Brundibár poprvé v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči(Třebíč 2. 3. 2007) Brundibár je dětská opera, která byla pětapadesátkrát sehrána dětmi v Terezíně, jichž naprostá většina byla posléze zavražděna nacisty ve vyhlazovacích táborech. Jádrem děje opery je pohádkový souboj dobra se zlem, kdy ústřední postava flašinetáře Brundibára představuje samotného Adolfa Hitlera.
Opera bude sehrána ve čtvrtek 8. března 2007 v 16.00 hodin v prostorách Zadní synagogy v Třebíči a bude věnována nejen památce terezínských dětí, ale také památce všech obětí holocaustu. Akce je také vzpomínkou na noc z 8. na 9. března roku 1944, kdy se v osvětimských plynových komorách odehrála největší hromadná poprava československých občanů za celých šest let německé okupace. Tehdy bylo zavražděno 3792 židů deportovaných z Terezína.

Reklama

Program

Úvodní tanec třebíčského tanečního souboru Yocheved pod vedením Kamily Malé
Brundibár – opera hraná dětmi v terezínském ghettu (autor hudby Hans Krása, autor libreta Adolf Hoffmeister)
Verše terezínských dětí
Hebrejské a lidové písně v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením sbormistryně Zdenky Fléglové

Jak to bylo o Purimu?

V sobotu 24. února 2007 se v Zadní synagoze v Třebíči uskutečnila oslava nejveselejšího židovského svátku PURIM, kterou organizovalo Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Třebíč.
Na akci, která začala v 17.00 hodin se přišlo do Zadní synagogy podívat přes sto návštěvníků. Diváci měli možnost zhlédnout zajímavou a netradiční směs hudby, tance a vyprávění.
Program zahájila taneční skupina Yocheved z Třebíče dvěma veselými židovskými tanci, při kterých měli na obličejích, pro tento svátek typické, škrabošky. Následoval krátký vstup panů Achaba Haidlera (přední český hebraista, herec a ředitel divadla v Ústí nad Labem) a Michala Foršta (kantor Židovské obce v Plzni), kteří diváky zasvětili do původu a tradic tohoto nevšedního svátku. V rychlém sledu se pak střídaly hudební vstupy ostravské klezmerové skupiny Adash Klezmer Ostrava s vyprávěním Achaba Haidlera.
Zajímavou součástí oslavy bylo rozbalení svitku královny Ester, ze kterého čantoval Michal Foršt. Diváci rovněž měli možnost ochutnat tzv. Hamanovy uši, což je pečivo, typické pro tento svátek, program pak uzavřela taneční skupina Yocheved. Podle ohlasů spokojených diváků se akce vydařila.

Tereza Šromová, Kulturní vzdělávací a informační zařízení města Třebíče

Kulturní akce

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama