REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Historie ožije ve Slavkově u Brna začátkem prosince

Bitva Tří císařů opět ožívá. O víkendu 1. a 2. prosince 2023 se Slavkov u Brna opět vrátí do atmosféry roku 1805, kdy se Slavkov stal centrem jedné z nejzásadnějšího střetu evropských dějin. 

Návštěvníci se letos mohou těšit na dvoudenní program, který budou vytvářet historičtí nadšenci nejen z Česka, ale i dalších evropských zemí. V pátek připomenou zásadní události, které se odehrály přímo na zámku Austerlitz. Francouzského velvyslance, který se sešel v předvečer krvavého střetu s nejmocnějšími muži „staré Evropy“ ztvární herec Václav Vydra. Ten se po příjezdu na zámecké nádvoří přesune do Historického sálu, kde se zúčastní empírového bálu. Unikátní pohled na oživený noční zámek se návštěvníkům naskytne i v dalších sálech a saloncích, které kostýmovaní účastníci promění v dobu před 218 lety. 

„Jakkoli je program připomínající události Napoleonova triumfu divácky atraktivní, nesmíme zapomínat na to, proč naše město, kraj a uniformovaní účastníci vynakládají tolik úsilí k jejich uskutečnění. Na pozadí dobové atmosféry je stále vzpomínka na desetisíce padlých a zmrzačených mužů, zbídačené obyvatelstvo a mnohaletou chudobu. A tento obraz musíme mít stále před očima, když nás bude někdo přesvědčovat o výhodách rozdělené Evropy,“ uvedl starosta Michal Boudný.

REKLAMA

V sobotu nebude v centru Slavkova chybět adventní jarmark, historický program, vojenská ležení, bitevní ukázky, bubenická vystoupení nebo jízda koňským povozem. Návštěvníci se budou moci zapojit také do hry, při které poznají historické památky města. 

Celodenní program vyvrcholí ve 20.00 hod. v zámeckém parku nástupem vojsk všech zúčastněných armád. Součástí bude unikátní multimediální ztvárnění okamžiků bitvy u Slavkova s pyrotechnickými efekty. Noční podívaná bude zakončená ohňostrojem věnovanému nedávno zesnulému Ivanu Martinkovi. Ohňostrůjci, který spoluzakládal mezinárodní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis a byl dlouholetým tvůrcem i ve Slavkově u Brna. 

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA