REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Dřevěné chrámy na severovýchodě Slovenska lákají české a domácí turisty

6. 4. 2020
Jedinečné kulturní dědictví představují dřevěné chrámy na severovýchodě Slovenska. V okresech Bardejov, Svidník a Snina a jejich širším okolí se nachází spolu 42 těchto církevních staveb postavených ze dřeva. Dřevěné chrámy patří mezi největší poklady a skvosty umění a náboženství na Slovensku. Jsou to unikátní stavby po stránce architektonické i sakrální. Tyto umělecká díla vyzařují sílu, um a zručnost mistrů. Podrobné informace o každém z nich jsou na stránce: www.drevenechramy.sk
Radomír Jančošek, ředitel oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov k tomu dodává: ,, Dřevěné kostelíky významně přispívají k současné atraktivnosti našeho regionu pro turisty. Nejvíce je vyhledávají domácí a čeští turisté. Dřevěné chrámy jsou unikátními skvosty části východního Slovenska a jsou jedinečné i ve srovnání se světem. Tvořili je hlavně zdejší mistři. Využili potenciál regionu, kterým je dřevo jako dostupný a levný stavební materiál. Zajímavostí je, že se při jejich výstavbě nepoužili žádné hřebíky. „
,, Většina z těchto dřevěných chrámů byla vystavěna na východním Slovensku v místech, kde se usídlili katolíci východního obřadu. Hlavně na severu východního Slovenska se dodnes zachovalo převážně na původních místech 42 dřevěných chrámů, které vznikaly v různých časových obdobích 17. – 19. století. V chrámech nedominuje luxus a honosnost, ale jednoduchost a pravdivost. Každý z těchto chrámů je jedinečný a výjimečný něčím jiným, ale všechny mají společné rozdělení interiéru na tři základní části, a to na předsíň (Babinec), chrámovou loď a svatyni. Dominantou každé cerkvi je ikonostas, který odděluje svatyni od lodě. Je to stěna složená z několika řad ikon, seřazených podle přesného liturgického kánonu. Pro každou z ikon je charakteristické, že byla napsána na dřevě a že ukrývá v sobě hlubokou symboliku. Právě symbolika je dominantním rysem celého východního obřadu, nejen při psaní ikon, ale i při slavení jednotlivých bohoslužeb a různých pobožností, „uvádí se na www.drevenechramy.sk.“ Na této stránce se dá dostat proklikem i k podrobným informacím o každém z těchto kostelíků.

Severovýchod Slovenska láká historií, kulturou a lázeňstvím
Nejlákavějšími destinacemi regionu OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov jsou Lázně (Kúpele) Bardejov, město UNESCO Bardejov a Svidník s Duklu. Nejnavštěvovanější akcí v regionu je tradiční Bardejovský jarmark. Nejzajímavějšími atrakcemi spojenými s náboženstvím jsou v bezprostředním okolí Bardejova zachované dřevěné kostely – 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický: Hervartov, Tročany, Křivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. V širším okolí Bardejova je to až 13 kostelíků.

TOP 7 míst, které v rámci OOCR Šariš-Bardejov musíte navštívit:
1. Nejvíce se na udržení turistů v regionu podílejí ubytovací zařízení v Bardejovských Lázních, dva wellness komplexy a v létě i venkovní koupaliště. V lázních se léčila rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sisi. V léčebném domě Alžběta udržují na její památku apartmán  kde pobývala, malé muzeum a prodávají suvenýry připomínající její pobyt. Lázně mají 10 léčivých pramenů a nejširší léčebné indikace na Slovensku.
2. Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější atrakce regionu patří samotné město UNESCO Bardejov a především jeho zachovalé centrum se sochou kata. Zde jsou i další magnety jako Bazilika minor svatého Egídia, bývalá Městská radnice – první stavba renesance na území Slovenska s expozicí Šarišského muzea, Památník holokaustu a Bardejovské Suburbium – Stará synagoga.
3. Oblíbený je i Skanzen – muzeum lidové architektury v Bardejovských Lázních
4. Délka vybudovaných a udržovaných, navzájem propojených pěti cyklostezek v okolí Bardejova dosahuje spolu téměř 10 km a délka značených turistických stezek v okolí lázní dosahuje cca 40 km. Atrakcí je obnovena rozhledna na Kamenné hoře. Cyklotrasy tvoří čtyři léčivé singletracky – Lékařský, Napoleon, Čerešenka, Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Lázních. Cyklostezky z Bardejova na Mnichovský potok je součástí mezinárodní cyklostezky AQUAVELO v Slovensko – polském pohraničí, která v délce 230 km spojuje lázeňská města Lázně Bardejov, Krynica, Muzsyna, Szczawnica, s body zájmu, památkami, faunou, flórou.
5. Na procházky láká Lesnický naučný chodník ČIERNÁ MLÁKA (louže) v Bardejovských Lázních.
6. Obrovský zájem a nadšení mezi fanoušky Beatles vyvolává Ulička Johna Lennona v Bardejově. Ulička a parčík Johna Lennona v centru Bardejova, spolu s rodinným domem zasvěceným památce geniálního hudebníka, jsou dílem nadšence a aktivisty Pavla Zajaca. Na fasádě jeho rodinného domu jsou trojrozměrné grafiky a kovaná umělecká díla a v suterénu galerie věnována Beatles a Johnu Lennonovi. Již více než 15 let se zde každý rok 8. prosince koná pietní akce-vzpomínkový koncert u příležitosti tragické smrti Johna Lennona.
7. K atrakcím severovýchodního Slovenska patří i město Svidník. Kapitolu válečných dějin dokumentuje Vojenské muzeum ve Svidníku a v přilehlém parku se nachází externí expozice těžké vojenské techniky. S válečnou historií souvisí i Památník na Dukle.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA