Jaroslav Róna v Liberci

Celá jarní sezona v Oblastní galerii Liberec se ponese ve znamení velkorysé přehlídky obrazů a soch Jaroslava Róny.

Reklama

Až do 5. června budete mít možnost setkat se s velice působivými díly tohoto známého autora. Protože tvorba Jaroslava Róny je velice bohatá a mnohovrstevnatá, tak jsme výstavu omezili rokem 2000. Nejedená se tedy o retrospektivu, ale o představení práce z posledních let, včetně dosud nevystavených obrazů. Jeho realizace ve veřejném prostoru jako jsou např. pomník Franze Kafky v Praze nebo nejnovější Odvaha (Jošt Lucemburský) v Brně si můžete prohlédnout na velkoformátových fotografiích Petra Bedrny.

Jaroslav Róna patří ve své generaci k nejznámějším autorům. Z jeho bohatého životopisu bychom mohli vyzdvihnout jeho členství ve skupině Tvrdohlaví a divadla Sklep, nominaci na cenu Český lev za výtvarné řešení filmu Amerika podle románu Franze Kafky nebo pro Liberec důležité realizace „Marťana“ na Ještědu a Lampy-Edisona v centru města.

Róna je autorem, který s přehledem zvládá malovat i dělat sochy. Obě tyto složky jsou v jeho díle v rovnováze. Při pohledu na jeho práce si povšimneme mohutných objemů vycházejících z kubistické tradice a naivizujícího rukopisu a v případě maleb výrazné barevnosti odkazující k expresionismu. Obsahem svých děl se zase vrací k romantickému symbolismu a magickému realismu.
Jaroslav Róna se dlouhodobě věnuje několika tématům. Do jedné velké kapitoly o původu zla se dají zařadit motivy holocaustu, s nímž má rodinnou zkušenost, různé formy diktatur nebo zkáza městské civilizace. Zde stále hledáme záblesky zvláštního černého humoru Jaroslava Róny, protože nechceme věřit, že by všechny ty temné obsahy myslel vážně. Dalším důležitým inspiračním zdrojem jsou pro autora mýty a židovsko-křesťanská tradice. Zde nenajdeme tolik dramatičnosti, ale spíše ono mýtické bezčasí. Velmi často pracuje s podobenstvími a se zvířecí symbolikou.

www.ogl.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama