REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Dovolená na Vltavě

Strávit dovolenou u vody, to je sen asi každého. Pro jeho splnění nemusíte nutně vyrážet k moři. Skvělou alternativu nabízí Stezka Vltavy na Budějovicku v jižních Čechách. Čtyřicet kilometrů splavněné řeky s dvaceti pěti turistickými cíly a nejdelší ferratou nad vodní hladinou. Vyplout můžete na vyhlídkové lodi, vypůjčeném člunu či paddleboardu nebo dokonce strávit dovolenou v hausbótu. Milovníky cyklistiky potěší cyklistická stezka podél břehů řeky.

Takzvaná Stezka Vltavy se táhne podél toku řeky od Budějovic po Týn nad Vltavou. Tento splavněný úsek nabízí řadu aktivit přímo na vodě, nebo v její těsné blízkosti. Vyrazit na vodu můžete na malých plavidlech, jako jsou paddleboardy, šlapadla a veslice, nebo se stát kapitánem a půjčit si motorový člun v jedné z půjčoven. Nepotřebujete k tomu žádné speciální oprávnění. Stačí věk nad 18 let, krátké zaškolení a můžete plout za dobrodružstvím například na jednom ze čtyř vodních zdymadel nebo v krásné přírodě Hněvkovické přehrady u Hluboké nad Vltavou. Její břehy lemují staré obory a skály, na kterých je umístěna také nejdelší česká zajištěná lezecká trasa nad vodní hladinou, 720 m dlouhá Ferrata Hluboká. Pro ty, kteří se nechtějí starat o kormidlování samotné, jsou připraveny pravidelné lodní linky, na kterých splujete celou Stezku Vltavy nebo objevíte centrum Českých Budějovic a soutok Vltavy a Malše.

Hausbótem po Vltavě

Dovolenou lze strávit také přímo na vodě v plovoucím hausbotu. Půjčovny najdete ve sportovních přístavech v Českém Vrbném a v Hluboké nad Vltavou. Klidnou plavbou pak zdoláte řeku až k Orlické přehradě a cestou navštívíte místa v okolí, například Zámek Hluboká, Karlův hrádek u vorařské obce Purkarec nebo třeba historické podzemí Týna nad Vltavou či nedaleký soutok Vltavy a Lužnice. Pokud jste příznivci klasického vodáctví, ale chcete se vyhnout davům, můžete zvolit klidnou část řeky mezi Boršovem nad Vltavou a centrem Českých Budějovic. Na paddleboardu nebo kanoi ho sjedete za zhruba tři hodiny, na raftu o hodinu déle. K boršovské půjčovně lodí vás z centra města doveze MHD linka číslo 7, takže auto nebudete muset vůbec řešit. Veškeré informace o možnostech, jak strávit dovolenou u vody na Stezce Vltavy naleznete na www.stezkavltavy.cz.

REKLAMA

Na kole z Boršova až do Týna nad Vltavou

Vyznavači cyklistiky jistě ocení přibývající kilometry nových cyklostezek podél břehů Vltavy. Její nejnovější úsek z Boršova nad Vltavou do centra Českých Budějovic navazuje na velmi oblíbenou stezku směřující do Hluboké nad Vltavou. Tyto trasy jsou součástí takzvané Vltavské cyklistické cesty, která v následujících letech propojí Lipensko s Budějovickem a vytvoří cyklistickou stezku napříč celými jižními Čechami. V současnosti můžete zvolit značené cesty evropské dálkové trasy EuroVelo 7, po kterých pohodlně projedete v blízkosti řeky až do Týna nad Vltavou.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA