Blíž přírodě na Ostravsku

Ostrava je obecně známá jako průmyslové a univerzitní město. Je počtem obyvatel i rozlohou třetí největším městem v České republice, druhým největším městem na Moravě a největším městem v českém Slezsku. Zprávy o znečištěném ovzduší Ostravska slýcháme často. Slyšeli jste však o jeho cenných přírodních místech?
Program NET4GAS Blíž přírodě má za cíl zpřístupňovat zajímavé a často přírodně velmi cenné lokality veřejnosti, a to naučnou i zábavnou formou. A Ostrava není výjimkou.

Přírodní rezervace Rezavka

Reklama

 
Pozorovatelna v PR Rezavka; Foto: ČSOP

Pod jménem Rezavka se skrývá cenná lokalita na okraji ostravské aglomerace. Ač území svírá zdejší dopravní infrastruktura, Rezavka se může pochlubit množstvím vzácných lesních, lučních a vodních biotopů. V severozápadní části této přírodní rezervace, vyhlášené v roce 1998, byla u Vrbenského rybníka v rámci programu Blíž přírodě vybudována ptačí pozorovatelna pro environmentální výchovu žáků, ale i pro širokou veřejnost, a obnovena zdejší asi čtyřkilometrová naučná stezka.

místo: Ostrava-Svinov, Moravskoslezský kraj
kudy tam: Od shopping parku v Ostravě vede cesta k Rezavce po mostě přes řeku Odru. Naučná stezka Rezavka začíná na druhé straně řeky Odry pod mostem.

Přírodní rezervace Štěpán

 
PR Štěpán; Foto: ČSOP

Přírodní rezervace Štěpán chrání rybník a mokřady s tůněmi v nivě řeky Opavy. Lokalita je obklopená fragmenty lužních lesů, jilmových doubrav a mokřadních olšin. Jedná se o unikátní přírodní místo, kde odborníci zaznamenali na 160 druhů ptáků. Na zdejší naučné stezce, která měří cca 3 km, je celkem deset zastavení, z nichž šest je přímo v rezervaci Štěpán a další čtyři slouží k navedení do rezervace. Podrobnější informace o místní fauně a flóře turistům nabízí informační tabule napříč celou rezervací.

místo: Děhylov, Ostrava – Martinov, Moravskoslezský kraj
kudy tam: K rezervaci Štěpán vede cesta od zastávky MHD Martinov po modré turistické značce směrem až k rybníku Štěpán.

Heřmanický rybník

Přímo v sousedství jedné z ostravských městských částí, v Ostravě–Heřmanicích, se nachází jedna z nejvýznamnějších ptačích lokalit v České republice. Soustava pěti rybníků spolu s přilehlými více než 100 ha rákosin (největší rákosiny ve Slezsku) je jedinečnou lokalitou i v mezinárodním měřítku. Je domovem nejméně 250 ptačích druhů, z nichž více než dvacet patří k chráněným v celé Evropské unii. Lokalita je unikátní nejen přírodními skvosty, ale především svým geniem loci. Po obvodu rybníka se nachází několik desítek rybářských posedů a díky nim lokalita vyvolává dojem spíše prostředí východní Asie, než střední Evropy.
V místě byla v roce 2012 vybudována naučná stezka s pěti informačními cedulemi, ptačí pozorovatelna s krytým posezením a samostatné posezení. Stezka, čítající necelých 1,5 km, seznamuje návštěvníky nejen s přírodními hodnotami Heřmanického rybníka, ale poukazuje i na pozoruhodnou historii tohoto místa.

místo: městská část Ostrava-Heřmanice, okres Ostrava-město, Moravskoslezský kraj
kudy tam: Lokalita se nachází cca 10 km od centra Ostravy, MHD č. 49 zastávka U Dvora.

Zmíněné lokality byly zpřístupněny Českým svazem ochránců přírody díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, která je výhradním přepravcem zemního plynu v České republice a na přírodu myslí i nad rámec svých zákonných povinností. Více tipů na výlet po celé České republice najdete na www.blizprirode.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama