REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

10 nejkrásnějších ostrovů Chorvatska

Chorvatské ostrovy jsou jako sladkosti v nejoblíbenější cukrárně. Všechny vypadají skvěle, je jich nepřeberné množství, a pokud ochutnáte jeden, tak už nemůžete přestat. Přesně takhle se turisté cítí, pokud objeví život a krásy některého z chorvatských ostrovů. Chtějí poznávat dál.

Ať už hledáte rodinnou dovolenou, místo pro romantické líbánky anebo cestu za dobrodružstvím, chorvatské ostrovy jsou tu pro všechny. Výběr je z více než 1000 úžasných ostrovů, které můžete navštívit. Pojďme se společně podívat na ochutnávku těch nejlepších.

Hvar. Foto: ©Shutterstock
Hvar. Foto: ©Shutterstock

1. Hvar

Ostrov Hvar je známý z mnoha důvodů. Je považován za nejslunnější ostrov v Evropě. Ostrov, kde to žije a který si oblíbila kdejaká celebrita. S čím tu nebudete mít absolutně žádný problém, je hledání nočních klubů. Bujaré večírky jsou soustředěny do hlavního města Hvar, zbytek ostrova je poměrně klidnější a není problém si tu užít uvolněnou rodinnou dovolenou s mnoha zážitky. Hvarské vinařské túry či výšlap levandulovým polem by Vám tu neměl uniknout.

REKLAMA

2. Korčula

Korčula se může pochlubit mnoha vynikajícími plážemi, malebnými scenériemi z přírody a také pohostinností místních obyvatel. Je druhým nejlidnatějším jadranským ostrovem a říká se, že je rodištěm legendárního Marca Pola. Město Korčula je hlavní turistickou atrakcí, je historickým pevnostním městem s lákavou sítí středověkých dlážděných uliček. Pokud se jimi budete procházet, můžete navštívit nespočet butiků, kaváren, restaurací a výborných vináren. Za návštěvu stojí také vesnice Lumbarda, tady si můžete zašnorchlovat, zaplavat nebo se prostě jenom tak opalovat na pláži. Nezapomeňte ochutnat nejcennější produkt ostrova – místní olivový olej, třeba i v rámci komentované degustace.

Korčula.  Foto: ©Shutterstock
Korčula. Foto: ©Shutterstock

3. Brač

Je největším ostrovem v Dalmácii a třetím největším na Jadranu. Okouzlit Vás může nejen nádhernými sceneriemi, ale také bohatou historií. Pobřežní městečko Pučišća je vyhledávaná díky své krásné zátoce. Je také místem, kde se těžil bílý vápenec, který byl použit i při stavbě Bílého domu. Navštívit nezapomeňte ani nejznámější pláž v Chorvatsku – Zlatý roh neboli Zlatni Rat.

REKLAMA

4. Pag

Ostrov Pag není nijak velký, zaujímá rozlohu kolem 285 km2. I tak tu ale můžete prožít krásné chvíle. Centrum města Pag je administrativním a obchodním centrem, kde je živo. Oproti tomu tady najdete spoustu, člověk by řekl, spících rybářských vesnic. Pokud jste těmi, kdo vyhledávají historii, pak nezapomeňte nakouknout do města Novalja a navštivte Městské muzeum a jeho původní římský akvadukt, známý jako Talijanova buža – Italská díra.

Pag.  Foto: ©Shutterstock
Pag. Foto: ©Shutterstock

5. Rab

Ostrov Rab má obzvláště klidnou a rustikální atmosféru – lemují ho ochranné hřebeny a díky nim jsou jeho úžasné pláže nedotčené bouřlivými horskými větry. Místní obyvatelé jsou hrdí na dědictví své skromné vlasti a každý rok v létě se ostrov ponoří do tradiční velkolepé párty atmosféry. Rab je jedním z mála ostrovů, kde si můžete užít zlaté písečné pláže. Jestli jste spíše milovníky historie, navštivte přímo ve městě Rab, Muzeum sakrálního umění, kde hlavní atrakcí je pozlacený relikviář údajně ukrývající lebku svatého Kryštofa.

6. Cres

V důsledku bujaré historie, kterou si tento ostrov prošel, je tamní architektura rozmanitá až vzrušující. Nepatří k těm hustě osídleným ostrovům, a tak může být cílem turistů, kteří si nepotrpí na příliš rušná místa. Za to sem lidé cestují kvůli nádherné krajině. Pobřeží Cresu je poseto četnými zátokami a působivými útesy. I ve starém městě je, co k vidění, zajímavostí je Benátská věž, městské lodžie, zbytky městských hradeb či starý římský most.

7. Krk

Krk je jednoznačně jedním z nejrušnějších ostrovů Chorvatska. Má téměř 20 000 místních obyvatel. Ostrov se může pochlubit jednou z nejoblíbenějších chorvatských pláží, kterou je obrovská Velika Plaža v Bašce (doslova „velká pláž“). Ostrov je spojen mostem s pevninou na severu a trajektem na jihu, takže je velmi snadno dostupný. Různorodá krajina, půvabná staletá města, fascinující místní kultura a krásné pláže z něj dělají oblíbenou turistickou destinaci. Můžete tu vyzkoušet dobré víno, vyrobené z místních hroznů nebo pořádat skvělé pěší túry krajinou kopců.

8. Vis

Ostrov Vis má zvláštní místo v srdcích mnoha milovníků Chorvatska, kteří jej považují za skutečně nedotčenou ukázku toho nejlepšího z dalmatského pobřeží. Je to přesně to místo, které hledáte, pokud chcete utéct před rušným stylem života. Čistě modré moře je útočištěm nejen turistů, ale nabízí také množství skvělých ryb nebo možnosti k potápění. Netradičním nálezem, který můžete pod vodou spatřit je obrovské letadlo Flying Frotress, které se zřítilo v roce 1944. Jednou z nejneobvyklejších a jedinečných outdoorových aktivit, organizovanou ostrovní společností, je možnost strávit týden plavbou na tradiční rybářské lodi. 

9. Dugi Otok

Ostrov Dugi Otok je největším ostrovem ze severních dalmatských ostrovů. Jeho zajímavostí je, že je sice 45 km dlouhý, ale pouze 1–4 km široký. Je typický strmými útesy a písečnými plážemi. Při návštěvě tohoto ostrova nezapomeňte navštívit fotografy nejnavštěvovanější pláž Sakarun. Za návštěvu stojí i přírodní park Telašćica s nádhernými zátokami a ostrůvky. Odpočinout si můžete na pláži Veli Žal, která je pokrytá směsí jemného bílého písku a malých oblázků. Za zmínku stojí i jeden z nejkrásnějších majáků, který na Jadranu stojí, jmenuje se Veli Rat a můžete jej vidět i zevnitř.  

10. Mljet

Mljet je úžasně krásný ostrov, který svádí k relaxaci a je tak ideální pro romantickou dovolenou ve dvou. Je protkaný četnými pěšími i cyklistickými stezkami, které Vás zavedou do romantických zátok. Asi jednu třetinu Mljetu tvoří národní park se slanými jezery. Jedno jezero dokonce ukrývá benediktinský klášter, kde si můžete užít návštěvu kavárny. Půjčte si kajak a jedno odpoledne věnujte klidnému výletu právě sem. Jednoduše, pokud si vyberete chorvatské ostrovy jako cíl Vaší dovolené, máte téměř neomezený výběr toho, jak ji prožít. Naplánujte si ji podle vlastní chuti. Ubytování pro svou dovolenou si můžete vybrat na webu UbytovaniChorvatsko.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA