Jak si vybrat batoh na výlet?

S teplejšími dny přichází sezóna turismu a spousta lidí přímo se svými výlety na teplejší sluneční paprsky vyčkává. Pokud patříte mezi ně, máte ještě čas si doladit svou výbavu na výlet. No a k výletům jistě patří batoh. Víte, jak si vybrat ten správný?

Podle čeho byste si měli vybírat batoh na výlet?

Reklama


Na současném trhu je neuvěřitelné množství batohů a orientace mezi nimi může být poměrně složitá. Pokud si však dopředu určíte vlastní preference na zásadní parametry, máte způli vyhráno. Na co se tedy zaměřit?

Velikost


Objem batohu je základním ukazatelem, zda je pro vás daný model ten správný. Batohy mají udávaný objem v litrech a uvádí je každý správný prodejce i výrobce. Podle velikosti batohu se pak batohy hodí na různě dlouhé výlety či horské túry. Batohy se obecně člení na následující objemy, které určují jejich účel:


• batohy, které mají objem 20-35 litrů, jsou vhodnou volbou pro jednodenní výlet do přírody nebo za památkami po městech
• batohy s objemem 40-50 litrů jsou tou správnou volbou na víkendový pobyt v přírodě, s přespáním v chatě, méně nároční turisté již do něj však dokážou zabalit istan, spacák a karimatku
• větší batohy, jejichž objem se pohybuje okolo 60-75 litrů jsou pak vhodné i na náročnější a delší pobyty v přírodě, protože se do nich vejde i dostatečná zásoba potravin
• velké batohy nad 80 litrů se hodí zejména do chladnější lokací při vícedenních pobytech venku, protože poskytují i dostatek místa na teplé oblečení

Počet kapes


Velmi praktické jsou také batohy s větším počtem kapes, abyste nemuseli vše hledat jen v hlavní kapse batohu. Každá správný batoh by měl disponovat boční kapsou na pití, ale hodí se i vnitřní přepážky na oddělení obsahu batohu. Praktická jsou také různá poutka na vybavení jako je vaše větrovka nebo turistické hůlky.

Větší batohy pak často disponují i bočními přístupy do hlavní kapsy batohu, abyste nemuseli pokaždé z batohu vše vyndavat.

Funkčnost batohu


Kromě toho všeho by vás pak měl zajímat i samotný materiál batohu, protože by měl ochránit uložené věci. Třeba zipy by tak měly snést nějakou zátěž, ale hlavně látka by měla být aspoň trochu voděodolná, na průtrže mračen se pak hodí pláštěnka na batoh.


Velmi praktické je i zesílené dno batohu, které by mělo být i nepropustné, abyste si batoh mohli odložit a zároveň nehrozilo jeho protržení.

Tvar zad a popruhů


Velmi důležité je, aby vám batoh perfektně seděl na zádech. Měl by být polstrovaný, aby vaše záda mohla dýchat. I popruhy by vám měly přesně sedět na ramena, takže nesmí sjíždět ani nikde tlačit, protože při zatížení by se efekt ještě znásobil. Pro lepší rozložení váhy a usazení batohu je pak vhodné volit batohy s bederním, a dokonce i hrudním pásem, které nezatěžují jen vaše ramena.

A co design?


Při výběru batohu do přírody není design úplně tím nejdůležitějším ukazatelem, i když by se vám asi měl aspoň trochu líbit. Důležité je, aby měl batoh výrazné nebo přímo reflexní prvky, abyste byli vidět. V případě nehody je jistě vy, ale i horská služba oceníte.


Pokud si vybíráte batoh na jednodenní výlety po památkách, pak je samozřejmě design důležitý a volit můžete z desítek modelů a barev, které se budou hodit k vašemu outfitu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama