REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Mariánské Lázně

Světoznámé lázně byly založené počátkem 19. století tepelskými premonstráty. Díky prudkému rozvoji byly povýšeny již v roce 1865 na město. Pitné kůry využívají více než 40 studených pramenů kyselek. Městská památková zóna je charakterizovaná především klasicistní a novohistorickou architekturou. Zajímavé jsou zdejší sakrální stavby pro lázeňské hosty.
Osmiboký novobyzanský kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1844–1848. Pravoslavný kostel z roku 1901 je postaven v tradičním ruském stylu. Anglikánská kaple je z roku 1879. Divadlo s klasicistními prvky bylo dokončeno roku 1866. Ve městě je řada chráněných městských domů. Zajímavý je i pavilón Křížového pramene s přilehlou novobarokní kolonádou s železnou konstrukcí. z roku 1889. Když si počkáme, máme možnost v dané časové termíny během dne poslechnout známou moderní zpívající fontánu. Zajímavý je i pavilon Rudolfova pramene, novorenesanční Ústřední lázně, společenský dům Casino či pavilon Lesního pramene.
Ve městě a okolí existuje rozsáhlá sadová a lesoparková úprava s dalšími prameny, lákající nás ke kratším i delším vycházkám. V lázních pobývala řada významných osobností (např. císař František Josef I., britský král Eduard VII., J. W. Goethe, N. V. Gogol, M. Gorkij, M Twain, W. R. Wagner, F. F. Chopin, A. Nobel apod.).

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA