Co charakterizuje krosové kolo?

Zjistěte, co charakterizuje krosové kolo a za jakých podmínek bude fungovat nejlépe. V našem článku vám přinášíme mnoho užitečných rad.

Jaké jsou vlastnosti krosového kola?

Reklama

Krosové kolo je řešením pro lidi, kteří se nemohou rozhodnout mezi městským a horským kolem. Jízda na něm je pohodlná a zároveň bezproblémová, když se například pohybujeme po polní cestě, která se vyznačuje nerovným terénem.
Charakteristické pro krosová kola je: •    pohodlné, široké, často gelové sedlo,
•    řídítka s nastavitelným představcem,
•    pneumatiky s průměrnou šířkou 1,5–1,75 palce
•    vysoká poloha pedálů umožňuje jízdu po nerovném terénu
•    hliníková konstrukce, díky níž je kolo lehké
Krosová kola jsou k dispozici ve verzích pro muže a ženy, v různých velikostech.

Krosová kola jsou vhodná pro začátečníky

Krosová kola jsou skvělou volbou pro začátečníky. Především proto, že kombinují nejlepší vlastnosti horského kola, městského kola a silničního kola. Jsou ideální pro jízdu na asfaltu, ale zvládnou i středně náročný terén. Charakteristickým rysem těchto kol jsou řídítka umístěná výše než sedlo. To nás nutí jezdit ve vzpřímené poloze, což se zase promítá do pohodlí používání. Je vhodné si koupit krosové kolo, i když ještě nemáme přesné představy o trasách, které projedeme na dvou kolech.
Na rozdíl od horského kola má krosové kolo obvykle větší kola s tenčími pneumatikami. Zároveň má mnohem širší rozestup převodových stupňů, což vám umožní pohodlně řídit po asfaltu. Rám je také méně tuhý. Model cross není vystaven tak vysokému přetížení. Často je tedy o něco levnější než horské kolo.

Jaký je rozdíl mezi trekingovým kolem a krosovým kolem?

Trekingové kolo je ve skutečnosti krosové kolo. Typicky má přední tlumič se středním zdvihem, který absorbuje nerovnosti a pomáhá například najet na chodník. Trekingové kolo, protože se jedná o turistickou verzi jednostopého vozidla, má také řadu doplňků. Šířka kola, pohon a zdvih tlumiče jsou v obou případech stejné.

Pro koho je krosové kolo vhodné?

Pokud jezdíte všude – po městském asfaltu i mimo město, bude toto kolo pro vás ideální. Tento model kola je univerzálním řešením, které díky tlumičům zajistí příjemnou jízdu i v obtížnějším terénu.
Krosová kola mají pohodlné sedadlo, větší kola a užší pneumatiky. Jejich velkou výhodou je také účinné brzdění, které se ukázalo jako velmi důležité na křižovatkách se semafory. Také mají řídítka výše než sedlo, což usnadňuje jízdu ve svislé poloze.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama