Chystáte se na výlet na hory? Víme, co nesmíte zapomenout!

Pokud plánujete výlet do hor, neměli byste podcenit jednu zdánlivou maličkost: opalovací krém. Spálit kůži si můžete nejen na dovolené u moře, ale i na horách. Je už jedno, jestli máte v plánu lyžování či letní pěší túru, na sluníčko si musíte dát pozor vždy.

Reklama

Sluneční záření se odráží od sněhu a ledu a proniká přes mraky (i když v tomto případě má přece jen o něco menší sílu). Spálení kůže sluncem je nepříjemné samo o sobě, vyvolává bolestivé pocity na pokožce. Nebezpečnější je ale působení UV záření na pokožku: vyvolává její předčasné stárnutí, způsobuje pigmentace a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Proto je velmi důležité pokožku od ničivého vlivu slunečních paprsků pomocí opalovacích krémů chránit.

Některé přípravky poskytnou i pečující účinek: pleť hydratují a chrání před přesušením, pocitem pnutí, nepohodlím, vlivem chladu, větru či mrazu. K takovým opalovacím přípravkům patří produkty od kosmetických značek Clarins, Bioderma, La Roche-Posay, Clinique, Shiseido aj.

Ultrafialové záření je elektromagnetické záření s různou vlnovou délkou. UVB paprsky nebo ultrafialové paprsky typu B způsobují spáleniny, které zvyšují riziko rakoviny kůže a melanomu. Tyto paprsky dokáže odrážet nebo pohlcovat jakýkoliv opalovací krém. UVA paprsky neboli ultrafialové paprsky typu A pronikají do hlubších vrstev pokožky, urychlují proces stárnutí pokožky a také zvyšují riziko rakoviny kůže. 

Foto: ©Pexels

Pouze opalovací krém, který odráží paprsky širokého spektru, je v tomto případě účinný. Vzhledem k tomu, že oba popsané typy ultrafialového záření jsou pro kůži škodlivé, dermatologové doporučují používat opalovací krémy, které mohou absorbovat nebo odrážet UVB a UVA paprsky najednou.

Pokud se tedy chystáte na výlet na hory, doporučujeme si vzít opalovací krém s vyšší ochrannou hodnotou. Za vhodnější se považuje přípravek s SPF 30 nebo SPF 50. Pokud opalovací přípravek nemá voděodolnou strukturu, pot, sníh nebo déšť ho bude z kůže smývat. Potom je třeba obnovovat vrstvu krému častěji (asi každé 1,5-2 hodiny) nebo si pořídit opalovací přípravek s voděodolnou strukturou, ten na pokožce vydrží déle.

Do batohu doporučujeme vzít si opalovací krém v malém balení. Struktura krému by měla být voděodolná a hutnější. Kosmetický trh nabízí různé formy opalovacího přípravku – krémy, gely, lotiony, emulze atd. Vyberte si formu a texturu, která je pro vás maximálně pohodlná. Odborníci ale na cestování, túry či sportování doporučují volit gely a tyčinky.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama