Již pátý ročník festivalu se bude opět konat v Benešově u Prahy, tentokrát 13.-15. září 2024. Celým festivalem vás bude opět provázet moderátor a velký znalec železnice Václav Žmolík.
Protokolární vlak
Pátek 13. září 2024 bude šťastným pátkem, vše začne jízdou protokolárního vlaku, který vyjede tradičně z pražských Vršovic. V čele protokolárního vlaku budou dvě parní lokomotivy, a to 464.202 z roku z roku 1956 jako vlaková a 464.102 z roku 1940 jako přípřežní, které přivezou naše cestující přes Prahu Braník, Davli a Týnec nad Sázavou do Čerčan. V Čerčanech protokolární vlak udělá úvrať do jeho čela se postaví parní lokomotiva 434.2186 z roku 1917 a odveze protokolární vlak do Benešova u Prahy.
Během jízdy bude pro všechny cestující k dispozici vynikající drobné občerstvení. Po příjezdu do Benešova bude následovat prohlídka v depu a od 20:00 hodin koncert populární hudební skupiny Horáček Swing Orchestra.
Otáčení na točně
V sobotu i v neděli bude probíhat oblíbené atraktivní otáčení lokomotiv na točně. Na točně se představí po oba dva dny parní i motorové lokomotivy, které budou tou dobou v depu v Benešově. Všichni návštěvníci si na památku mohou pořídit mnoho krásných fotek a videí.
Zvláštní vlaky
Hlavní část programu Festivalu bude zahrnovat zvláštní vlaky, a to nejen parní, ale také motorové. Tyto vlaky budou vypravovány po oba dny v okolí Benešova a doufáme, že se setkají opět s enormním zájmem cestujících. Zvláštní vlaky zavítají do Sedlčan, kde v sobotu proběhne oslava s kulturním programem 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany, Ledečka a okolí Benešova, stejně jako do Prahy, a po oba dny i do Tábora.
Během doby festivalu bude vypraveno přes 35 zvláštních vlaků, které svezou návštěvníky od rána až do večera.
Noční focení
Tradice se nemá měnit, a proto je připraveno v sobotu noční focení. Parní lokomotivy budou připraveny u točny, motorové lokomotivy budou umístěny kousek opodál, a počká se na západ slunce. Budeme se těšit na další návštěvníky, kteří si chtěli vyfotit a natočit lokomotivy při noční magické atmosféře depa.
Ti, kdo již naše noční focení zažili, vědí, že se jedná o skvělou příležitost. Mohou si fotit lokomotivy v depu v době, kdy zde jsou pouze fotografové a železniční nadšenci. Lokomotivy budou v přirozeném prostředí, bez davů a rušivých vlivů. Bude to jedinečná příležitost k focení bez jakékoliv rušivých vlivů pro pořízení vzácné fotografie.
Výstava vozidel
Vše, co není vidět na dráze, bude k vidění v depu v Benešově. Návštěvníci si budou moci prohlédnout některé exponáty také i zevnitř. Největší zájem bude samozřejmě o parní lokomotivy. Která je vaše nejoblíbenější? Již tradičně bude možnost navštívit modelová kolejiště v železničních vozech. Pro děti bude připraven kinovůz s promítáním pohádek a dalších zajímavých filmů pro nejmenší. Dále bude v depu k vidění minivýstava autoveteránů a možnost se vozit na zahradní železnici. A samozřejmě budeme mít pro vás dobré občerstvení a lahodné plzeňské pivo a možnost zakoupit upomínkové předměty, trička a další festivalové suvenýry.
Festival parních lokomotiv 2024
Kdy: 13.-15. září 2024
Kde: Benešov u Prahy 2024