REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Cyklorikša vjíždí do nové sezóny, nabízí seniorům tříhodinové projížďky zdarma

Cyklorikša, speciální tříkolka pro výlety seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním, vjíždí do nové sezóny. Zájemcům nabízí až tříhodinové projížďky městem, v provozu je každý den. O bezpečnost cestujících se postarají proškolení šoféři z řad dobrovolníků havířovské ADRY. Objednávat si ji mohou sami senioři nebo jejich příbuzní v Centru sociálních služeb Bohumín.

Dopravní prostředek s dvojsedadlem na elektrický pohon má zpestřit život starším lidem a umožnit méně pohyblivým obyvatelům výlety do blízkého okolí. Město cyklorikšu pořídilo za 156 tisíc korun už před třemi lety, korovanirová epidemie ale nedovolila projekt pořádně rozjet. „Dosud byla v podstatě v testovacím režimu, protože jsme ji zakoupili na podzim roku 2019 a hned následující jaro začala pandemie. Letos ji tak budeme moci konečně plnohodnotně využít. Chceme tímto způsobem umožnit starším lidem, aby si prohlédli, co je u nás ve městě nového. Mohou vyrazit i do přírody, třeba k Odře nebo Vrbickému a Kališovu jezeru a strávit tak příjemné chvíle na čerstvém vzduchu,“ konstatoval místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Cyklorikšu provozuje městské Centrum sociálních služeb Bohumín. Původně počítalo s tím, že speciální vozítko budou řídit příbuzní seniorů. „Nakonec jsme se rozhodli navázat spolupráci s ADROU Havířov, které nám zajistí dobrovolníky. My je v našem centru zaškolíme, aby provoz bezpečně zvládli. Tato varianta je flexibilnější, protože ne každý senior má po ruce někoho, kdo by rikšu obsluhoval,“ uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Petra Chalupová.

REKLAMA

Cyklorikšu je možné využít denně včetně víkendů. Dopoledne je pro vyjížďky vyhrazen čas od 9 do 12 hodin, odpoledne pak od 15 do 18 hodin. „Zájemci samozřejmě nemusí využít celé tři hodiny, mohou se vrátit dříve, pokud by se cítili unaveni. Jde o maximální dobu výletu. Počítáme s tím, že službu využije nejen veřejnost, ale i klienti našeho domova pro seniory,“ dodala Chalupová. Cyklorikša bude v provozu po celou sezónu až do doby, než se výrazněji ochladí. Pro případ, že by se během projížďky počasí pokazilo, je vozítko vybaveno přístřeškem a fusakem. Zájemci si mohou objednávat termíny na telefonním čísle 737 663 431.

Dobrovolnické centrum ADRA Havířov, které zajišťuje řidiče z řad svých dobrovolníků, uvítá další ochotné lidi pro provoz cyklorikši. „Zatím jich máme pět, rádi bychom jejich počet ještě rozšířili, a to hlavně o osoby, které jsou přímo z Bohumína. Musí být starší osmnácti let, projdou u nás základním školením a pojistíme je. Časy, kdy jsou připraveni vypomoci, budou zapisovat do sdílené tabulky,“ vysvětlila koordinátorka dobrovolníků Gabriela Barišová. Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na www.adrabohumin.cz, telefonním čísle 720 073 583, případně na elektronické adrese [email protected].

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA