Místo je ideální pro rodiny s dětmi i školní výlety.

REKLAMA

3. Brněnská hvězdárna

Hvězdárna a planetárium Brno se nachází na Kraví hoře, což je ideální místo pro pozorování oblohy. Nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s různými aspekty astronomie a kosmologie. Můžete zde zhlédnout různé projekce v planetáriu a navštívit expozice s astronomickými tématy nebo jen pozorovat hvězdy, planety a další astronomické objekty. Také se dozvíte více o vesmíru díky výukovým programům a výstavám.

Hvězdárna a planetárium Brno. Foto: © Go To Brno
Hvězdárna a planetárium Brno. Foto: © Go To Brno

4. Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí je populární pro své vzdělávací programy a veřejné akce. Mají zde připraveny programy jak pro individuální návštěvníky, tak i pro rodiny či organizované skupiny. Programy se přizpůsobují věku návštěvníků — od mateřských školek až po seniory. Kromě programu si mohou návštěvníci prohlédnout ve vstupní hale umístěný model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku pohled do nekonečna.

REKLAMA

5. Hvězdárna v Hradci Králové

Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno místo na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové. Hvězdárna disponuje větším množstvím přístrojového vybavení. Hvězdárna a planetárium Hradec Králové nabízí programy pro všechny věkové kategorie. Je také autorem planetární a galaktické stezky. Nabízí pro návštěvníky řadu programů – večerní programy a pozorování, programy pro děti, pozorování slunce, astronomický kroužek, astronomický klub, přednášky, výstavy nebo také moderní interaktivní expozice s názvy Mikrosvět – makrosvět a Energie – formy a přeměny.

6. Hvězdárna a planetárium Ostrava

Pomocí dalekohledů hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu. Během večerních pozorování spatříte povrch Měsíce, planety Sluneční soustavy, výjimečně komety, ve vzdáleném vesmíru pak zajímavé dvojhvězdy, vícehvězdné systémy, mezihvězdné mlhoviny a galaxie. Ve dne se můžeme podívat na Slunce, pozorovat sluneční skvrny, erupce, protuberance a další úkazy ve sluneční atmosféře.

Hvězdárna a planetárium Ostrava. Foto: © kudyznudy.cz
Hvězdárna a planetárium Ostrava. Foto: © kudyznudy.cz

7. Hvězdárna v Teplicích

Nachází se na Písečném vrchu, který leží pod Doubravskou horou nad městskou částí Prosetice. Na hvězdárnu lze dojít hezkou procházkou lesoparkem od botanické zahrady. Můžete navštívit i vyhlídku na střeše hvězdárny, prohlédnout si výstavy v ochozech obou kopulí a prozkoumat interaktivní obrazovky. Hvězdárnu je možné využít jak pro denní pozorování, které se zaměřuje především na Slunce a děje na něm probíhající, tak i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězdokup, mlhovin, galaxii a dalších objektů ve vesmíru.

8. Hvězdárna v Úpici

Během dne nabízí hvězdárna kromě pozorování sluneční fotosféry se slunečními skvrnami i pohled na Slunce ve spektrální čáře H-alfa. Zde tak můžete sledovat zajímavé projevy sluneční aktivity – protuberance, erupce či aktivní oblasti. Jak denní, tak noční pozorování je možno provádět i na výjezdech mimo hvězdárnu díky moderním převozným teleskopům. Jak výjezdní pozorování, tak akce přímo na hvězdárně doplňují interaktivní modely a exponáty, přednášky, informační tabule a další aktivity.

9. Hvězdárna v Jindřichově Hradci

Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci nese jméno po rodákovi z Jindřichova Hradce, významném českém astronomovi, vědci a pedagogovi. Díky nedávné kompletní rekonstrukci přibylo supermoderní laserové digitální planetárium a špičková sestava dalekohledů v hlavní kopuli. Pro návštěvníky je tak připraven bohatý program, od projekce hvězdného nebe a filmů s astronomickou tematikou v planetáriu, po živé pozorování Slunce, večerní a noční oblohy dalekohledy v kopuli.

Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec. Foto: ©Jindřichův Hradec
Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec. Foto: ©Jindřichův Hradec

10. Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném

Hvězdárna nabízí tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii a astronomickým přístrojům v prostorách přízemí budovy. Pozorování oblohy lze velkým dalekohledem. Zaměřují se na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopule s demonstrací práce s přístroji.

V zemi je celkem okolo šedesáti hvězdáren, která poskytují možnost pozorování a vzdělávání v oblasti astronomie. Tento seznam byl jen krátký výčet z těch známějších. Neváhejte a vyrazte se podívat na některé z nich.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA