REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Jak vybrat to nejlepší elektrokolo za rozumné peníze

15. 12. 2020

Velké popularitě se v poslední době těší elektrokola. Vypadá jako klasické kolo, ale disponuje možností využít dopomoci, kterou zajistí elektromotor. Na elektrokole musíte šlapat, jako na klasickém kole, ale do určité míry to nemusí být pouze s vaším vlastním přičiněním. Umožňuje vám to si odpočinout při jízdě. Pořízení elektrokola není úplně nejlevnější, jsou tady samozřejmě modely za desítky tisíc korun. Ne každý si však může dovolit tolik peněz obětovat, a tak se našem článku podíváme na to, co je při výběru elektrokola vlastně nejdůležitější, abyste si mohli pořídit stroj v rozumné cenové relaci.

Aktuální výběr na trhu

Pokud chcete elektrokolo za rozumné peníze, můžete vybírat už v cenové hladině do 20 000 Kč. Zejména pokud se budete pohybovat blíže této částce, můžete pořídit už opravdu velmi slušné elektrokolo. Pokud však hledáte vysloveně horské elektrokolo, je dobré ještě něco málo připlatit a posunout se nad tuto cenovou hranici. Když už hovoříme o konkrétních typech elektrokol, tak aktuálně si můžete na trhu vybírat:

 

REKLAMA

·       Elektrokola horská

·       Elektrokola krosová a trekingová

·       Elektrokola městská a skládací

 

Každá z těchto kategorií má svá určitá specifika, a také dobré elektrokolo v každé kategorii koupíte v různých cenových relacích. Pojďme se v další části našeho textu tedy nejprve podívat na to, jaké jsou mezi těmito elektrokoly rozdíly.

 

Čím se jednotlivé typy elektrokol liší?

Uvedené typy elektrokol samozřejmě mají určité odlišnosti. Naprosto zásadní je vědět, k jakému účelu vlastně chcete elektrokolo použít, protože v opačném případě se na něm budete zbytečně trápit. Zjednodušeně řečeno, městské elektrokolo není pochopitelně určeno na jízdu v terénu. Stejně tak horské elektrokolo není úplně ideální na jízdu po asfaltu. S výběrem konkrétního typu elektrokola vám může velmi dobře poradit test elektrokol, kde se dozvíte veškeré podrobnosti související s výběrem. Obecně se však na rozdíly mezi jednotlivými typy podíváme v rámci našeho článku.

 

Pokud se jedná o horská elektrokola, tak ta mají širší plášť, to znamená, že jsou lépe uzpůsobena na jízdu v těžším terénu. Pro většinu lidí je takové elektrokolo často zbytečné, protože střídají jízdu v lehčím terénu nebo cyklostezky, případně silnici, a hlavně na asfaltu má horské kolo řadu nevýhod. Jednak bojujete s větším odporem, ale také bude mít menší výdrž na baterii. Také platí, že horská elektrokola jsou dražší. Přesto řada lidí chce právě horské elektrokolo, protože zkrátka vypadá dobře. Z racionálního hlediska ale zvažte, zda jej skutečně potřebujete a využijete.

 

Pokud jste se rozhodli, že nevyužijete potenciál horského kola v terénu, můžete zkusit krosové či trekingové kolo, které se vyznačuje tím, že plášť kola je o něco užší. Tím pádem má lepší vlastnosti při jízdě na asfaltu, ale zároveň není zcela nepoužitelné v terénu. Takové elektrokolo vyhoví drtivé většině zákazníků, protože je jakýmsi nejuniverzálnějším typem. Zvládá lehčí terén, takže je fajn třeba na výlety za město a zároveň se na něm nebudete příliš trápit ani na asfaltu. Takové elektrokolo je také levnější, než elektrokolo horské.

 

Pokud naopak vyhledáváte elektrokolo, se kterým budete jezdit výhradně po silnicích, potom zvolte městské, ideálně také skládací elektrokolo. Tato kola jsou přímo určena pro jízdu po asfaltu, mají úzký plášť kola, a tak kladou při jízdě nejmenší odpor. Do terénu vhodná nejsou. Na druhou stranu mohou mít tyto modely i menší kola, tím pádem jsou skladnější. A pokud zvolíte již zmiňovanou skládací variantu, můžete takové elektrokolo velice snadno složit třeba pro přepravu v prostředku MHD.

 

Kde budete jezdit?

Jak je z předchozího textu patrné, výběr vhodného typu elektrokola je hodně o tom, za jakým účelem si jej vlastně kupujete. Pokud víte, že rádi jezdíte v extrémním terénu, určitě zvolte horské elektrokolo. Pokud jste spíše typ na výlety, ideální je krosové nebo trekingové elektrokolo. Do města je to potom samozřejmě městské, v případě potřeby skládací elektrokolo.

 

 

 

Jaké vlastnosti by mělo elektrokolo splňovat?

Při výběru elektrokola je velmi důležité soustředit se na určitá kritéria, které nám pomohou vybrat to nejrozumnější elektrokolo pro vaše použití. Pokud už máte vybráno typ elektrokola, který nejlépe splní vaše potřeby, soustřeďte se také na skutečnosti jako je:

 

·       Velikost rámu a kvalita materiálu

·       Umístění pohonu

 

Doporučujeme každé elektrokolo si vyzkoušet. Existují pánská elektrokola klasickým ránem a dámská elektrokola se sníženým rámem, přičemž dámy mohou ale samozřejmě jezdit i na pánském elektrokole. Existují také rámy v různých velikostech, od XS po XL, což volte dle vaší postavy. Kvalitní elektrokolo je vyrobeno zpravidla ze slitiny hliníku, někdy označované také jako dural. Ta nejdražší kola pak jsou karbonová.

 

Nezapomínejte ani na elektromotor, kdy některá kola jej mají umístěna ve středu umožňující plynulé dávkování výkonu, což je důležité zejména u horských elektrokol. Na zadním kole mají nejčastěji elektromotor stroje spíše na rekreační jízdu, jsou to kola méně náročná na vaši fyzičku a jsou úspornější i levnější. Nakonec je zde pohon na předním kole, což se nejčastěji využívá u městských elektrokol.

 

Co s sebou přibalit na cesty

Pokud jste si vybrali ideální elektrokolo, třeba na základě testu, rozhodně nezapomínejte ani na výbavu, kterou si s sebou vezmete na cesty. Taková výbava může být různého charakteru. Určitě byste neměli zapomínat na:

 

·       Náhradní duše

·       Lepící sadu

·       Klíče na kolo

 

To vše dnes lze umístit do praktické tašky na kolo. V mnoha případech dnes už cyklisté myslí také na cestovní lékárničku. Ačkoliv tu běžně máme hlavně v autě nebo na motorce, také na kole nám rozhodně nemůže přijít vhod.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA