Hvězdicové cyklovýlety v Dolním Rakousku

Chytrý způsob, jak si užít dokonalou dovolenou na kole

Nádherná krajina, dobře vybudovaná síť cyklostezek a spousta důvodů k příjemným přestávkám: V Dolním Rakousku najdete všechno, co potěší cyklisty. Největší rakouskou spolkovou zemi můžete prozkoumat mimořádně pohodlně ze sedla jízdního kola. Z centrálního bodu vyjedete na kole s příjemně lehkými zavazadly podél krásného modrého Dunaje, stinnými lesy regionu Waldviertel, nahoru a dolů regionem Mostviertel po rozmanitých cyklostezkách pro celou rodinu, zamíříte do vinic oblasti Weinviertel nebo se projedete idylickým krajem Wienderwald až k branám Vídně.

Reklama

Šlápněte pořádně do pedálů, užijte si větru ve vlasech vítr a nechte všední život plavat: v Dolním Rakousku si můžete báječně užít velkou svobodu na dvou kolech. Když říkáme velkou, také tím myslíme velkou: rozsáhlá síť cyklostezek v regionu má úctyhodných 4200 km. Cyklisté, kteří toho chtějí hodně prožít a vidět, aniž by se každý den stěhovali z jednoho ubytování do dalšího, poznají rozmanitost Dolního Rakouska nejlépe na hvězdicových cyklistických trasách. Z pohodlného ubytování vedou v každém regionu tři různé celodenní trasy do všech světových stran, takže batohy mezitím mohou zůstat v hotelu. Večer se vrátíte na „základnu“, abyste se po snídani vydali dalšího dne odpočatí a posilnění na další cyklistické dobrodružství. O dokonalý zážitek se postará množství hostinců a vinných sklípků. Kromě cyklistické mapy Dolního Rakouska můžete jako průvodce na toulkách na kole využít také aplikaci Dolní Rakousko. Hustá železniční síť zajišťuje nejen potřebnou mobilitu na místě po celodenním výletě, ale lze ji využít i pro pohodlný příjezd. Všude si můžete vypůjčit špičková kola v bezvadném stavu.

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Vídeňský les: Víno, voda a spousta kultury
Výchozí bod má styl a tradici. Tři trasy, které se dají snadno zvládnout a nejsou pro cyklisty náročné, začínají v elegantním Badenu u Vídně. 25 km dlouhá trasa lesem a loukami pro kulturní nadšence vede do slavného a romantického údolí Helenental po stopách Napoleona Bonaparta, Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta až do opatství Heiligenkreuz, duchovního centra oblasti Vídeňský les. Letní a zahradní okruh má 54 km a vede na východ k zámku Laxenburg, jednomu ze sídel císařovny Marie Terezie. Zpáteční cesta vede po termální cyklostezce přes působivé termální lázně Vöslau a největší rakouskou růžovou zahradu Rosarium. Trasa po stopách vína a kultury pro milovníky vína je především o požitku. 23 km dlouhý okruh vede do půvabných vinařských obcí, jako jsou Pfaffstätten, Thallern a Gumpoldskirchen, a pak zpět po Thermenweg kolem lákavých vinných sklípků.

Weinviertel: Rendezvous se sklípky, sklepními uličkami a vinařstvími
Výchozím bodem pro tyto příjemné cyklistické výlety je Retz, vinařské město se staletou historií. Sklípky, vinařství a blízké sklepní uličky zvou k příjemnému odpočinku po cestě. Obohacením výletů je venkovská atmosféra, tradice a elegantně hravá a mírně zvlněná krajina.  Trasa vína a vinných sklípků (Wein- & Kellertour), takový má název 56 km dlouhá okružní trasa z Retzer Erlebniskeller, největšího zařízení svého druhu ve střední Evropě, do Röschitzer Weberkeller s historickými řezbami do hlíny, a do sklepní uličky Maulavern v Zellerndorfu. Dalším pěkným celodenním výletem je 46 km dlouhá hvězdicová cyklotrasa po stopách flory a fauny (Flora & Fauna Sternfahrt) do Hardeggu, do Národního parku Podyjí (Nationalpak Thayatal), s výletem do vedlejší české části parku . Zpět do Retzu se vracíte po vinařské cyklostezce Chardonnay. Trasa Reblaus- & Genuss-Tour od nádraží Retz do Drosendorfu není okružní, jedná se o cestu tam a zpět. K příjezdu můžete využít Reblaus Express, ideálně vagón věnovaný vinařům, ve kterém předvedou regionální vinaři své kulinářské umění. Zpět se můžete pohodlně vrátit na kole po 38 km dlouhé trase Reblaus-Radlweg.

Kromě hvězdicových cyklistických výletů v Retzerland existuje například hvězdicové trasy v kraji kolem řeky Laa, v Mistelbachu a ve Veltlinerland. Podrobnosti najdete zde.

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Waldviertel: Vysoká vřesoviště, husté lesy, sytě červená maková pole a spousta legend.
Nezaměnitelný kraj Waldviertel na severozápadě Dolního Rakouska je ideálním regionem pro ty, kteří se rádi vydávají na poznávací výlety na kole. Výchozím bodem je město Gmünd s krásnými sgrafitovými domy. Město nabídne originální a živé prostředí, které se odráží i v gastronomii. Cyklistická trasa Historie a pivo (Geschichte- & Bier-Radtour) dlouhá 32 km vás zavede do Weitry, kde na aktivní turisty čeká lahodné občerstvení v nejstarším rakouském pivovaru dříve, než se na zámku vydáte na cestu časem do období „železné opony“. Této části historie se věnuje také Stezka železné opony, která vede z Gmündu do Bratislavy. Příjemná jednodenní etapa Bad- & Bahn-Tour (35 km) vás zavede na trase Gmünd-Litschau na „Stezku železné opony“. Trasu dlouhou 4,6 km kolem Herrensee můžete završit skokem do vody nebo projížďkou na loďce. Pak se můžete vrátit do Gmündu po železnici Waldviertelbahn. Trasa Sýr a vřesoviště (Käse- & Moor-Tour) o délce 34 km vede zčásti cyklostezkou Wasserlandschaft v regionu Waldviertel z Gmündu do Heidenreichsteinu. Nenáročná trasa po klidných okresních cestách a zásobovacích trasách, hustými lesy a barevnými květinovými loukami, s vrcholy v podobě zážitkového světa sýrařů v Heidenreichsteinu a centra přírodního parku Schrems UnterWasserReich.

Mostviertel: nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu s bílými tygry a svižnými sáňkařskými drahami
Na cyklistických výletech v Mostviertel, které jsou vysloveně vhodné pro rodiny s dětmi, je toho hodně k objevování. Výchozím bodem je Wilhelmsburg jižně od St. Pöltenu. Asi 30kilometrovým okruhem, který vás dostane do správné nálady, by mohl být výlet za přírodou a kulturou z Wilhelmsburgu. Na kole se vydáte převážně po cyklostezkách podél řeky Traisen za památkami do St. Pöltenu, hlavního města Dolního Rakouska, a jeho okolí. Trasa Tunel & Active Tour je dvakrát delší a o něco sportovnější, měří 60 km. Zde si mohou rodiny s dětmi na kolech ušetřit asi 30 km tím, že nejprve pojedou autobusem Radtramper proti proudu řeky do Freilandu, odkud pak začíná trasa „Tolle Tunnel Tour“ do Türnitz, k jedné z nejmodernějších sáňkařských drah otevřených za každého počasí, Eibl-Jet, a k přírodnímu zážitkovému koupališti. Návrat do Wilhelmsburgu po cyklostezce Traisental. Trasa Shuttle & Zoo Tour měří 45 km a je tedy podstatně delší, ale je nenáročná a vhodná pro rodiny s dětmi. Tak tady začínáme autobusem Radtramper. Ten zaveze skupinu cyklistů do Kernhofu na velbloudí divadlo a k bílým bengálským tygrům. Zpět se pak vracíte podél Traisenu kolem krásných hostinců a vodopádu Schleier.

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Dunaj: přes Wachau ke slavným hradům a klášterům
Cyklistické výlety podél Dunaje jsou obzvláště atraktivní díky možnosti kombinovat jízdu na kole a na lodi. K tomu je ideální 56 km dlouhá trasa Bike & Ship Tour/Marbach-Melk. Z výchozího bodu Marbach vede trasa kolem vinic, vinných hospůdek a romantických zřícenin Dürnsteinu k opatství Dürnstein. Loď vás zaveze proti proudu řeky k baroknímu opatství Melk, které je na seznamu světového kulturního dědictví, a nakonec se můžete vrátit na kole do Marbachu.

35 km dlouhá trasa Zámky a voda (Schlösser- & Wasser-Tour) začíná úchvatným výhledem. Od poutního kostela Maria Taferl ve výšce 443 m n. m. vede trasa přes hrad Artstetten na renesanční zámek Leiben. Vítaným zpestřením jsou šlapadla a Aquajump na koupališti Weitenegg. Na druhé straně přehrady na vás čeká nejdelší přírodní pláž na Dunaji v Dolním Rakousku. Poněkud náročnější je celodenní výlet Region & Mystic Tour. Pro téměř 75 km byste si měli naplánovat něco málo přes 5 hodin. Proti proudu řeky vede trasa přes Yspertal a Strudengau se vzrušujícími námořnickými legendami do historického Greinu, kde na vás čeká nejstarší rakouské městské divadlo a impozantní zámek. V Greinu se dostanete na druhý břeh Dunaje a pojedete do Ybbs, přejedete most přes Dunaj a budete pokračovat po proudu do Marbachu.

Vídeňské Alpy: krásné výhledy pro milovníky panoramat
Malebná údolí řek, zvlněné kopce a nezapomenutelné výhledy čekají na milovníky cyklistiky v regionu Vídeňských Alp. Na kole se vydáte tu s větším, tu s menším převýšením na idylická místa a za návštěvou historických zajímavostí. Tyto tři okružní cyklotrasy nejsou sice nejsou hvězdicovými výlety s jedním výchozím bodem, ale jsou poměrně blízko u sebe. Patří k nim 13 km dlouhá panoramatická trasa z Krumbachu přes Weißes Kreuz a Schaueregg zpět do Krumbachu, 23 km dlouhá trasa k větrné elektrárně z Lichteneggu k větrné elektrárně v Pesendorfu a zpět a 24 km dlouhá panoramatická trasa z Bad Schönau přes Kirchschlag a Tiefenbach zpět domů do Bad Schönau. Všechna tři okružní trasy mají nadmořskou výšku mezi 300 a 400 metry, což je ideální pro výlet na elektrokole.

Foto© Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama