Kde při výletování po jižní Moravě ochutnáte chuťové nebe?

Jižní Morava je tuzemský kraj, kde je nejvíc slunečných dnů ročně. Ráj, kde je nepočítaně hradů a zámků. A je to nebe kulinárních zážitků! Možná znáte Gastromapu Lukáše Hejlíka či Maurerův Výběr. Morava má od roku 2019 vlastního gastroprůvodce: Gourmet Jižní Morava. Doporučuje podniky, které stojí za to navštívit a ochutnat. A jako dezert servíruje výletní cíle v okolí.

Gastroprůvodce Gourmet Jižní Morava 2021

Po covidové pauze vyšel nový ročník. Za projektem stojí Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a aby byl výběr objektivní, nominuje podniky veřejnost, kvalitu posuzují nezávislí hodnotitelé. Do průvodce se tak dostanou jen vypečené kousky – od neortodoxních bister po nevšední pivovary.

Foto: ©Jiří Jelínek

Restaurace, kde jídlo je třešnička na dortu

V kategorii RESTAURACE potvrdil předchozí vítězství Restaurant Essens v Hraničním zámečku Lednicko-valtického areálu. Podává degustační menu z gourmetské říše snů, používá výhradně regionální ingredience, část si sami pěstují.

Gourmet ale netrasuje jen notoricky známá turistická místa. Zavede vás i do méně provařených míst. V Jaroslavicích na Znojemsku přímo na náměstí Picérka Jaroslavice rozhodně neservíruje jen pizzu a je doslova pár kroků od zámku, který znáte z filmových Černých baronů. V Bukovanském mlýnu na malebném Kyjovsku nadchla hodnotitele kozí zmrzlina s domácí šlehačkou, při putování po Moravském krasu doporučuje Gourmet Surfbar Jedovnice přímo u nádherného rybníka Olšovce, kde servírují i pštrosí maso.

Foto: ©Surfbar

Bistra, kde se s jídlem nespěchá

Zapomeňte na fast food z amerických detektivek. V Brně a po jižní Moravě vyrostla sebevědomá bistra všech tvarů a velikostí od pouličních food trucků po designově dokonalé kamenné podniky. A protože jsme na Moravě, často je to tu i o víně. Jako v mikulovském KUK nebo Drogérce a čejkovickém Wine bistru Škrobák přímo uprostřed vinic.

V Břeclavi překvapilo hodnotitele latinskoamerické Fredy´s bistro: „Příjemně výrazné chutě, jídlo hraje barvami, je to radost! Živo, plno hostů, přesto všichni milí. Mexický ráj uprostřed Břeclavi.“ Pedro´s foodtruck v Lednici si místní i turisté tak oblíbili, že americky laděný food koncept navázal v Mikulově jako Pedro´s Streetfood Bistro. Hodnotitelé ocenili „velkolepé jídlo pro pořádné chlapy“ a právě tento podnik vyhrál 1. místo v kategorii bister.

Pedro´s Streetfood Bistro. Foto: ©CCRJM

Kavárny, kde se vznáší vůně kávy a pohody

Vynikající kávu a perfektní pěnu na cappuccinu nedostanete jen v metropolích. Až pojedete nasát magickou atmosféru boskovické židovské čtvrti, hned vedle synagogy láká kavárna Kakabu vůní božské kávy od Fiftybeans. „Prostředí a atmosféra – dokonalost sama. Dostat v tomto podniku nabídku práce, tak se snad i z té Prahy přestěhuji!“ Zasnila se členka poroty.

Nevšední kávové koncepty doporučuje průvodce také v kyjovské Pražírně, znojemském Balance coffee and wine, čejkovickém Sonnentoru nebo valtické Café Hostině. Vítězem v kategorii kavárny se ale stal designový kontejner Dvorek v Bořeticích na faře, ideální zastavení při putování po Hustopečsku – jako pozorují Japonci kvetoucí sakury, v Hustopečích se v březnu obdivují růžově kvetoucí mandloňové sady.

Foto: ©CCRJM

Vinařství a vinné galerie, kde ve víně je láska

Vínu věnuje průvodce velkou péči. Od sametové revoluce vystoupala kvalita do nebeských výšin. Porotci nešetřili chválou. V mikulovském vinařství Volařík ocenili „hlubokomyslná terroirní vína ze svahu Pálavy“ i vinařství Vican jako „dechberoucí místo na relaxaci s vínem“.

Tradičně zabodoval Sonberk Popice: „Oceňujeme profesionálně sestavená degustační menu vín. Úžasná lokalita a využití stavby v krajině!“ Zařadili jsme výletnické vděčné lokality jako Kounicko a v něm vinařství Plaček v Moravských Bránicích, v centru Znojma neortodoxní Enotéku. Největší degustační místnost se systémem by the glass v ČR každého osobně vtáhne – degustační dávky si šenkujete sami.

Vítězem kategorie se stalo vinařství Válka v Nosislavi, které se zaměřuje na bio vína: „Je hezké vidět, kam se dostane vinařství, kde rodina drží při sobě a nechá vyniknout každého v tom, v čem je nejlepší.“

Pivnice a pivovary, kde pivo má říz

A kam při cestování po jižní Moravě na pivo? Ve Znojmě vás Gourmet pošle do HoZpody, dcery Znojemského městského pivovaru. Správně čepované pivo doporučuje také v Tišnově, Kyjově, Břeclavi. Při výpravě na hrad Bítov doporučuje hasičský pivovar U Tesařů: „Tesařovi jsou důkazem, že i v přeplněné turistické oblasti se může dařit náročnějšímu craftu.“

V Předklášteří navštivte nejen magický klášter Porta coeli. V areálu vaří pivo obnovený klášterní pivovar Vorkloster. Málokde je světská věc jako pivnice tak půvabnou záležitostí. Jak říká jeden z hodnotitelů: „Zde Bůh dohlíží na pivo!“  Vítězem kategorie je ale řemeslný minipivovar Dubňák ve slováckých Dubňanech, skrytý craftový poklad s vyhlášenou restaurací s denní nabídkou a lokální gastronomií.

Foto: ©Jiří Jelínek

Jižní Morava je „tasty“!

Jihomoravský „michelin-guide“ má vlastní web gourmetjiznimorava.cz, kde je volně ke stažení. Kdo raději listuje papírovou verzí, sežene Gourmet Jižní Morava zdarma např. v jihomoravských turistických informačních centrech nebo zúčastněných podnicích.

Jihomoravský průvodce pro gourmety ukázal, jak umí výletníci ocenit kvalitu. Proto loni vznikl také projekt Tastymoravia. Na Instagramu zviditelňuje zajímavé gastro počiny a zapojuje i návštěvníky, aby podniky ohodnotili a případně ne/doporučili dál. Ale dost teorie, vyrazte na gastronomický výlet sami. Dobrou chuť!

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *