Karlštejn

Obec Karlštejn má dnes přibližně 840 obyvatel a vznikla v době stavby hradu. Nachází se zde kostel sv. Palmácia založený r. 1351, barokní fara z 18. století, kde nyní sídlí Muzeum betlémů. Před farou se nachází socha sv. Šebestiána z dílny M. B. Brauna.

Reklama

Stejnojmený hrad byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady přední postavení. Jak už název napovídá, byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Hrad Karlštejn byl dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavební úpravy hradu jsou od pozdně gotických, přes renesanční, až po úpravy v 19. století v duchu purismu, kdy hrad získal dnešní podobu. Poslední úpravy hradu vedl  arch. Josefem Mockerem.

Na Karlštejně se nachází zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže, která je největší na světě a je zároveň největší portrétní galerie českých panovníků v České republice. Dále tu můžete spatřit vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů nebo unikátní hradní studnu.

Hrad je populární i díky hře Noc na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického, která zpopularizovala pověst o tom, že na hrad nesměly ženy.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama