REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 10.6. a svátek má Gita

Horní Planá má novou rozhlednu Dobrá Voda

31. 10. 2022

Letošní novinkou a velkým turistickým lákadlem se stala rozhledna na Dobré Vodě v parku Adalberta Stiftera nad Horní Planou. Konstrukce rozhledny jevysoká 37 m, nad okolními stromy ční o 5 metrů, takže parádním výhledům nic nebrání.  Rozhledna má tři podlaží, nejnižší ve výšce 26 metrů. Výhled je doslova úchvatný a v horní části Lipenska se jedná o bezkonkurenční vyhlídku! Nabízí pohled na jezero Lipno, okolní pohoří i část boletického vojenského prostoru.

Z rozhledny nad Horní Planou ve tvaru karafy, která svým tvarem připomíná sklářskou historii kraje, jsou vidět i Alpy. A pokud je spatříte, traduje se, že do tří dnů dojde ke změně počasí.

Ke zdolání téhle železné krásky budete muset vyjít 169 schodů s průhledem až na samé dno rozhledny. Pokud přijedete do Horní Plané, pak doporučujeme vyrazit pěšky z náměstí (zde je možné i bezplatně zaparkovat), projít okolo kostela sv. Markéty v horní části a napojit se na velmi významnou hornoplánskou Stifterovu stezku pojmenovanou po známém malíři, básníku a spisovateli Adalbertu Stifterovi, který se v Horní Plané 23. října roku 1805 narodil. Projdete prastarým lesoparkem, minete sochu jmenovaného autora a přes starobylou alej dojdete až ke kapli Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě. Odtud už je to coby kamenem dohodil k naší rozhledně.  Pro ty z vás, kteří by rádi prošli Stifterovu stezku celou, pak je možné se napojit na zelenou turistickou značku, která Vás povede zhruba 5 km dlouhým okruhem okolo Horní Plané. Trasa končí u muzea – Rodného domku Adalberta Stiftera.

REKLAMA

Text a foto: ©KIC Horní Planá

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA