Jedeme na ferraty

Outdoor a aktivní trávení volného času venku zažívají v posledních letech velký boom. Přibývá cyklistů, turistů s holemi i lidí, kteří hledají adrenalinové zážitky. Právě ty můžete spojit s běžným výletem na ferratách, které se stále častěji objevují i u nás. O co jde a kde si tuto zábavu můžete dopřát?

Co je via ferrata?

Reklama

Doslovný překlad pojmu via ferrata zní zajištěná cesta. To naprosto trefně vystihuje, o co tady jde. Pod tímto názvem najdete trasy spojující turistiku a horolezectví – cesty doplněné obvykle o kovové stupy a ocelové jistící lano. Bez toho by totiž nebyly schůdné. Cílem via ferrata je zpřístupnit náročný terén i návštěvníkům bez horolezeckých zkušeností. Její historie sahá více než 150 let do minulosti a původ má v Alpách. Ty celosvětově nejoblíbenější ferraty tak najdete v Itálii, Rakousku či ve Slovinsku. Proslulé jsou ty v okolí jezer Lago di Garda a Lago di Como, rakouskou perlou je pak údajně nejtěžší ferrata světa Bürgeralm-Panorama-Klettersteig.

Nejlepší ferraty u nás

I když v České republice Alpám podobné hory nenajdete, neznamená to, že by u nás nebylo kam na ferraty vyrazit. Ba právě naopak. Českou Mekkou zajištěných cest jsou severních Čechy, ale zajímavé najdete i v Čechách jižních nebo východních. 

Například ferratu Havranka může zdolat v Českém Krumlově. Zpřístupněna je tu zatím jedna trasa, ale počítá se s otevřením dalších dvou ještě v letošním roce. V plánu je dokonce i dětská trasa. Místní raritou je pak nejdelší dvojitá vzdušná lávka v České republice. Měří téměř 30 metrů.

Ferrata Hněvín se naopak nachází přímo v severočeském městě Most. Lezce dovede od staré vodárny k jeskyni pod hradem a má hned dvě trasy. Komu by se lezení ve městě zalíbilo, může přejet do nepříliš dalekého Děčína. Parádní ferratu tu najdete na Pastýřské stěně. Odměnou za zdolání devadesátimetrového převýšení bude dechberoucí výhled na děčínský zámek a údolí Labe.

A do třetice severní Čechy, tentokrát však v divočině u Ústí nad Labem. Lužická spojka vede na skalní vyhlídku Skály a patří k tomu na lezení těžšímu, co u nás máme. Jedná se o silovou ferratu. Některé její úseky mají obtížnost D až E, což odpovídá poměrům běžným spíše v Alpách. Vhodná je tak jen pro zkušenější lezce.

Vybavení na ferraty

Na Lužickou spojku ani na jednodušší ferraty určitě nevyrážejte bez potřebného vybavení. Jeho hlavní funkcí je bezpečnost a jištění. Klasické ferratové sety obsahují horolezeckou přilbu, lezecký úvazek a karabiny. Samozřejmostí jsou pak vhodné boty, sportovní oblečení a zejména rukavice. Pokud to s lezením po ferratách myslíte vážně, určitě se vyplatí zauvažovat i nad hrudním úvazkem, tlumičem pádu a dalšími specialitami, se kterými vám určitě poradí ve specializovaných obchodech. Jedním z nich je například Český ráj outdoor sports s kamennou prodejnou v Kosmonosech a e-shopem pro zákazníky z celé České republiky. 

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama