Cyklovýlet na Kuňku

Kuňka neboli správně Kunětická hora je jedinou vyvýšeninou tyčící se nad Pardubickem, proto ji nikdy nepřehlédnete, ačkoli se jedná snad o nejmenší horu u nás. Navíc, když se na ní tyčí tak půvabný hrad.

Reklama

Vydat se sem můžete ze všech směrů, pokud zvolíte trasu z Pardubic, máme pro vás pár rad. Vhodným dopravním prostředkem je zajisté kolo nebo koloběžka. Tu si můžete zapůjčit u Parku Na Špici v SUP Paddleboarding Pardubice. Od Parku Na Špici, který se nachází v centru města, se vydejte přes lávku a zdymadlo na opačný břeh řeky Labe. Tudy vede Labská stezka č. 2, po které dojedete prakticky až pod hrad na Kunětické hoře. Ten je vidět skoro celou cestu a můžete tak pozorovat, jak vám cesta pěkně ubíhá. Z Pardubic je to na Kuňku necelých 7 kilometrů.

Až se dostanete pod “horu”, lze odbočit doprava nebo doleva – vpravo dojedete k Bistru Matylda, kde se během občerstvování můžete kochat pohledem na výběhy s koňmi. Když se vydáte vlevo, doporučujeme zastavit u Království perníku – Perníkové chaloupky. Až vás na místní celnici odbaví, dozvíte se v muzeu perníku něco zajímavého o výrobě této místní sladké pochoutky i proč byly pohádkové bytosti Jeníček s Mařenkou pachateli trestného činu…

Z Perníkové chaloupky je to co by kamenem dohodil na Státní hrad Kunětická hora. Výstup na kopec zpříjemňují obyvatelé místních výběhů: kozy, ovce, oslíci, daňci. Ačkoliv je hrad původem středověký, nově je zde přístupný prohlídkový okruh věnovaný úpravám památky z počátku 20. století, které provedl architekt Dušan Jurkovič. Hrad díky těmto renovacím získal nevšední moderní nádech, který jistě oceníte. Otevřeno je během letních prázdnin každý den od 9:30 do 17:30 (kromě pondělí).

Máte-li rádi koně, cestou zpět do Pardubic se ještě zastavte na Ranči pod Kuňkou nebo v Andy West Ranch. Na trase lze z Labské stezky odbočit do Kunětic a občerstvit se vyhlášenou Kunětickou zmrzkou, ta se vyrábí z místních surovin a nese proto certifikát Kraj Pernštejnů – regionální produkt. Dobrou chuť a šťastnou cestu!

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama