František Kinský o Aloisovi

Novým majitelem Apartmánů u Aloise v Dolní Moravě je šlechtic František Kinský. Dolní Morava je tím pravým místem pro dovolenou: horský resort pod vrcholem Králického Sněžníku je jednou z nejatraktivnějších horských destinací v Česku. Unikátní areál se dvěma čtyřsedačkovými lanovkami, vleky, Stezkou v oblacích, nejdelším visutým mostem pro pěší na světě, nejdelší bobovou dráhou ve střední Evropě a famózním Trail parkem patří mezi nejvyhledávanější místa v ČR. Dětské návštěvníky nejvíce potěší Mamutíkovy zážitkové parky v čele s Obřím mamutem a spoustou dalších atrakcí.

Reklama

Veřejnost vás zná jako potomka šlechtického rodu, majitele zámku, starostu Města Kostelec nad Orlicí. Jste tváří a průvodcem oblíbeného a velmi sledovaného dokumentárního cyklu Modrá krev, podnikáte v oblasti lesnictví, cihlářství, těžíte písek. Co vás inspirovalo k podnikání v oblasti hoteliérství v horách?

V březnu roku 2022 jsem poprvé navštívil dům, který patří mezi pamětihodnosti Dolní Moravy. Vilu, nacházející se v klidné části obce u empírového kostela sv. Aloise, které se říká Velká Morava. Místo, které má svůj silný charakter, svoji jedinečnou identitu, neopakovatelnou atmosféru a kouzlo. Kdysi tu bývala škola a školka, a tak místní budovu, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, dodnes nazývají starou školou. Běžně je to dnes milé označení pro dobré vychování. Navíc mi právě ve zdejších končinách osud do cesty přivedl vzácné přátele, kteří spolu se mnou s neskutečnou poctivostí, pracovitostí a láskou začali o dům pečovat.

Objekt rekonstruoval původní majitel. Coby majitel a správce historických objektů jste zřejmě ocenil záchranu a uchování historické budovy.

Dům byl rekonstruovaný citlivě, a to mě právě nadchlo. Chtěl jsem ho vrátit do života a přivést sem spokojené návštěvníky: tak jako kdysi do rekonstruovaného zámku. Mám pro historické stavby slabost.

Penzion jste ani ne dva měsíce po zakoupení otevřel veřejnosti. Prováděli jste v objektu nějaké úpravy?

Během jednoho měsíce jsme se snažili čtyři prostorné apartmány vybavit veškerým potřebným vybavením a jejich interiéry, které byly tak trochu v duchu dětské ubytovny, jsme zútulnili a proměnili v příjemné pokoje. Většinu paland, které jsme zdědili po původním majiteli, jsme nahradili manželskými dvoulůžky ze zakázkového truhlářství. Našim hostům teď steleme pod korunou platanu, v květinách nebo v louce, protože jsme do ložnic umístili fotografie z našich zámeckých zahrad. Ty působí jako další okna v pokoji. Vytvořili jsme relaxační zákoutí, přidali doplňky a hezké, kvalitní textilie české výroby. Při výběru jsme volili barvy, které se nacházejí v přírodě. Dovybavili jsme kuchyně, kde naši klienti naleznou vše potřebné pro stolování doma i venku. Nechybí ani piknikové koše či kávovary pro výrobu espressa či cappuccina svépomocí. A samozřejmě celou vilu jsme vymalovali, obnovili jsme silikonové spoje, spáry, provedli úpravy terénu a mnoho dalších, jak se říká, neviditelných prací.

Pozná klient, že se nalézá v budově, která bývala školou?

Že jste ve škole, poznáte jen na chodbě, a to podle typického schodiště a zábradlí. Na památku školy se jednotlivé apartmány jmenují podle ročníků. Na dveřích zelené barvy mají číslice. V pokojích ale školu již kromě dřevěných dětských počítadel ve dvou vybraných ložnicích nic nepřipomíná.  Sám mám rád místa s příběhem.

Na sociálních sítích se objevuje postavička Aloise, patrona vašeho penzionu, který provádí vaše hosty po kopcích a výletech. I to je hezký příběh.

Postavička Aloise čeká návštěvníky v každém ročníku. Lidé s Aloisem vyrážejí na výlety a posílají nám fotografie z cest a zážitků, které s hasthahy sdílejí na sociálních sítích. To baví hlavně děti. Na konci pobytu je to pak možná smutné loučení s kamarádem. Ale zatím se nám náš Alois vždycky vrátil. Říkáme dětem, za zkrátka patří do hor, že je mu tady nejlépe.

Dolní Morava je cílovou destinací pro sportovce a turisty. Jezdí k vám party sportovců nebo spíše klienti, kteří vás znají z vašich jiných aktivit? Přijíždějí na kratší čas nebo i na delší pobyty? Vyrazíte i vy v létě na kole nebo pěšky do kopců?

Popravdě k nám od doby otevření jezdí obě skupiny hostů. Jak lidé v mém věku, kteří léta sledují naše jiné aktivity, tak mladé rodiny a sportovci. Přijíždějí na den, dva i třeba na deset dní. Výhodou je, že máme veškeré zázemí a vybavení pro děti v batolecím věku. Ve společných prostorách chodby je pro klienty připravena pračku se sušičkou, apartmány jsou vybaveny vyhřívanými skříňkami pro outdoorové oblečení. Ve svých 74 letech jsem objevil další krásný a inspirativní kout naší vlasti.  Šest kilometrů od nás pod vrcholem Kralického Sněžníku pramení řeka Morava. Ta dala obci, nacházející se na rozhraní Orlických hor a Jeseníků, jméno. Její tok tvořil pár metrů od nás historickou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Část malebné Dolní Moravy spadá do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník. Jízdu na kole i turistku mám rád. Tak ve dnech volna s přáteli určitě do okolí vyrazím. A cyklisté jsou u nás vítání. Máme pro ně uzamykatelnou monitorovanou garáž na kola.

Mnozí z nich možná ve skrytu duše doufají, že vás v penzionu potkají. Stává se to? Potkáte se třeba venku u ohně?

Ano, i to se stalo. Mám-li čas, přijedu naše klienty i velmi rád osobně pozdravit. Naše venkovní posezení nabízí výhled na empírový kostel sv. Aloise a do krásného údolí. Občas si tu posedím u kávy. A v létě určitě zkusím gril a ohniště. Dřevo na zátop a třísky sem dodává moje lesní hospodářství. Vše potřebné na zátop je hned ve dřevníku, tedy po ruce. A jsou tu i vidlice na opékání. Rozhodnout se posedět u ohně pak člověk může zcela spontánně bez velkých příprav. A to mám rád. Říká se, že dům bez lidí je jako zvon bez srdce. A že žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel. Tak se těším, že k nám lidé přijedou za čerstvým vzduchem, pohybem, odpočinkem, za zážitky a krásami tohoto koutu naší vlasti.

Foto: ©Kinský Art Media

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama