Dovolená v Tatrách plná dobrodružství

Za akčními zážitky, nádhernými horami a dobrým jídlem nemusíte cestovat stovky a tisíce kilometrů letadlem. Krásně je i našich sousedů, jejichž dechberoucí příroda dokáže potěšit každého aktivního horala, ale také víkendového turistu. Každý si zkrátka najde to svoje! Přibalte si s sebou ještě to nejlepší cestovní pojištění na Slovensko, ať máte jistotu.

Reklama

Chystáte se do Tater?

Mnoho českých turistů se během letních vydá objevovat krásy slovenských Tater. Hor, které dosahují už výšek přes 2 500 metrů a pohyb v takovém terénu už vyžaduje určitou fyzickou zdatnost. Ať už se cítíte zkušeně, nebo ne, cestovní pojištění rizikových sportů by vám rozhodně nemělo chybět!

Tatranský národní park – praktické informace

Tatranský národní park (na Slovensku nazývaný TANAP je chráněné území.

 TANAP se dělí na:

Vysoké Tatry: nachází se zde nejvyšší hora Slovenska – Gerlach (2655 m)

Západní Tatry: s nejvyšším vrcholem Bystrá (2248 m)

Belianské Tatry: s nejvyšším vrcholem Havran (2152 m)

Stezky Tatranského národního parku v Polsku jsou husté a je snazší naplánovat pěší výlet. Na Slovensku je tras méně. Jsou také delší, takže plánování túry není tak flexibilní a nelze si ji v polovině výletu jen tak rozmyslet. Na celodenní výlet do Vysokých Tater doporučujeme dobrou přípravu.

V Tatranském národního parku není dovoleno chodit na túry mimo oficiálně vyznačené stezky. Pokud se chcete vydat na túru po neoficiálních stezkách, musíme mít s sebou kvalifikovaného horského vůdce, ne každý tuto podmínku respektuje, nicméně podle oficiální vyhlášky tomu tak je. Pokud se plánujete vydat do odlehlejších míst Vysokých Tater musíte o svých plánech informovat správu TANAPu, uvést počet turistů a jméno horského vůdce. Na všechny vrcholy nad 2500 metrů lze vystupovat pouze s kvalifikovaným horským vůdcem TANAPu.

Vstup do Tatranského národního parku na Slovensku je zdarma, ale záchranné akce jsou placené. Horskou službu na Slovensku najdete pod názvem HZS – Horská záchranná služba. s číslem tísňového volání: 18 300. Je nutno podotknout, že záchranné akce vykonané HZS nespadají do běžného cestovního pojištění. Proto je nutné se pro tento případ nechat připojistit.

Nejlepší místa pro pobyt v Tatrách

Pokud dáváte přednost tichým a klidným vesničkám, vesnička Zuberec nebo Oravice bude dobrou volbou. Obě vesnice se nacházejí v blízkosti výchozích bodů stezek a jsou  doslova malebným úkrytem před turistickými atrakcemi.

Pokud naopak preferujete města s více atrakcemi v okolí, můžete se ubytovat v Liptovském Mikuláši. Velkým lákadlem pro děti i dospělé je známý aquapark Tatralandia. Milovníci vodních sportů si naopak mohou užít den na nedalekém jezeře Liptovská Mara.

Nádherné trasy v Tatranském národním parku

Tatranský národní park nabízí mnoho velkolepých túr. Vybrali jsme pro vás některé z nich:

Štrbské a Popradské pleso: rychlá a nenáročná varianta, vhodná pro rodiny s dětmi.

Vrchol Kriváň: slovenská národní hora. Poměrně náročná túra, ale výhled z vrcholu hory Vás následně za tu námahu dobře odmění. Jedna z nejoblíbenějších turistických tras ve Vysokých Tatrách na Slovensku.

Výstup na Rysy: jedná se o nejvyšší vrchol Tater, na který můžete vystoupat bez horského vůdce. Asi nemusíme popisovat dechberoucí výhledy z vrcholu, za kterými si po cestě však skutečně dáte do těla.

Kromě četných turistických tras se v okolí Západních Tater nachází také několik aquaparků.

Tatralandia v Liptovském Mikuláši

Největší a nejoblíbenější aquapark na Slovensku. Najdete zde spoustu tobogánů, vnitřních i venkovních termálních bazénů a dalších vodních atrakcí, mezi turisty je nesmírně oblíbený. Tatralandii je dobré navštívit ráno nebo večer, abyste se vyhnuli davům lidí.

Aquapark Gino Paradise v Bešeňové

Také velký a moderní aquapark, ale o něco méně známý než Tatralandia. Nachází se nedaleko jezera Liptovská Mara, půl hodiny jízdy od Zuberce. Je to skvělá volba zejména pro rodiny s dětmi. Gino Paradise nabízí opravdu rozsáhlou dětská zónu.

Tak kdy vyrazíte do Tater? Nezapomeňte, že Slovensko už dávno s Českem jedna země, proto i k našim bratrům budete potřebovat cestovní pojištění. Proveďte si srovnání cestovního pojištění v jednoduché kalkulačce a vyberte si to nejlepší za co nejnižší cenu.

Autor: Top-Pojisteni.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama