Kam za nejlepší dovolenou pro seniory

Každý, kdo má něco nacestováno, vám řekne, že určité destinace některým věkovým skupinám sednou lépe než jiné. Patříte mezi seniory? Rozhodně není nutné kvůli věku přestat s cestováním. Naopak, na výlety do zahraničí jste nikdy neměli tolik času jako nyní! Jako senior máte tu výhodu, že nejste omezeni prací a kvůli dětem se k moři nemusíte nutně vydat o letních prázdninách. Na dovolenou tak můžete zamířit v kterémkoliv ročním období, na jakkoliv dlouhou dobu a klidně i několikrát do roka.  Využít můžete i last minute zájezdy, protože nejste omezováni plánováním řádné dovolené, jako když jste byli zaměstnáni.

Reklama

Většina jedinců v důchodovém věku preferuje cestování na kratší vzdálenosti a teploty nedosahující astronomických výšin, přizpůsobili jsme tomu tedy náš výběr a sestavili seznam top destinací vhodných pro seniory.

Tipy pro snadný výběr dovolené pro seniory

Ještě předtím, než se dostaneme k samotným destinacím, pro vás máme několik tipů, které vám mohou usnadnit výběr dovolené a upozornit vás na možná úskalí.

*     Jako senior starší 50 (či 55) let můžete využít nabídku tzv. dotovaných zájezdů za příznivou cenu. Společně s vámi navíc může cestovat kdokoliv, stačí, když podmínku věku splníte vy. Na cesty tak můžete vyrazit třeba s dcerou či se synem.
*     Na dovolenou se ideálně vydejte mimo hlavní sezónu (červenec a srpen). Proč? 1. Vyhnete se největším davům na plážích i přelidněným ulicím letovisek. 2. Nebudete se muset potýkat s extrémními vedry. 3. Ušetříte.
*     Pokud máte problémy s křečovými žilami či otoky nohou, příjemnější pro vás bude kratší let. V případě několikahodinového letu si obstarejte stahovací podkolenky, po letadle se pak pravidelně procházejte. Uvidíte, že po příletu do destinace to oceníte.
*     Pozorně čtěte popis hotelu. Vyhýbejte se ubytováním postaveným ve svahu, ověřte si vzdálenost od pláže i od centra letoviska, pokud se večer chcete chodit projít do ulic nebo navštěvovat restaurace.
*     Pokud se vydáváte na poznávací dovolenou, ověřte si, že je tempo zájezdu opravdu vhodné i pro starší osoby.

Bulharsko, Primorsko

Brání vám v odjezdu do zahraničí obavy z toho, jak se domluvíte s místními? Zamiřte do Bulharska. Pokud ještě máte v paměti základy ruštiny, v této zemi je určitě využijete a pohodlně se s každým domluvíte. A i kdyby ne, v letovisku Primorsko mají Čechy tak rádi, že vám v restauraci často donesou menu v češtině, někde uvidíte nápisy v češtině nebo prodavač zvládne pár českých slovíček.

V letadle nestrávíte ani 2 hodiny, Primorsko je pak od letiště vzdálené zhruba 50 kilometrů, nemusíte tak mít obavy ani z vyčerpávajícího transferu. Teploty jsou příjemné i v létě a málokdy vylezou nad snesitelnou hranici. V Primorsku na vás čeká veškerá turistická vybavenost a rovnou dvě pláže (Severní a Jižní).

Bulharsko navíc platí za levnou destinaci, mnohé věci tak zakoupíte i výrazně levněji než u nás. Pokud tedy do této země odcestujete na vlastní pěst nebo zakoupíte zájezd bez stravy, nákupy jídla vám nemusí dělat vrásky. Ochutnávejte místní pochoutky jako rybičky caca, karbanátky kebabče či další lahůdky za příznivou cenu.

Španělsko, La Manga del Mar Menor

Španělsko patří mezi naprosté klasiky, kam každoročně míří velký počet seniorů. Důvodem je příjemné podnebí, relativní blízkost k ČR i dokonalá dovolenková atmosféra. Ať už se vypravíte do jakékoliv oblasti Španělska, v podstatě neuděláte chybu. Oblíbený je například region kolem Valencie či Malagy.

My jsme vybrali unikátní letovisko La Manga del Mar Menor, které se pyšní vlastním Mrtvým mořem s vysokým obsahem soli. V jeho okolí se navíc nachází ložiska bahna, které má potvrzené pozitivní účinky na zdraví. Dovolenou si tak můžete ještě zpestřit o ozdravné bahenní procedury.

Na letiště Murcia, které je od města La Manga del Mar Menor vzdálené 55 kilometrů, z Prahy doletí za zhruba 3 hodiny. Ideální teploty zde zažijete v červnu a září, ani léto ale případně nebývá nesnesitelně horké, i když teploměr někdy naměří více než 30 °C.

Portugalsko, Algarve

Hledáte místo, kam se můžete vydat po celý rok a pokaždé tam bude krásně? Těžko najdete lepší možnost než Algarve. Tento nejjižnější portugalský region patří mezi nejslunečnější místa Evropy, ani v lednu se tedy nemusíte bát pochmurného počasí.

Pro seniory je vhodná celá oblast Algarve, ať už tedy zvolíte jakékoliv letovisko, nemůžete šlápnout vedle. Nejvíc turistů míří do města Albufeira, které proto zejména přes hlavní sezónu (červenec a srpen) může být hodně živé – pro někoho až příliš. Když sem zamíříte v kterémkoliv jiném měsíci, budete nadšeni. Vhodným cílem je také město Lagos, které je o poznání klidnější a ukrývá několik významných stop z historie.

Po necelých 4 hodinách letu přistanete na letišti ve městě Faro, odkud se můžete vydat do vybraného letoviska. Albufeira je vzdálená 33 kilometrů, do Lagosu to pak budete mít 80 kilometrů.

Itálie, Sicílie

Náš seznam by nebyl kompletní bez Itálie. Pokud na dovolenou nechcete letět, právě sever Itálie je dobře dostupný pomocí autobusové dopravy. Pokud vás zajímá historie, vyrazte na poznávací dovolenou do Říma, Benátek nebo Florencie.

My se ale zaměříme na Sicílii, která nadchne jak plážové povaleče, tak aktivní turisty. Jeden den můžete odpočívat na krásné pláži, další se vydat obdivovat zelenou přírodu a architektonické památky. Doporučujeme vám letovisko Cefalú. Nejpopulárnější letovisko Taormina je sice nádherné, ale jeho ulice jsou hodně strmé. Pokud chcete zamířit tam, nejideálnější je část Umberto Corso.

V letadle strávíte něco málo přes 2 hodiny, transfery po ostrově pak obvykle také nezaberou příliš času. V červenci a srpnu se teploty mohou přehoupnout přes 30 °C, jestli uvítáte nižší teploty, těmto 2 měsícům se vyhněte.

Pokud hledáte dovolenou a budete se držet našich tipů, nemáte se při cestě do zahraničí čeho obávat. A pokud k tomu všemu využijete ještě služeb all inclusive, můžete strávit dovolenou snů bez starostí. Podstatné je vždy dobře odhadnout své síly, tomu přizpůsobit výběr dovolené a před zakoupením čehokoliv si důkladně přečíst informace o nabídce. Bulharsko je pak cenově dostupnou variantou pro všechny, kteří mají strach z domluvy. Španělské letovisko La Manga del Mar Menor zase můžete vnímat jako malé lázně a na jednom místě si užít moře i ozdravné procedury. Do portugalského regionu Algarve zavítejte v kteroukoliv roční dobu a nebudete zklamáni. Sicílie je pak kompromisem pro všechny, kteří dovolenou chtějí strávit pasivním odpočinkem i aktivním poznáváním destinace.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama