ZOO Lešná Zlín

ZOO Lešná Zlín

Pokud se dostanete do Zlína, nemůžete se vyhnout návštěvě místní ZOO. Je totiž nejvíce navštěvovaným turistickým cílem na Moravě! Každý rok se tam vydá půl milionu návštěvníků. Několika svými chovy a stavbami je dost výjimečná a proto si to asi zaslouží. Mají tam totiž 210 druhů zvířat a 1 150 jedinců na 52 hektarech, což už znamená opravdu hodně pro dospělé, i děti.
ZOO Lešná Zlín prošla taky od roku 1995 velkou modernizací. Přilákat vás může areál, který je rozdělený podle jednotlivých kontinentů. Stále tu probíhá výstavba nových expozic s více druhy chovaných zvířat, s průchozími výběhy a voliérami, takže se dostanete do eldoráda pro celou rodinu. V 60. letech zoologickou zahradu proslavil chov exotických bažantů a běžců emu, dnes už zde ale máte celý svět. K nejvýznamnějším stavbám tohoto období patřil pavilon primátů a pavilon exotických zvířat. My si ale hlavně představíme současné unikáty, které jinde nejsou skoro k vidění.

Tropická hala Yucatan

Tropickou halu v ZOO Lešná Zlín otevřely v říjnu 2006 a pojaly jí dost originálně. Do tropické haly totiž přijdete replikou svatyně, Chrámu jeptišek z Chichén Itzá na Yucatánském poloostrově v Mexiku. Mayskou civilizaci představuje obětní oltář, hrobka mayského krále, ale i různé nástěnné malby a kamenné reliéfy s hieroglyfickým písmem. V interiéru vás proto překvapí i skulptura mayského boha Slunce s kamennou stélou. Jako z filmu! Proto jsou tu pro děti i videoprojekce a vzdělávací panely s informacemi o mayském náboženství, rituálech a celé kultuře. Budete ale hlavně v ZOO, takže půjde o okolní pestrý, středoamerický deštný prales. Uprostřed vegetace se tak volně pohybují ptáci jako ostnák jihoamerický, vlhovec žlutohřbetý, dva druhy tukanů, momot černolící, slunatec nádherný a volavčík člunozobý. Pobaví vás i další zvířátka jako tamaríni tmavohřbetí, chvostani bělolící, kosmani zakrslí a leguáni zelení, kteří se tu spolu můžou svobodně setkávat. Hlavně hroznýši královští ale musí žít v teráriu, které připomíná chýši mayského umělce. Okolo navíc roste 257 druhů rostlin ve 1 700 exemplářích.

Amazonie

Pavilon Amazonie v ZOO Lešná Zlín vznikl logicky, kolem soustavy vodních nádrží. Jde o komplex přírodních výběhů, který byl otevřen v roce 2004. Můžete se však leknout, protože je menší jezírko od května do září domovem aligátorů amerických. Hladinu a břehy rybníčků ale naštěstí častěji okupují různé druhy brodivých a vrubozobých ptáků. Největší rybník má vlastní menší ostrov, který je součástí expozice kotulů veverovitých. V Amazonii zavítáte i do velké průchozí voliéry. V ní žije několik druhů papoušků ara ( někteří se volně pohybují v lanoví a korunách stromů na jiných místech ) a amazoňanů, vedle nich uvidíte i hoky pospolité nebo kachničky rudozobé. Ve volně průchozí expozici z ptáků objevíte i labutě černokrké, čápy jihoamerické nebo čáje chocholaté. Pro chovatele ptáků prostě pohoda!
Pavilon afrických kopytníků
Afrika je pospolitá země, což se projevilo i v ZOO Lešná Zlín. Všechna zvířata tady společně obývají velký venkovní výběh. Žirafy a nosorožci přitom využívají jeho horní část, ostatní pak můžou procházet i do svahovité spodní části. Návštěvní trasa pro vás povede po ochozu zhruba ve výšce tří metrů, takže se zvířatům můžete podívat téměř do očí. Samotný pavilon, který připomíná velkou africkou chýši dokončili v roce 1998. Tady žijí zástupci černého kontinentu, kteří obvykle žijí v savaně, tedy žirafy Rothschildovy, nosorožci tuponosí, zebry bezhřívé, buvolci běločelí a pštrosové dvouprstí. Kromě zmiňovaných zvířat tady zájemci také objeví voliéry pro africké papoušky a drobné zpěvné ptactvo. Voliéry se šesti druhy afrických zoborožců se taky nachází poblíž venkovního výběhu.

Expozice lvů

Nejsou zde žádné mříže, žádné sklo. Měli byste se bát, když vás ode lvů odděluje jen soustava vodních příkopů? Ani ne, ochrana je dost bezpečná. Lvi jsou zcela záměrně umístění v těsné blízkosti výběhu afrických antilop. Pro obě skupiny zvířat znamená vzájemný optický a pachový kontakt zpestření jejich života a náznak přirozenosti, proto jsou i živější. Podél lvího království tak procházíte po dřevěné lávce, která bude dále pokračovat kolem zmiňovaných antilop, takže dobrodružství prožijete celým tělem. Přírodu tu doplňují umělé skály, které dokonale zamaskovaly vnitřní ubikaci a menší zimní výběh samce Trezora a samice Míšy. Rozsáhlá letní expozice nabízí i malý potůček s krásnou kaskádou vodopádů. 
Ostrov lemurů kata
V tomto oddělení budete mít klid a pohodu. Neposední a věčně zvídaví lemuři jsou neustále v obklopení dětmi jako jejich miláčci. Výběh ale mají průchozí a to vám tyto madagaskarské poloopice umožní pozorovat z bezprostřední blízkosti. Užijete si tak živých gest a grimas a spoustu vtipných situací. Na procházku ostrovním královstvím lemurů se však můžete vydat jen v teplejší části roku. Na podzim a v zimě totiž žijí v obyčejném pavilonu primátů. Ale během několika let se však zde plánuje postavení vnitřní expozici, kde by mohli na svém ostrově zůstávat lemuři po celý rok.

Stezka běžce emu

Pštrosové emu ZOO Lešná Zlín kdysi proslavily. K dispozici tedy i dnes mají velký výběh, v němž se cítí velice dobře. Ve své expozici ale nejsou sami. Působivě červená barva písečného podkladu, kterou pod sebou uvidíte, napodobuje okolí rudého meteoritu v centru nejmenšího kontinentu. Originální a zase průchozí australská expozice vám nabídne setkání, kdy si budete moci téměř sáhnout na typické zástupce australské fauny, emu hnědé, husy kuří a klokany rudokrké. Právě klokaní skupinka se každý rok rozšiřuje o řadu mláďat na trávě i v kapse u maminek, a tak není nouze o zábavu pro vás, i vaše děti.

Zámek Lešná

Satmotný zámek, okolo kterého se rozkládá ZOO Lešná Zlín byl odjakživa velký zvěřinec. Kromě bažantů a koroptví tu byl roku 1890 zaveden chov těžších belgických koní. V sousedství lešenského areálu založili hřebčinec, tedy Reineltův dvůr. Brzy k němu přibyl komplex stájových budov s kočárovnou a krytou zimní jízdárnou. Od začátku minulého století pak hrabě Josef Seilern soustavně budoval svoje přírodopisné muzeum. Byl tak úspěšný, že shromážil sbírku 25 000 palearktických ptáků, 42 000 ptačích vajec a 10 000 kolibříků! V Lešné si to už v té době nemohly nechat ujít první výpravy školních dětí. Okolo roku 1930 hrabě Seilern taky zavedl chovy exotických a oborních zvířat. V areálu zámku Lešná se tehdy běžně pohybovali běžci emu, jeleni, drobné antilopy a jeřábi. Ve vytápěném skleníku si volně poletovali exotičtí ptáci, hlavně papoušci vlnkovaní (andulky), snovači a pěnkavy.
Po válce se situace změnila a ZOO se oficiálně otevřela pro veřejnost. V 70. a 80. letech došlo k výraznému rozšíření druhů chovaných zvířat a mezi ně začali patřit lední medvědi, nosorožci, šimpanzi, buvolci a guerézy. V 90. letech pak došlo k zahájení budování moderní ZOO, především s ekologickými stavbami k ochraně prostředí. Využily se k tomu i staré budovy, z kuchyně pro původní zámek se v roce 1896 stala zámecká prádelna a kolem roku 1960 přímo pavilon primátů. Souvislost je viditelně logická. Okolo zámku je i dnes stále romantický anglický park. V něm roste 1 100 druhů dřevin a bylin, z Evropy, Severní Ameriky a Asie, nejvzácnější z nich objevíte v blízkosti zámku a pod restaurací Tyrol. Proto je významným dendrologickým a botanickým celkem. Takže za návštěvu stojí ZOO, i zámek, odjakživa zasvěcený zvířatům, i rostlinám.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

ZOO Praha

Icon 03.03.2021

Dámy a pánové, přiznejme si to. Pokud jsme v hlavním městě s dětmi, je možné, abychom vyne...

Celý článek

Památník Terezín

Icon 03.03.2021

Památník Terezín Pod slovem Terezín si každý určitě představí 2. světovou válku a hrůzy ho...

Celý článek

Petřínská rozhledna

Icon 03.03.2021

Když se vydáte po staroměstském nábřeží, můžete obdivovat Petřínskou rozhlednu. Osvětlení ...

Celý článek

Židovské památky Prahy

Icon 03.03.2021

Židovské muzeum Historie a tradice pražské židovské obce je výjimečná. A proto za ní jezdí...

Celý článek

ZOO Brno

Icon 03.03.2021

Kam se vydat za zvířátky v Brně? Zamířit musíte směrem na přehradu v Bystrci. Pod Mniší ho...

Celý článek

Centrum Babylon Liberec

Icon 03.03.2021

Asi největší zábavní komplex v České republice je Centrum Babylon ve středu města Liberce....

Celý článek