REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Jak našetřit na dovolenou?

Možností, jak našetřit na dovolenou, existuje hned několik. Můžete konsolidovat rodinný rozpočet či začít šetřit s dostatečným předstihem, ale lze učinit i mnohé další efektivní kroky.

Konsolidujte rodinný rozpočet

Předně je nutné konstatovat, že konsolidaci rodinných výdajů je vhodné učinit bez ohledu na skutečnost, zda aktuálně potřebujte našetřit na dovolenou. Každoročně tak totiž můžete ušetřit až překvapivě vysoké částky. Kroků, které je možné učinit, přitom existuje mnoho. Jaké to jsou?

  • Ušetřit je možné především na jídle. Ne, nemusíte kupovat levné nekvalitní potraviny, ale můžete např. méně často vyrážet do restaurací a jíst spíše doma.
  • Zacvičit si můžete rovněž doma či v přírodě. Na místo cvičení s činkami lze vyzkoušet kalisteniku, což je posilování s váhou vlastního těla, k němuž v podstatě nic nepotřebujete.
  • Vhodné je eliminovat své zlozvyky. Pijte kávu či alkohol méně často, a pokud kouříte, spočítejte si, kolik přesně utratíte za to, že vážně riskujete závažné onemocnění.
  • Choďte více pěšky, případně jezděte častěji na kole, čímž ušetříte za jízdenku v MHD či za benzín. I v tomto případě navíc něco uděláte pro své zdraví.
  • Začněte v domácnosti efektivněji využívat energie. Pokud se např. tepleji obléknete, nebudete muset tolik topit a měsíční zálohy budou nižší.

Začněte šetřit s dostatečným předstihem

14 dní před plánovaným odjezdem zřejmě už moc peněz na dovolenou neušetříte. Nic tedy nezkazíte, pokud střádání financí zahájíte už půl roku až rok před odjezdem či odletem. Dostatečně dlouhá doba má i tu výhodu, že nebudete muset šetřit tolik, a tudíž si pak není třeba tolik „utahovat opasek“. Ačkoli to není nezbytně nutné, měli byste mít také od počátku alespoň přibližnou představu o cílové destinaci. Pak budete poměrně přesně vědět, jak vysokou částku je potřeba našetřit.

REKLAMA

Odkládejte si každý měsíc určitou částku

V ideálním případě byste měli mít peníze šetřené na dovolenou odděleně od ostatních financí. Můžete je tedy střádat v prasátku či obálce, ale také na odděleném účtu, který si dnes lze bez větších problémů zařídit bez poplatků za jeho vedení. V každém případě sem odkládejte každý měsíc určitou částku, přičemž byste na ni neměli sahat. To ovšem může být složitější, než se zdá. Proto je enormně důležitá motivace, na kterou byste se měli rovněž zaměřit…

Neustále se motivujte

Lépe se samozřejmě šetří, když je cílová destinace vaší dovolené skutečně „top“. V takovém případě může být motivace pro finanční úsporu výrazně vyšší. Vyberte si tedy vysněné místo, které chcete navštívit odedávna. Na prasátko či obálku si navíc můžete nalepit fotografii s danou destinací. To vás může odradit od utrácení doposud našetřených peněz. Neustále si zvědomujte, že na konci vás čeká nejen dovolená vašich snů, ale zároveň dobrý pocit z překonání sebe sama.

Získejte peníze navíc

Pokud nemáte peněz nazbyt, ale na dovolenou do vysněné destinace chcete stůj co stůj, můžete se zaměřit na zvýšení příjmu. Ne, nemáme nutně na mysli změnu práce nebo brigádu navíc. Jde to totiž i jinak a navíc můžete spojit s příjemné s užitečným. Lze např. darovat krevní plazmu, za což je možné získat finanční náhradu. Pánové navíc mohou dostat zaplaceno i za darování spermatu. Kromě toho můžete kupříkladu prodat staré knihy či oblečení, které už nepoužíváte.

Zaměřte se na levnou dopravu a bydlení

Samozřejmě platí, že nebudete muset šetřit tolik, pokud nebudou výdaje za dovolenou vysoké. Aktuálně se je možné zaměřit na levné letenky, případně na laciné ubytování, které si lze zařídit opravdu výhodně např. díky slevám na Booking.com. V cílové destinaci ostatně nemusíte bydlet ani v hotelu, ale můžete spát třeba pod stanem. Záleží na tom, jak velký komfort vyžadujete. Obvykle se vyplatí i vyrazit mimo hlavní sezónu, na druhou stranu pak obvykle nepanují ideální podmínky.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA