REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

Jak získat pitnou vodu v přírodě?

28. 6. 2022

Pitný režim je i na výletech základem k tomu, abyste vydrželi dlouho svěží a vlastně i zdraví. Nejlepším zdrojem tekutin je přitom obyčejná voda. Na krátké vycházky stačí mít ji s sebou v láhvi z domova. Na celodenní výšlap nebo několikadenní vandr už je třeba přemýšlet, kde seženete pitnou vodu přímo v terénu.

Opravdu čisté studánky?

Nechcete-li nebo nemůžete-li využívat nabídky obchodů a restaurací, nabízí se možnost získat pramenitou vodu ze studánek. Česká přírody je jimi doslova posetá a může být nakonec nějaká voda lepší? Inu, může. I když u pramene najdete hrneček, ještě to neznamená, že čirá tekutina je i pitná. Zemědělská činnost v okolí dokáže vodu znehodnotit na hezky dlouho. A nemusí jít jen o zemědělce. Například hluboké brdské lesy jsou množstvím studánek proslulé. Řada z nich je dokonce doplněná informacemi o provedeném chemickém rozboru vodu. A světe div se, i prameny uprostřed hlubokých hvozdů mohou být nevhodné k pití, nejčastěji díky bakteriálnímu znečištění, které navíc na vodě sami nepoznáte. Přivodit si třeba salmonelózu ale určitě nechcete. Pokud pijete „syrovou“ vodu ze studánky, pak jen tam, kde u visí záznam o rozboru vody se závěrem, že jde o pitnou vodu, a to ještě ne moc dávno provedeným.

Řešení? Filtry na vodu!

Jedinou opravdovou jistotou, jak v přírodě získat opravdu pitnou vodu, je vodu ze studánky ještě přefiltrovat. Perfektní zprávou pak je, že tento požadavek se dávno odrazil v nabídce firem specializujících se na outdoor a bushcraft. Ta je poměrně široká. K nejzajímavějším výrobcům cestovních filtrů na vodu patří například Sawyer.

REKLAMA

Filtry na vodu, jejichž cena se obvykle pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci korun, slibují odstranění 99,99999% všech škodlivých bakterií. Těmi mohou být například původci už zmíněné salmonelózy, cholery nebo v lidských střevech jinak užitečná Escherichia coli. Po použití z vody zmizí i nepříjemná chuť způsobená řasami nebo sinicemi. Filtrace nezabere ani příliš času. Jeden litr vody máte k dispozici během jedné či několika málo minut. 

Co z vody po použití cestovního filtru naopak nezmizí, to jsou chemikálie, jednoduché sloučeniny nebo rozpuštěné prvky, jako je například železo nebo síra. Na jejich odstranění by bylo třeba přece jen sofistikovanější, dražší a těžší zařízení.

To ale neznamená, že jsou cestovní filtry na vodu nějaká ořezávátka. Při váze jen několik desítek gramů dokáží vyčistit řádově stovky tisíc až miliony litrů vody. Při tomto objemu se samozřejmě občas stane, že se filtr zanese mechanickými nečistotami nebo vodním kamenem. K jeho vyčištění stačí jen trocha čisté vody a stříkačka, která u dobrých značek bývá součástí balení. Proces čištění zabere jen pár minut a hurá na další filtrování!

Filtry na vodu najdete na: https://www.bushcraftshop.cz/filtry-na-pitnou-vodu/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA