Ostrava patří mezi nejpozoruhodnější města České republiky. Mnoho lidí ji stále vnímá optikou dávno minulých dob spojenou s dobýváním černého uhlí. Ano, naleznete zde pozůstatky těžebního a hutnického průmyslu ať již v podobě věží či továren, ty jsou však dnes nezaměnitelnými technickými památkami zdobícími toto město. Dávno už také pro Ostravu neplatí přívlastek „černá“. Věřte nebo ne, málokteré město se pyšní takovou záplavou zeleně jako právě tato severomoravská metropole. Na jednoho obyvatele jí připadá 30 m2. A to zde žije více než 317 000 obyvatel.
Jak jistě víte, Ostrava leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice. Dolní tok řeky, zvaný kdysi Ostrava, dal městu jméno. Ostrava znamená „ostře, rychle, bystře tekoucí řeka“ a název řeky Ostravice je jeho zdrobnělinou.
První zmínky o vzniku obce pocházejí z roku 1267. V průběhu staletí město zažilo četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl pro toto území objev uhlí ve 2. pol. 18. st., na který později navazoval rozvoj železáren. Velkého rozmachu se Ostrava dočkala ve 2. pol. 19. st., kdy se stala nejvýznamnějším průmyslovým střediskem habsburské monarchie. Typicky průmyslový charakter už ale dávno pozbyla, poslední uhlí zde bylo vytěženo v roce 1994, tedy před 15-ti lety. Bohatou hornickou minulost však připomínají unikátní technické památky nemající obdoby v celé České republice.
Po roce 1989 prošlo město nevídanou proměnou a doslova vykvetlo do krásy. Začalo si všímat své výjimečnosti a pomalu ale jistě se stává turistickým magnetem pro návštěvníky.
Více informací také naleznete na:
www.ostrava.cz
www.ostrava2015.cz
www.ostravainfo.cz
www.ostrmuz.cz