REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

Bohumín přebírá od kraje volnočasový areál Faja, plánuje v něm rozšiřování sportu

– Volnočasový a sportovní areál, kterému se v Bohumíně říká Faja, bude od září letošního roku spravovat město. Na bezúplatném převodu nemovitostí v Revoluční ulici se dohodlo s Moravskoslezským krajem. Získá dvě tělocvičny, bývalý internát, tenisové kurty i komerční prostory. Postupná revitalizace Faji bude sice nákladná, svůj stálý domov tu však najdou místní tanečníci, vyznavači silových a bojových sportů nebo badmintonisté.

Bohumín hledal další prostory pro sportovce, a nejlogičtějším krokem se tak jevilo převzetí rozsáhlého areálu Střední školy Bohumín. „Pro jejího zřizovatele, kterým je Moravskoslezský kraj, nebyla investice do těchto zařízení prioritou. Nám se nabízí možnost vybudovat tady zázemí silových a bojových sportů, kde by mohli vedle sebe působit místní vzpěrači, kulturisté, příznivci crossfitu, workoutu i bohumínští judisté. Velká tělocvična by mohla zase ožít především badmintonem,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Celý areál získá do nájmu městská společnost Bospor, která bude spravovat jeho chod.

Město si bude muset poradit i s prostorem někdejšího internátního domova mládeže. „Řadu let slouží jako ubytovna pro krátkodobé pracovníky zdejších podniků a lidí, kteří na přechodnou dobu potřebují skromné přespání. Město sice nestojí o provozování ubytovacího zařízení tohoto typu, ale zároveň ví, že by jeho okamžité uzavření způsobilo problémy. Je žádoucí, abychom měli provoz ubytovny pod kontrolou,“ konstatoval místostarosta s tím, že součástí bývalého internátu je také speciální gymnastická tělocvična, kde působí mezinárodně úspěšný taneční soubor Radost & Impuls. „Ani tyto prostory nejsou v ideálním stavu, také budou výhledově potřebovat opravy a investice. V rámci celé lokality jde o objekty, na kterých se čas výrazně podepsal, nikdo jiný než město je však nezmodernizuje. A my nestojíme o to, aby areál postupně zchátral,“ vysvětlil Bruzl.

REKLAMA

Část areálu Faja už město po výkupu pozemků několik let spravuje. Díky rozsáhlým investicím z něj vytvořilo jedno z nejoriginálnějších adrenalinových míst pro mladé v širokém okolí. Před čtyřmi lety tu otevřelo nové workoutové hřiště za půl milionu korun. Ještě dříve vybudovalo moderní skatepark za 1,8 milionu korun, bikrosovou dráhu a překážky pro cyklotrail. Proměna bývalé fotbalové lokality dosud stála radnici přes šest milionů korun, téměř polovinu z této částky jí pomohly uhradit dotace. Město myslelo i na zeleň a v rámci jednoho z prvních projektů na budování izolační zeleně zařídilo v lokalitě masovou výsadbu. V roce 2014 tu přibylo 178 stromů a 581 keřů.

Převod zbývající části areálu Faja není v rámci majetkových vztahů mezi Moravskoslezským krajem a městem neobvyklým krokem. Bohumín si před časem vzal do správy někdejší krajský domov seniorů ve Starém Bohumíně. „Kraj nám také daroval bývalou budovu střední školy v Masarykově ulici, kde získalo zázemí naše centrum sociálních služeb. Zastupitelé města naopak darovali pro potřeby krajského Domova Jistoty budovu bývalé školky ve Slezské ulici, kam chce časem tato krajská organizace přesunout kanceláře z bývalých kasáren,“ doplnil místostarosta.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA