Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

adidas climacool boat lace shoes

You see adidas supershell womens the above...
27.03.17 (faithegarcia)

Tropical Island - Německo

Vyražte s dětmi do tepla a za zábavou do...
20.02.17 (fandass)

české lanýže

I have observed that in the world these...
01.02.17 (Smithk195)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  265  266  267  268  >>
Sváteční tip pro celou rodinu: Velikonoční Kašperské Hory a hrad Kašperk

Sváteční tip pro celou rodinu: Velikonoční Kašperské Hory a hrad Kašperk


28.03. 2017

Dlouhý velikonoční víkend je tou správnou příležitostí, zamířit do jednoho z nejkrásnějších koutů České republiky – na Šumavu. V Kašperských Horách a blízkém hradě Kašperk bude rušno od pátku 14. až do pondělí 17. dubna. Připraven je lákavý program pro všechny generace, chybět nebudou velikonoční trhy, tvořivé dílny, divadelní představení, komentované prohlídky města i hradu.

Pátek 14. dubna bude v Kašperských Horách patřit těm, co rádi tvoří. Ve vestibulu kina Kašperské Hory mohou od 13.00 do 16.00 zdobit kraslice či perníčky, vyrábět travní hlavouny, velikonoční zápichy do květníků a další velikonoční dekorace. Zvídaví návštěvníci, kteří by se rádi dozvěděli něco více o velikonočních zvycích a tradicích, jsou zváni na speciální komentované prohlídky malebného městečka s průvodcem – v sobotu 15. dubna v 10.30. Velikonoční Kašperské Hory vyvrcholí v neděli 16. dubna od 10.00 řemeslnými trhy s divadélkem pro děti, kočovným samostřílem, živou hudbou, soutěží o nejlepší velikonoční nádivku a dalšími tematickými atrakcemi na kašperskohorském náměstí.

Hrad Kašperk připravil na velikonoční víkend od 14. do 17. dubna prohlídky nazvané Život na hradě.  Během procházky strážním hradem Karla IV. se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavého o životě ve středověku a způsobech poznávání naší minulosti, jako je archeologie, písemné prameny, historické vyobrazení apod. K vidění budou autentické předměty, např. kuchyňská keramika, krabicový zámek či klepadlo a také nástěnná malba zachycující jeden den na Kašperku., která se dokonce rozpohybuje. V sobotu 15. a neděli 16. dubna vždy od 12.15, 14.15 hod. navíc hradní "divadelní" spolek Pachmajr v podsklepeném prostoru purkrabství uvede středověkou divadelní hru Fraška o kádi, pojednávající o vztazích mezi mužem a ženou a zvyklostech slušného chování. Děti jsou zvány na dobrodružnou interaktivní výpravu do hradu s Karlem Ešnerem a jeho družinou, kde budou šermovat, trénovat dvorskou etiketu, tancovat, skládat pečeť Karla IV. a střílet z luku a také se seznámí s některými velikonočními zvyky. (Objednávky prohlídek/výpravy na tel. č.: 376 582 324 nebo info@kasperk.cz.) Velikonoční atmosféru na hradním nádvoří dotvoří ovečka s jehňátkem a občerstvení s regionálními velikonočními pochutinami včetně velikonočního pečiva a kašperské placky se špenátem. V horní části nádvoří se bude hrát oblíbená středověká hazardní hra vrhcáby.

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu a Boží hod velikonoční bude provázet také velikonoční program farnosti v Kašperských Horách.

Další informace o dění v Kašperských Horách poskytne Městské kulturní a informační středisko – Turistické informační centrum: tel.: 376 503 413, informace@kasphory.cz

Proč jsou ledňáci modrokřídlí v zoo Ostrava tak barevní?

Proč jsou ledňáci modrokřídlí v zoo Ostrava tak barevní?


26.03. 2017

Ledňáci modrokřídlí jsou větší příbuzní našich ledňáčků říčních. Mají mohutný zobák a peří v barvách hnědé, šedé a modré. Skupina ledňáků v ostravské zoologické zahradě však hraje více barvami, než je pro ně obvyklé. Chovatelé zkoumají jejich sociální chování.

V současné době probíhá v ostravské zoo výzkum sociálního chování ledňáků modrokřídlých. Sledovanou skupinu tvoří celkem deset ptáků – dva samci a osm samic. Ledňáci modrokřídlí mají zajímavý způsob života. V přírodě žijí v rodinných skupinách složených z rodičovského páru a různověkých mláďat. Skupina může mít až dvanáct členů. Starší mláďata pomáhají rodičům pečovat o snůšku i mladší sourozence. Také krmí samici v době, kdy inkubuje vejce. Chovný pár tak může zahnízdit několikrát za rok, protože ví, že o mláďata bude postaráno jedinci z předešlých snůšek. Abychom zjistili, kteří jedinci se nejvíce podílejí na pomoci při výchově, krmení a inkubaci vajec, byl každý člen skupiny označen nezávadnou barvou na určitých částech těla, abychom je mohli snadno identifikovat.

Zoo Ostrava chová ledňáky modrokřídlé od roku 2009. Za tuto dobu se zde podařilo odchovat 16 mláďat. Návštěvníci mohou skupinu ledňáků vidět v jedné z voliér u pavilonu Papua.

Ledňák modrokřídlý (Dacelo leachii) se vyskytuje na jihu Nové Guinei a severu Austrálie. Má typicky velkou hlavu a dlouhý silný zobák. Ocas je krátký, na nohách mají částečně srostlý třetí a čtvrtý prst (patří do řádu srostloprstých). Délka těla je okolo 40 cm, hmotnost se pohybuje od 250 do 370 g. Živí se lovem hmyzu a drobných obratlovců. Vytvářejí celoživotní páry. Hnízdí v dutinách stromů až 25 m vysoko. Samice snáší až pět vajec. Mláďata se líhnou po 24-26 dnech inkubace. Pohlavně dospívají kolem třetího roku života. V přírodě zatím nepatří k ohroženým druhům.

Věda je zábava!

Věda je zábava!


26.03. 2017

Kazí vám náladu rozmary aprílového počasí? Tak si ji spravte v některém z českých science center! Najdete v nich zábavu i poučení na pár hodin, ale i na celý den. Čeká na vás třeba „Země pod palbou“ a cesta do říše komet a planetek, optické klamy v „Klamáriu“ i netradiční science ples, šifry mistra Leonarda nebo obří gyroskop a s ním i přetížení 3G!

Víte, jak se snadno a rychle dostat do vesmíru? Přeci návštěvou Hvězdárny a planetária Brno! Stačí se usadit do zdejších pohodlných sedaček v sále moderního digitálního planetária s celooblohovou projekcí a odstartovat. Aktuálně třeba do světa meteorů, komet i planetek v rámci nového představení „Země pod palbou“. Vydáte se na jedinečnou cestu časem i prostorem, po stopách ledových i kamenných těles, z nichž některá prolétají v těsné blízkosti naší planety a jiné se naopak toulají na okraji Sluneční soustavy.

Miliardy roků ukryté v mrazivé temnotě vesmírného prostoru, mnohé jen číhají na okamžik, ve kterém změní chod dějin na Zemi. Zažijete průlet slavného Čeljabinského meteoritu a dozvíte se, zda máme vůbec šanci se nástrahám přicházejícím z vesmíru nějak účinně bránit.  Jako diváci představení „Země pod palbou“ se seznámíte s projekty, které tvoří první obrannou linii naší planety nebo se spolu s robotickými průzkumníky proletíte kolem kamenných planetek, ledových komet i trpasličích planet.

Chcete-li si užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností, navštivte brněnské science centrum VIDA! a jeho výstavu „Klamárium“. Vězte, že třicítka exponátu s optickými klamy vás rozhodně nezklame! Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a vy se můžete projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušet si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály.
Ale nejen to. VIDA! láká i na další nevšední zážitky – třeba tanec mezi exponáty a společenský večer s netradiční atmosférou. Bude kapela, bude zábava, bude občerstvení, bude show! Jinými slovy, v sobotu 1. dubna se uskuteční jedinečný ples v rámci již tradiční večerní akce pro dospělé „VIDA! After Dark“. K tanci a poslechu bude hrát kapela Another way a večerem bude provázet brněnský písničkář, geograf, cestovatel a v neposlední řadě taky VIDÁtor Ondra Herzán.

První dubnový víkend si můžete zpestřit i návštěvou ostravského science centra Svět Techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Tak třeba ve „Světě přírody“ se můžete zkusit vtělit do osoby renesančního učence Leonarda Da Vinciho na doprovodném programu „Vynález samonosného mostu“ a zkusit si takový most i postavit. Anebo pronikněte do tajů Da Vinciho šifer a zrcadlového písma na workshopu „Šifry“.

Říkáte, že byste rádi něco modernějšího nebo víc adrenalinu? Pak si vyzkoušejte pocity pilotů proudových letadel na zdejším gyroskopu, který simuluje přetížení o velikosti až 3G. Věřte, že vám z toho půjde hlava kolem… Získat opět rovnováhu můžete třeba v sousedním Malém Světě Techniky U6, kde v dubnu startuje nové téma ve znamení ekologie. V sobotu 1. dubna se pustíte do výroby domácího mýdla a o den později na vás čeká nakouknutí do světa informačních technologií alias pořádná DECOMPÁŽ počítače.

V libereckém science centru iQLANDIA se připravte na invazi „Hmyzounů“! Že už máte vytočenou pohotovostní linku deratizátorů? Tak zase v klidu položte telefony. Nejedná se totiž o žádný útok z hmyzí říše, ale o název nového workshopu science centra. A na co se můžete během tři čtvrtě hodiny bádání těšit? Tajně nahlédnete do života mravenců. V gelovém mraveništi „v přímém přenosu“ uvidíte stavbu tunelů, tajných komor nebo spižíren těchto mini-pracovníků. Dále se dozvíte, jaký kastovní systém funguje v termitišti, z čeho se skládá tělo včely medonosné či k čemu slouží hmyzí hotel.

Nakouknete ale i pod mikroskopy. Do nejmenšího detailu prozkoumáte například křídlo mouchy nebo ústní ústrojí motýla a na závěr si složíte puzzle kudlanky. Podtrženo, sečteno – expertem na hmyz se stanete teprve tehdy, až v březnu nebo dubnu absolvujete workshop „Hmyzouni v iQLANDII“. Nadto si v iQLANDII užijete více než čtyři sta interaktivních exponátů, doprovodné programy v podobně akčních science show a badatelských aktivit i novou tajemnou hru „Ilumináti“.

Okouzlil svět science center vaše ratolesti? A tušili jste, že v řadě z nich se mohou děti zúčastnit příměstských táborů? Třeba v plzeňském science centru Techmania si lze vybrat hned ze tří variant, které se uskuteční v průběhu letních prázdnin. Pravda, ty jsou ještě daleko, ale zájem je veliký a tak si místo rezervujte včas!

Na děti čeká kolonizace Marsu, poznávání historie objevů a vynálezů nebo pohled do hlubin vesmíru. Tábory začínají 3. července a poběží po celé léto. Děti budou rozděleny do skupin podle věku, a to od první do páté třídy a od šesté do deváté třídy. Tábory „Kolonizace Marsu“ a „Od kola až po raketu“ jsou určeny oběma věkovým skupinám, tábor astronomický je jen pro děti starší. Kapacita jednotlivých skupin je 20 dětí.

Tábor „Kolonizace Marsu“ zavede děti na rudou planetu, kterou prozkoumají a zjistí, zda by bylo možné ji osídlit. Na táboře „Od kola až po raketu“ se stanou objeviteli a vynálezci a budou pronikat do tajemství vynálezů, které historicky posouvají svět kupředu. Astronomický tábor je určen dětem, které se zajímají o vesmír. Čeká je práce s dalekohledem, astronomická pozorování Slunce a další astronomické činnosti. Součástí všech táborů bude i film ve 3D Planetáriu, program na „Science On a Sphere“, aktivity v expozicích a práce v laboratořích a dílnách.

Cena pro jedno dítě na jeden týden je 2 500 Kč. Program probíhá vždy ve všední dny od 8:00 do 16:00 a děti dostanou během dne i oběd a dvě svačiny. Podrobnosti včetně počtu volných míst na webu Techmanie v sekci „Aktuálně“.

Jarní brána do pravěku se otevírá

Jarní brána do pravěku se otevírá


26.03. 2017

S novou jarní sezónou otevírá od začátku dubna pro veřejnost čáslavské muzeum novou stálou expozici pod názvem Brána do pravěku. Když sejdete do působivých sklepních prostor budovy muzea v Husově ulici, setkáte se s předměty vyrobenými rukama dávných obyvatel Čáslavska, které po několik tisíciletí čekaly většinou hluboko v zemi na své znovuzrození. Nejstarší z nich pamatují už 7 tisíc let. Doklady příchodu prvních kolonistů na území tehdy ještě zarostlé pralesem, úspěchy dalších civilizací ať už doby bronzové nebo železné, germánské osídlení regionu v době římské nebo příchod Slovanů - to vše představuje výběr charakteristických předmětů z rozsáhlé archeologické sbírky. Jak se asi bydlelo prvním příchozím naznačuje replika  čelní stěny nadzemního  domu, a stopy tohoto vůbec  nejstaršího osídlení Čáslavska nalézáme právě v Čáslavi, v okruhu polohy U třech svatých.

O pár tisíc let později bylo také tam založeno pohřebiště s bohatými komorovými hroby starší doby železné. Repliku takového hrobu vybaveného početnými  nálezy z jednoho  z nich lze vidět o kousek dál. Pokud Vás však zajímá více móda, třeba ta keltská, je k dispozici kompletní  ručně šitý ženský oděv, ušitý dobově doloženými stehy a zdobený přízí obarvenou ručně rostlinkami, jakými, to se zde dozvíte. Ať jste malí nebo velcí,  můžete si také  složit lidskou kostru v životní velikosti a vybavit ji podle svého rozhodnutí  na posmrtnou cestu keltskou nebo slovanskou keramikou a drobnými šperky, případně si sami zkusit, jak se chodilo v  keltském či raně středověkém oděvu, ale pozor – zatím jen pro ženy! Expozice je členěna přehledně, není zahlcena materiálem ani texty a lze ji tak vhodně použít pro doplnění školní výuky. Ale kdo chce vědět víc o pravěku Čáslavska, má k dispozici řadu dalších informací na jednotlivých listech, s příběhy významných nálezů či nalezišť. A nakonec i něco ze současnosti – panely v chodbě Vás seznámí s nejnovějšími archeologickými výzkumy na území Čáslavi. Zkuste zahájit jaro vstupem do pravěku! Slavnostní otevření se uskuteční 3.4. 2017 ve 14 hodin. Expozice vznikla za finanční podpory Středočeského kraje.

Sklárna Moser přilákala vloni rekordní počet návštěvníků

Sklárna Moser přilákala vloni rekordní počet návštěvníků


26.03. 2017

Proslulou sklářskou společnost Moser navštívilo vpředešlém roce téměř 50 tisíc návštěvníků zČeska i ciziny. Lákal je hlavně příběh českého křišťálu, jehož stošedesátiletou historii mapuje expozice sklářského muzea. Oblíbili si však i návštěvy přímo ve sklářské huti, kde mohli sledovat ruční práci mistrů.

„Velmi nás těší množství návštěvníků, kteří k nám jezdí, aby se dozvěděli, kde a jak se vyrábí světoznámý český křišťál. Proto se pro ně snažíme stále zlepšovat zážitek, jež z návštěvy v Moseru mají. V muzeu se mohou seznámit s celou bohatou historií výroby, ale protože chceme, aby také zažili autentickou atmosféru sklářské hutě, mohou naživo sledovat ruční práci našich mistrů, kteří přeměňují žhavou masu skla v jedinečné výrobky. Skvělé také je, že se o sklářství zajímá čím dál více mladých lidí“, říká František Schneider, ředitel společnosti.

 Návštěvnost sklárny Moser byla vpředešlém roce rekordní, za posledních 10 let vzrostla o více než trojnásobek. Na stoupající zájem o českou tradici sklářství tak její zaměstnanci zareagovali velkolepou výstavou pod názvem „Příběh křišťálu Moser“, kterou uspořádali kpříležitosti kulatého 160. výročí společnosti. Sbírka skvostů inspirovaných napříč celou stošedesátiletou historií sklárny je vsoučasnosti kvidění vpražském Obecním domě, a to do 22. března 2017. Pro velký úspěch se však nyní jedná ještě o dalším místě, kde by ji mohla veřejnost také zhlédnout.

Měsíc přírody v Czech Photo Centre

Měsíc přírody v Czech Photo Centre


24.03. 2017

Snímky živé přírody v Czech Photo Centre představí nejlepší domácí fotografové

Nejlepší čeští fotografové, kteří se věnují živé přírodě, budou od 4. dubna do 14. května vystavovat v multižánrovém prostoru Czech Photo Centre. Mezi autory výstavy Czech Nature Photo jsou držitelé celé řady domácích i zahraničních ocenění - Petr Bambousek, Michal Krause, Dan Materna, Ondřej Prosický, Rostislav Stach a Václav Šilha.

„Ve spojení s prestižní soutěží Czech Press Photo, kterou organizujeme, sdružujeme i nejlepší české a slovenské fotografy přírody. Jsme přesvědčeni, že o přírodu je nutné pečovat. Proto chceme dlouhodobě dělat vše pro to, aby si lidé již od svého dětství uvědomovali, že jsou součástí přírody, aby byli seznámeni s jejími krásami a mohli si k ní vytvořit silně pozitivní vztah. Prostřednictvím fotografií chceme sdělovat, že každý z nás má zodpovědnost za stav přírody na celé naší planetě,“ říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre. Výstava se koná pod žáštitou ministra zemědělství, spolupořadatelem je Národní zemědělské muzeum, hlavními partnery Lesy ČR a společnost Olympus.

Všichni autoři, kteří se na jaře v Czech Photo Centre na zhruba 60 snímcích představují, jsou držiteli mnoha ocenění světových soutěžích i v rámci soutěže Czech Press Photo. Dan Materna je autorem smímku, který získal titul Fotografie roku 2007. Petr Bambousek se stal zase finalistou soutěže Wildlife Photographer of the Year 2015. Jeho fotografie byla při propagaci této soutěže k vidění ve všech koutech Londýna. 
Krásu a rozmanitost živé přírody tak v Nových Butovicích představí práce šestice českých fotografů, kteří procestovali doslova celý svět. A právě tato myšlenka je základním konceptem výstavy Czech Nature Photo. Prostřednictvím fotografií bude možné nahlédnout na každý kontinent naší planety a spatřit ledovou krásu Antarktidy i Arktidy, životem překypující pralesy Asie či Jižní Ameriky, rozpálené africké pláně, kochat se půvaby evropské a naší domácí přírody. To vše nyní můžete objevovat a obdivovat na jednom místě.

Za pestrostí živé přírody, kterou fotografie prezentují, nijak nezaostává ani různorodost přístupů a motivů, které jednotlivé autoři volí. Dan Materna představuje český les a především jeho krále – jeleny. K tomuto tématu má velmi blízko i Rostislav Stach, který fotografoval snad vše, co u nás doma běhá a létá, ale také si zamiloval nespoutanou krásu přírody Severní Ameriky, kam se pravidelně vrací. Dobrodružná povaha zavedla Václava Šilhu s fotoaparátem nejdřív do Afriky a posléze na všechny ostatní kontinenty, včetně třech plaveb k branám ráje – díky tomu můžeme i my spatřit nehostinnou, ale přesto (nebo právě proto) fascinující přírodu Antarktidy, Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů. Ledové pláně z opačné strany zeměkoule zase přitahují Ondřeje Prosického, který se v posledních letech opakovaně vydává do arktických oblastí dokumentovat život ledních medvědů. Stejně doma je ovšem i v tropech, jak ostatně dokazují i vystavené fotografie. Petr Bambousek zase zaznamenává již řadu let, ale přitom stále jinak a pokaždé novými způsoby pestrost života v pralesích Asie nebo Střední a Jižní Ameriky.

Po celou dobu výstavy bude Czech Photo Centre žít přírodou. Součástí doprovodného programu budou komentované prohlídky pro školy, autorské čtení z knih o přírodě pro děti a série autorských prezentací pro veřejnost:
10. 4. – Václav Šilha, Antarktida – k branám ráje
20.  4. – Ondřej Prosický, Medvědi lední na Špicberkách
4.  5. – Petr Bambousek, Příběhy fotografií
11.  5. – Rostislav Stach, Fotolovy na Aljašce

Vstupné na výstavu bude 50 Kč a snížené vstupné pak 25 korun. Czech Photo Centre je otevřeno každý den kromě pondělí. Od úterý do pátku vždy od 11.00 do 18.00, o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Czech Photo Centre - Nové Butovice /bezbariérový přístup/ - výstup z metra směr Poliklinika Lípa, Na zlatě 1.
Zároveň se zahájením výstavy Czech Nature Photo bude vyhlášena stejnojmenná nová soutěž, která bude odvozena z dlouholeté tradice renomované soutěže Czech Press Photo. Soutěž Czech Nature Photo osloví nejlepší české fotografy, kteří se zaměřují na fotografování přírody.

Zdroj fotografií: Czech Photo Centre

Velikonoční Mikulov plný gurmánských i kulturních zážitků

Velikonoční Mikulov plný gurmánských i kulturních zážitků


20.03. 2017

O velikonočních svátcích Mikulov připravil bohatý kulturní program pro celou rodinu. Návštěvníky čeká divadlo, velikonoční jarmark i koncerty různých hudebních žánrů. Milovníci dobrého jídla se můžou těšit na gastronomické zážitky s velikonočním menu, které nabídnou mikulovské restaurace a hotely. Moravská vína bude možné ochutnat v celé řadě podniků a vinoték.

www.mikulov.cz

Navštivte Zámek Potštejn

Navštivte Zámek Potštejn


20.03. 2017

Zámek Potštejn byl postaven roku 1749 Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. Mnozí si při vyslovení tohoto jména vybaví Poklad od Aloise Jiráska, který se zde odehrával.
Zámek vlastnil po rodu Chamaré rod Dobrzenských, následně zde byla škola ROH. Nyní je zámek v soukromých rukou a je po rekonstrukci otevřen pro veřejnost. Zámek nabízí opravdu velkou škálu kulturního vyžití a zábavy. Personál Vás bude obsluhovat v barokních kostýmech a to nejen v cukrárně, ale po celém zámku. Program zámku je vytvořen zejména pro rodiny s dětmi. Oblíbené hrané prohlídky jsou každý rok jiné. V roce 2017 jsou ve stylu kouzelnické školy pod názvem „Čáry máry zámek“. Velmi oblíbeným cílem je také Bubákov pro starší děti a Pohádkov pro nejmenší. Přijdou si zde na své ale i milovníci historie, prohlídky interiérů jsou opravdu skvostné. Návštěvu si můžete zpestřit prohlídkou zámeckého parku s kašnami a růžovou zahradou a kdo chce přijet na delší dobu, může se ubytovat v zámeckých pokojích. Pokud Vás barokní prostředí zaujme a plánujete svatbu, neváhejte, jsme tu pro Vás! Těšíme se na Vaši návštěvu, www.zamekpotstejn.czZámek Potštejn, to je historie i zábava. Personál v barokních kostýmech, nové hrané prohlídky Čáry máry zámek, Bubákov, Pohádkov, prohlídky historických interiérů, svatby, francouzská růžová zahrada, zámecká cukrárna, úžasný hotel. www.zamekpotstejn.cz

Zámecká sezona začíná v sobotu 25. března!

Zámecká sezona začíná v sobotu 25. března!


19.03. 2017

Přijďte společně oslavit příchod jara a začátek zámecké sezony! Zejména ti nejmenší se mohou těšit na spoustu zábavy a dobrodružství. Začínáme od 9 hodin.

Program:
• Prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech
• Dětské prohlídky
• Kreativní dílny v Arkádové hale
• Divadlo pro děti (11:30, 13:30, 15:00)
• Zámecká hra na nádvoří
• Výprava za ztraceným sluncem (10:15, 11:30, 12:45, 14:00, 15:15, 16:15)


Se začátkem nové sezony také přinášíme nové jarní menu v restauraci Na Zámku.
Jednotlivé části programu se platí zvlášť. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci. Informace o vstupném a rezervace programu na tel. čísle 315 709 111 nebo info@zameknelahozeves.cz.

Trojská botanická zahrada zve na výstavu tropických motýlů

Trojská botanická zahrada zve na výstavu tropických motýlů


19.03. 2017

Již popatnácté pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů. I letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň vám odhalíme mnohá tajemství z jejich života. K vidění budou zejména americké druhy včetně několika novinek, které ještě ve skleníku Fata Morgana nebyly, například druh Greta oto s neobvyklými průsvitnými křídly. Motýli svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 4. dubna a potrvá až do 8. května. Navštívit ji můžete od 9 do 18 hodin denně kromě pondělků 10. a 24. dubna, kdy bude skleník uzavřen.

„Motýli jsou fascinující skupinou hmyzu, která svou krásou a křehkostí pravidelně přitahuje velký zájem návštěvníků. V letošním roce jsme se při výběru zaměřili zejména na druhy žijící v Americe, ale chybět nebude ani oblíbený Attacus atlas, noční motýl s největší plochou křídel na světě pocházející z jihovýchodní Asie,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava v trojské botanické zahradě
představí na 50 druhů motýlů, kteří se budou postupně líhnout ze  4500 kukel dovezených z motýlí farmy ve Velké Británii.

Ve skleníku Fata Morgana budou k vidění druhy známé z předchozích ročníků, ale i druhy na této výstavě dosud nevystavované. Za zmínku bezesporu stojí druh Morpho peleides s výrazně modrými křídly. „Tento druh
 je zajímavý tím, že ve skutečnosti na křídlech nemá žádné barevné pigmenty. Lesklá modrá barva se tvoří lomem světla na drobounkých šupinkách, které křídla pokrývají,“ upřesňuje Eva Smržová, kurátorka výstavy a dodává: „Ve skleníku Fata Morgana bude letos poprvé k vidění i kuriózní druh Greta oto původem ze Střední a Jižní Ameriky. Tito drobní motýli postrádají na větší části křídel šupinky, a proto jsou jejich křídla zcela průhledná.“ Doprovodné panely vás seznámí s jednotlivými vystavenými druhy, s jejich životním cyklem a strategiemi, ale i s legendami a mýty vážícími se k tomuto hmyzu. Pod terasou ve skleníku bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin, který zajišťuje firma Pokojovky.cz. Během víkendů nebude chybět oblíbená čajovna U Cesty.  

Tip pro rodiče s dětmi…

Poletující motýli rozzáří oči vašich dětí, zvláště když si přiletí sednout na květinu v jejich blízkosti. Odneste si z výstavy krásnou vzpomínku a památku v podobě jedinečných fotografií vašich ratolestí s exotickými motýlími krasavci. Rodinám s těmi nejmenšími doporučujeme k návštěvě výstavy všední dny okolo poledne a později, kdy je ve skleníku méně návštěvníků a budou si tak moci výstavu naplno užít a projet si skleník třeba i s kočárkem. Drobný hlad či žízeň zaženete díky automatu s občerstvením ve vstupní hale a stánku pod skleníkem. K dispozici je vám i přebalovací pult.

Tip pro zamilované…

Lákáte svou milou na sbírku motýlů? Vezměte ji raději na výpravu do pralesa plného živých exotických motýlů. Fotografie s křehkými krasavci vám budou hezkou vzpomínkou na společné chvíle. Romantickou procházku můžete zakončit se sklenkou vína na terase vinotéky sv. Klára, odkud je překrásný výhled  na Prahu.

Tip pro každého…

Toužili jste jako děti běhat loukami se síťkou za nedostižnými motýly? Na naší výstavě za vámi tito křehcí tvorové přiletí sami. Motýli ve skleníku Fata Morgana volně létají a často si i sedají poblíž procházejících návštěvníků. Zážitek z tohoto blízkého setkání potěší nejen děti, ale i dospělé.
Hledáte nevšední dárek pro maminky či babičky, nebo chcete jen tak potěšit své blízké? Vezměte je na výstavu exotických motýlů do trojské botanické zahrady a objevte kouzlo těchto živočichů. Po prohlídce skleníku Fata Morgana se vydejte do Venkovních expozic, které se pomalu probouzejí do jara. Občerstvit se můžete u stánku v Ornamentální zahradě a ve vinotéce sv. Klára.
Prosíme návštěvníky výstavy, aby na motýly nesahali, mají totiž na křídlech mikroskopické šupinky, které jim svým dotykem setřete. Motýl bez nich nedokáže létat a následně předčasně umírá. Buďte ohleduplní k vystaveným živým tvorům.

[1]  2  3  4  ...  265  266  267  268  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Propojit Vyletnik.cz s Facebookem
Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Středa

18 °C
Čtvrtek

16 °C
Pátek

21 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Matějská pouť 2017 v Praze (25.2.2017-17.4.2017)

Matějská pouť 2017 v Praze (25.2.2017-17.4.2017) 25.02.2017

Na návštěvníky čekají české a zahraniční atrakce (přibližně kolem 120 atrakcí...

Kropenatá slepičko, jaké mi dáš vajíčko?  (2.3.2017-23.4.2017)

Kropenatá slepičko, jaké mi dáš vajíčko? (2.3.2017-23.4.2017) 02.03.2017

Sbírka kraslic Regionálního muzea v Žatci se opět rozrostla o další zajímavé ...

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017)

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017) 31.12.2016

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Výletník doporučuje

Galerie 4 - Galerie fotografie

Galerie 4 - Galerie fotografie

Galerie 4 vás zve k nevšednímu kulturnímu zážitku v pěti poschodích historické barokní budovy...