Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

české lanýže

Jo dnes ve Chřibech dva ale vonělo to tam...
14.08.16 (Radek Janečka)

Penzion Vysočina

Ráda bych přidala kladnou recenzi na...
24.07.16 (domuska)

Africký festival v ZOO Dvůr Králové

Přijďte ve dnech 23. až 31. července do...
14.07.16 (sordelamorde)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  255  256  257  258  >>
Výstava MEMORIES módního fotografa Roberta Vanaýstava MEMORIES módního fotografa

Výstava MEMORIES módního fotografa Roberta Vanaýstava MEMORIES módního fotografa


26.09. 2016

Na začátku října bude v Obchodním domě Kotva zahájena výstava MEMORIES módního fotografa Roberta Vana. Expozice nabídne Vanovi fotografické vzpomínky a na celkem čtyřiasedmdesáti vystavených snímcích poprvé představí především jeho barevnou tvorbu. Výstava navazuje na stejnojmennou fotografickou knižní novinku, jejíž křest se uskuteční v rámci vernisáže. Kniha se skládá z více než sto devadesáti barevných a černobílých fotografií, které vznikaly od roku 1968 až po současnost. Výstavu připravila Galerie Tančící dům poprvé netradičně v partnerském prostoru Obchodního domu Kotva.

Projekt MEMORIES vznikal postupně. Vano se nejprve několik let věnoval přípravám svých fotografických vzpomínek do knihy MEMORIES a poté se rozhodl zrealizovat i stejnojmennou výstavu v Obchodním domě Kotva. Ta přináší výběr čtyřiasedmdesáti barevných snímků z knihy, jejichž velkou část Robert Vano nafotil fotoaparátem Polaroid a následně zpracoval technikou „cross procesing“, kterou s oblibou používal v raném období své tvorby a díky níž docílil specifické barevnosti snímků.

„Nad přípravou knihy jsem strávil řadu let, a tak jsem velmi rád, že přišla myšlenka spojit její uvedení na trh i s výstavou. Rozhodli jsme se však využít z knihy pouze specifický výběr – a to moje barevné fotografie. Část této kolekce jsem nafotil v New Yorku, Paříži či Miláně, kde jsem v průběhu své kariéry působil,“ říká o projektu MEMORIES Robert Vano.

Kniha a zároveň i výstava přináší průřez tvorbou Roberta Vana od roku 1968 až po současnost, nikoli však tradičně v chronologickém pořadí, ale na základě asociací samotného autora. MEMORIES nejsou pouhými vzpomínkami, ale oslavou minulosti i přítomnosti a výjimečnou knižní a kulturní událostí, určenou příznivcům tvorby Roberta Vana i všem stoupencům klasické i módní fotografie.

„Rozhodli jsme se využít partnerský prostor Kotvy a uspořádat ve třetím patře výstavu Roberta Vana. Podle zájmu o tuto výstavu budeme do budoucna uvažovat o možnostech otevření stálé galerie v Obchodním domě Kotva,“ říká Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům, která tuto výstavu realizuje. Výstavy v Tančícím domě a nově i v OD Kotva podporuje Pražská správa nemovitostí.

Děti hrají dětem. V sobotu vypukne festival Poupění*Strýt*tyjátr, do kterého se

Děti hrají dětem. V sobotu vypukne festival Poupění*Strýt*tyjátr, do kterého se


26.09. 2016

V sobotu 1. října bude pražská Kampa patřit dětskému publiku. Od 10 hodin tam totiž vypukne 7. ročník festivalu Poupění*Strýt*tyjátr. Během dne vystoupí 8 dětských souborů a 2 seniorské skupiny, které budou dětem hrát, tančit a zpívat jim. Festival dává prostor všem dětem, které se věnují umění pro zábavu.

„Festival bude mít podobu jakéhosi pouličního divadla. Vystoupí malí amatérští herci a zpěváčci z celé republiky. Poupění je otevřeno všem šikovným dětem. Ti nejmenší účastníci ještě chodí do mateřských škol, vystoupí ale i dvě seniorské skupiny. Smyslem je vytvářet mezigenerační dialog, což je i jedním z cílů naší nadace. Takže by na festival měly děti vzít i svoji babičku s dědečkem. Celý program proběhne v uvolněné atmosféře. Moc se na to těším,“ říká Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace AGROFERT, která je hlavním partnerem festivalu. Pořadatelem Poupění*Strýt*tyjátr je Spolek HaF. Program je určen zejména rodinám, dětem a seniorům.
Návštěvníci se mohou těšit nejen na písničky a pohádky, ale také na klauny, žongléry a kejklíře. „Letošní novinkou je Okénko pro odvážné, které umožňuje lidem z publika na akci přímo vystoupit. Třeba zazpívat, nebo sehrát nějaký skeč,“ dodává Tornikidis. Během festivalu se bude i pomáhat. „Ve stanu Nadace AGROFERT bude umístěn trenažér handbiku, tedy kola poháněného rukama. Návštěvníci si mohou tento sport vyzkoušet. My k tomu za každý ujetý kilometr darujeme 100 Kč na nákup handbiku pro hendikepované dětské sportovce. Tak se u nás určitě zastavte,“ zve ke sportu pro dobrou věc Zuzana Tornikidis.

Festival je letos pořádán již posedmé. Vstup je pro všechny zdarma, stačí přijít v sobotu 1. října 2016 na Kampu a vzít si s sebou dobrou náladu. Program začíná v 10:00 a končí v 18:00 hodin. Patrony festivalu jsou Bára Nesvadbová a Jan Václav Čep.

Poupění*Strýt*tyjátr

•    Festival se jmenuje po dětech (poupatech), které tvoří (poupí) a dává prostor všem poupatům bez rozdílu původu, rasy či zdravotního stavu;
•    Celá akce je pojatá jako pouliční divadelní pouť. Proto na děti čekají klauni, divadlo, zpívání, žongléři či kejklíři;
•    HaF studio (Hry a Fantazie studio) akci pořádá společně s Městskou částí Praha 1, hlavním partnerem je Nadace AGROFERT.

Zajímavé lokality a naučné stezky Karlovarského kraje

Zajímavé lokality a naučné stezky Karlovarského kraje


25.09. 2016

Krásy Česka se skrývají nejen na notoricky známých místech, ale také v Karlovarském kraji. Ten, ač patří k nejmenším z českých krajů, ukrývá zajímavé lokality a naučné stezky nevšední krásy. Přinášíme vám tři tipy na výlety, které byste rozhodně neměli vynechat.Svatošské skály – skalní město se svatebním průvodem

Svatošské skály patří mezi přírodní úkazy, při jejichž spatření se tají dech. Najdete je mezi Loktem a Karlovými Vary ve Slavkovském lese. Skalní útvary připomínající jehlany a pilíře se tyčí i do výšky 50 m a opravdu zde můžete vidět kamenný svatební průvod. Vydáte-li se sem na výlet, využijte naučnou stezku Doubí (Karlovy Vary) – Svatošské skály, která je zaměřená na historii osídlení a archeologii, hornictví, geologii a ekologii. Trasa měří pohodových 13,5 km a je vyznačena turistickou značkou naučné stezky. Všechny důležitá místa a zajímavosti jsou přehledně označeny a to nejzajímavější popisuje 12 informačních tabulí.

Bahenní sopky - památka světového významu

Přírodní rezervaci Soos najdete severně od Františkových lázní. Skrývá unikátní pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Přírodní rezervací Soos vede naučná stezka po dně vyschlého jezera. To znamená, že zde uvidíte i několik bahenních sopek, ze kterých vybublává na povrch oxid uhličitý. Vnímavý návštěvník může spatřit i spousty chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin, které žijí ve zdejších biotopech. Za návštěvu stojí také muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí a výstavou prehistorických ještěrů v životní velikosti i expozice "Ptačí svět Chebska". U dětí jednoznačně vede procházka dančí oborou. Nutno poznamenat, že podobná rezervace není k vidění nejen u nás, ale ani jinde ve střední Evropě.

Naučná stezka Andělská hora – Kyselka – procházka pro romantiky i rodiny s dětmi

Výlet formou procházky můžete uskutečnit, vydáte-li se po naučné stezce Andělská hora – Kyselka. Ta je zaměřená na přírodní zajímavosti, geologii a historii. Jde o 10 km dlouhá stezku, která začíná v Andělské Hoře za kostelem u schodiště k hradní zřícenině. Cesta je jako z pohádky a nejedná se o náročnou trasu. Je-li pro vás procházka příliš krátká, je zde možnost si cestu prodloužit o několik zajímavých odboček. Doporučujeme především zastavit se u Skalek skřítků, kde se mimo jiné dozvíte, proč skřítkové odešli.  Výlet končí v krásných lázních Kyselka, kde na vás jistojistě dýchne nostalgická nálada starých časů.


Speciální tip na výlet pro rodiny s dětmi: Naučná stezka Ježíškova cesta.

Více tipů najdete na www.zivykraj.cz

Kdo zachrání princeznu a čerta? Přijďte pomoci Primáčkovi a jeho partě!

Kdo zachrání princeznu a čerta? Přijďte pomoci Primáčkovi a jeho partě!


23.09. 2016

Chcete, aby se vaše děti krásně bály? Aby pomohly čarodějnici upéct pavoukové palačinky a princovi zase vykrmit strašlivého draka? A zároveň budou asistovat Primáčkovi a jeho partě, jež znáte z dětského vysílání FTV Prima, při pomoci pohádkovým postavám.

Vezměte je s sebou v neděli 2. října 2016 do Primáčkova Pohádkového lesa v oboře Hvězda v Praze 6. Magistrát hl. města Praha, FTV Prima ve spolupráci s agenturou Solootions a Společnost Velká dobrodružství pro vás chystají les plný strašidel, vodníků, draků a rusalek. Děti v něm budou plnit originální úkoly a na závěr se pobaví v Primáčkově herně. Dvoukilometrová trasa, která povede parkem, bude pro děti a rodiče otevřena od 13 do 17 hodin.

Na startu dostanou malí poutníci průvodní dopis s popisem trasy a namalovanými pohádkovými postavami, které cestou potkají. U každé postavy pak dostanou zapeklitý úkol, za jehož splnění získají do dopisu razítko. Pokud splní všechny úkoly, čeká je v cíli u víly Jasmínky a Stromu splněných přání královský poklad.
Pokud chcete být přednostně posláni na cestu v čase, který vám vyhovuje, zaregistrujte se týden před akcí na www.velkadobrodruzstvi.cz do formuláře v rubrice Pohádkový les. Zvolte si čas, který vám vyhovuje, a v tomto čase dorazte na start, vyhnete se tak frontám. Vstup je zdarma a akce se bude konat za jakéhokoliv počasí. Vy i děti se budete dobře bavit! Pro více informací sledujte na FB Velká dobrodružství.

Kdy, kde a jak bude akce probíhat?

Kdy: Neděle 2. října od 13 do 17 hodin
Kde: Obora Hvězda, Praha 6
Jak: Primáček z ranního pásma televize Prima spolu se svou partou dětem představí svět pohádek. Dvoukilometrová stezka je naplněná osmi stanovišti, kde se děti potkají s pohádkovými postavami a u každé z nich splní zadaný úkol. Trasa není náročná, zvládnou ji i maminky s kočárky. Průchod kouzelné stezky trvá zhruba hodinu.
Pohádková říše je plná strašidelných čarodějnic, hladových draků, přenádherných princezen, čarokrásných rusalek a protivných loupežníků. Úkolem dětí je projít dobrodružnou stezkou odvahy a pomoci všem ztraceným pohádkovým postavám vrátit se do Pohádkové říše. Zaklel je zlý skřítek Rampelník, který ukradl kouzelný prsten. Dokud všichni nesplní jeho úkoly, musí zůstat v říši lidí.Osm stanovišť Pohádkového lesa:

1) Kouzelná babička
Kouzelné babičce veverky vyházely z košíku klubíčka vlny, a protože špatně vidí, nedokáže je sama posbírat. Úkolem dětí bude jí pomoci a na oplátku dětem babička řekne, jak to všechno bylo.

2) Jeníček a Mařenka s Drdolou
Známá dvojice z pohádky naloupala perníček z Perníkové chaloupky zrovna na místech, kde by to Ježibaba mohla poznat. Děti budou pomáhat Jeníčkovi s Mařenkou zpátky nalepit náhradní perníčky, jinak je babice chytí a zavře do klece!
Drdola ráda hezky vypadá. Nerozumí tomu proč, když je tak hezká, Primáček s ní moc nekamarádí. Neuvědomuje si, že pro přátelství jsou důležité jiné vlastnosti, proto partě občas pěkně zaškodí. Tentokráte se rozhodla trošku zaškodit Jeníčkovi s Mařenkou a ujídat náhradní perníčky. Ale protože jí chybí dobrý pomocník Digoun, který se rozhodl „pomáhat“ čertovi, tak se i přes její chuť na perníčky dětem podaří Jeníčka s Mařenkou zachránit před zavřením do klece.

3) Vodník Šosík s Hrkolem
Vodník je smutný, protože mu skřet v rybníce pomotal dohromady zvířátka. Smíchal ta, která žijí v moři, s těmi, která žijí ve sladkých vodách. Děti vodníkovi pomohou poznat, které zvíře kam patří, a seřadit je.
Hrkol je další člen Primáčkovy party, který však občas nadělá více škody než užitku. Nemyslí to zle, je jen trochu popleta, který se tak někdy dostane do pořádné patálie. Rozhodl se pomáhat vodníkovi, ale jeho pomoc je víc na škodu než k užitku, protože si vodní zvířátka plete. Ale děti mu jistě rády pomohou.

4) Čarodějnice Strašena s Oskarem
Čarodějnice zapomněla zaklínací formulku, která jí pomůže se vrátit do pohádky. V truhličce však lezou brouci, kteří mají texty kouzla napsané na bříšku a očíslované tak, jak jdou slova po sobě. Úkolem bude texty vytáhnout, seřadit je a přečíst.
Oskar, nejlepší Primáčkův kamarád, si vybral, že pomůže čarodějnici. Nikdy totiž nenechá Primáčka i jeho kamarády v úzkých a se vším mu pomáhá. Prožívá s ním všechny radosti a dobrodružství. Výlet do světa pohádek se mu moc líbí.

5) Čert Rarašidlo s Digounem

Čert hlídal Luciferovi, vládci pekel, ohnivé koně. Ti mu však vběhli do zrádné bažiny. Děti budou čertovi pomáhat přivézt koně zpět.
Digoun je velmi chytrý kluk, ale bohužel trošku zákeřný. Primáčkovi závidí, že ho mají všichni rádi, a tak rád s Drdolou vymýšlí nějaké pikle proti celé partě. Tentokráte se rozhodl zaškodit čertovi během přivedení ohnivých koní. Ale díky dětem vše dobře dopadne a i čert se bude moci vrátit do pekelné říše.

6) Princezna Hortenzie s Maruškou
Princezna pláče, protože je v zajetí Rampelníka, který ji nepustí. Jako úkol dostala přebrat pomíchané drahokamy v truhle. Děti jí budou s úkolem pomáhat.
Maruška je holčička, která je také nedílnou součástí Primáčkovy party. Je rozumná, a než něco udělá, vše si dobře promyslí. Když ale potřebuje pomoct Primáček s Oskarem, neváhá ani vteřinu. Proto si vybrala princeznu Hortenzii, které pomáhá přebírat drahokamy.

7) Princ Nebojsa s Primáčkem
Princ Nebojsa přijde o život, pokud nenahází do drakovy tlamy dost zlatých jablíček, aby jej zasytil. Děti mu budou pomáhat jablíčka házet.
Primáček princi pomáhá, protože je zvídavý kluk, který má srdce na pravém místě. Nejradši tráví čas se svými kamarády a objevuje s nimi nové věci. Tentokráte Pohádkový svět. Když zahlédne nějaké příkoří, hned se snaží pomoci a dát vše do pořádku. A tak se rozhodl pomoci Nebojsovi s házením jablíček.

8) Víla Jasmínka
Víla Jasmínka střeží Strom splněných přání. Pokud děti splnily všechny předchozí úkoly a pomohly tak pohádkovým postavám dostat se zpět do Pohádkové říše, víla vybere pro každého účastníka dáreček jako poděkování za pomoc.

Na konci stezky je připravena Primáčkův doprovodný program. Děti si vyzkouší několik úkolů z pracovních sešitů, budou se moci vyfotit s maskotem Primáčka, mohou se zúčastnit Primáčkových soutěží a vyhrát další ceny. Rodiče se občerství v Prima kavárně a děti si mohou nechat namalovat na obličej jednu z pohádkových postav.

Září je Měsíc zdravé krve – přijďte odhalit její tajemství

Září je Měsíc zdravé krve – přijďte odhalit její tajemství


18.09. 2016

Když se řekne krev, některým z nás naskočí husí kůže. Zcela zbytečně, protože právě díky ní žijeme. Kolik toho o ní ale víme? Přijďte poznat tajemství  lidské krve a porozumět obdivuhodnému systému, který se odehrává v každé její kapce. Během září – Měsíce zdravé krve se na třech hematologických pracovištích uskuteční ojedinělé akce pro veřejnost. Přední hematologové provedou příchozí příběhem této životodárné tekutiny. Zájemci se dozvědí o možnosti dárcovství krve i o tom, jaká je právě jejich krevní skupina. Hematologická onemocnění jsou často odhalena zcela náhodně, nechte si krev  vyšetřit i vy, nyní k tomu máte možnost.

Září je Měsícem zdravé krve. Měsícem, který je zasvěcený této tekutině našeho života a hematologickým onemocněním, která – ačkoli  jsou často vzácná – mohou vstoupit i do života našeho nebo našich blízkých. Hematologická pracoviště se otevírají veřejnosti a přední čeští hematologové představí systém a problematiku lidské krve. Na příchozí čeká řada přednášek, díky kterým více porozumí krvi, která koluje na 100 000 km krevních cest v našem těle. K vidění bude i výběr z uměleckých děl onkologicky nemocných pacientů, neboť umění pomáhá.
Využijte možnosti konzultací s předními odborníky i bezplatného vyšetření krve. Je vaše krev zdravá? Zajímá vás, jak rozpoznat, když krev volá o pomoc? Hematologická onemocnění jsou často odhalena zcela náhodně, nechte si i vy vyšetřit vaši krev. Chcete znát svoji krevní skupinu? Uvažujete o dárcovství krve anebo chcete nahlédnout do systému této tekutiny zpoza mikroskopu v laboratoři? Odpovědi i nové zážitky jsou přichystané v rámci Měsíce zdravé krve.

Dopoledne o krvi v atriu ÚVN – středa 14. 9., 10.00–12.00 (U Vojenské nemocnice 1/1200, 169 02 Praha 6)

V atriu pavilonu A Ústřední vojenské nemocnice budou mít zájemci z řad veřejnosti i zaměstnanců nemocnice příležitost diskutovat s hematology o krvi, jejím složení i významu pro lidský organismus. Zároveň bude možné absolvovat vyšetření krevního obrazu. Výsledky se dozvědí na místě a stejně tak, jakou mají krevní skupinu. Pro ty, kteří uvažují o dárcovství krve či kostní dřeně, je připraveno vysvětlení procesu, jak se stát dárcem krve nebo vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Stejně tak bude připomenut význam dárcovství pro záchranu lidských životů. Zevrubná znalost a pochopení vlastního těla je základem zdraví, zajímejte se o svoji krev. Nikdy totiž nevíte, kdy ji budete potřebovat vy nebo někdo ve vašem okolí. Věděli jste, že 0,5 litru darované krve může zachránit až tři  životy?

Beseda na téma Krev je život – pondělí 19. 9., 16.00–18.00 FN Motol, kinosál (V Úvalu 84, 150 00 Praha 5)

Nepodceňujte na první pohled nevýznamné signály těla, i krev se umí ozvat, když je nemocná. Využijte možnosti, kterou pro vás připravili specialisté z Fakultní nemocnice v Motole, a přijďte si poslechnout sérii přednášek do kinosálu FN Motol. Lékaři se budou věnovat onemocněním krve u dětí a rádi zodpovědí jakékoli dotazy. Zjistěte více o krevních onemocněních, a to i o takových, o kterých jste pravděpodobně v životě neslyšeli. Získané informace mohou pomoci vám i vašim blízkým. 

Den otevřených dveří v ÚHKT – čtvrtek 22. 9., 10.00–14.00 (U Nemocnice 2094/1, 128 20 Praha 2)

Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze provádí specializovanou léčbu a výzkum závažných krevních chorob. Své dveře otevře veřejnosti ve čtvrtek 22. září. Lékaři seznámí příchozí s krví jako takovou i s onemocněními, s nimiž se může potýkat, a v rámci svých přednášek poskytnou prostor i pro případné dotazy.  Příchozí si budou moci nechat udělat krevní obraz, který prozradí zdravotní stav jejich krve. Ve specializované laboratoři budou mít zájemci možnost nahlédnout na krev zpoza mikroskopu. 

O systému krve

Krev je tekutinou našeho života, protéká 100 000 km krevních cest našeho těla. Přináší kyslík a živiny k orgánům a tkáním a současně odvádí oxid uhličitý. Rovněž rozvádí hormony, pracuje na naší termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu. Dává tělu vláčnost i pevnost, sílu i energii. Umí vehnat červeň do tváří i chlad do nohou. Jejími základními stavebními kameny jsou krevní plazma a krevní elementy. Krevní plazma představuje 55 % krve v našem těle a z 90 % ji tvoří voda. Krev je systém s jasně danou strukturou i „provozním řádem“. Stejně tak je synchronizován počet krevních elementů (červené a bílé krvinky, krevní destičky), které v oběhové soustavě nesmí chybět, ale ani přebývat. Jedině tak mohou udržovat správné tempo naší krve, tak aby tekla, jak má – ani příliš rychle, ani pomalu.

Giganti doby ledové: Výstava realistických modelů vyhynulých zvířat startuje pří

Giganti doby ledové: Výstava realistických modelů vyhynulých zvířat startuje pří


18.09. 2016

Modely vyhynulých zvířat v životní velikosti, lovící neandrtálce i kostru mamuta nabídne nová výstava Giganti doby ledové v Brně. Od září do ledna budou mít návštěvníci areálu před Nákupním centrem Královo Pole v Brně možnost si prohlédnout tehdejší největší a nejzajímavější obyvatele naší planety. Prostřednictvím výstavy, která se vydá do minulosti staré 10 tisíc let, bude k vidění 18 vyhynulých tvorů z doby ledové z různých koutů světa. Výstava potrvá od 23. září 2016 do 15. ledna 2017 a otevřena bude denně od 9 do 19 hodin.

Modely zvířat byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a zasazeny do scenérií připomínající tehdejší životní prostředí. Příchozí uvidí v životní velikosti mamuta, srstnatého nosorožce nebo šavlozubého tygra. Z méně známých zvířat se představí impozantní jednorohý nosorožec Elasmotherium, velebobr Castoroides, medvěd krátkonohý nebo obří pták Moa. Výstavu doplní kostra mamuta, mamutí kly, kosti srstnatých nosorožců nebo parohy veledaňků. Výstava tak dává jedinečnou možnost podívat se na vyhynulá zvířata zblízka.
Modely jsou společným výtvorem skupiny sochařů a paleontologů. Vyrobeny jsou z ocelových konstrukcí, polystyrenu a modelovací hmoty. Některé jsou dokonce pokryté zvěřinovou kůží jejich dnešních příbuzných.

Místo výstavy

Brno, velkokapacitní stan na travnaté ploše před NC Královo Pole, Cimburkova 4 (bezproblémové parkování zdarma)

Vstupné

Dospělí: 140 Kč
Děti:        90 Kč
Děti do 100 cm mají vstup zdarma
Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti: 370 Kč
Školní skupiny nad 15 dětí/studentů: 60 Kč,  doprovod zdarma (1 - 2 osoby)

Více informací na www.krpolenc.cz a na giganti.cz

 

Montánní památky Krušných hor

Montánní památky Krušných hor


18.09. 2016

Montánní památky, nebo také památky představující technické lidské dílo, jež mají kulturní hodnotu a zasluhují ochranu a trvalé uchování pro další generace, najdete po celé České republice, ale speciálně v Krušných horách jich můžete navštívit opravdu velké množství. A které si nenechat ujít?


Hornická kulturní krajina Jáchymov
Málokteré město na světě má takový význam pro vývoj hornictví a hutnictví jako Jáchymov. Právě ze zdejších rud poprvé izolovala M. Curie-Sklodowská v roce 1898 radioaktivní prvky radium a polonium a v roce 1906 zde byly založeny první radiové lázně na světě. Jáchymovské stříbrné tolary ražené ve zdejší Královské mincovně ovlivnily vývoj novověkých evropských měnových systémů. Právě tolaru vděčí za své jméno i hlavní světová měna – dolar. Vysokou památkovou hodnotu má Královská mincovna, radnice, kostel sv. Jáchyma, Špitální kostel Všech svatých i řada patricijských domů v centru města. V širokém okolí Jáchymova se dochovalo nesčetné množství památek po těžbě a zpracování rud.

Rudá věž smrti nedaleko Jáchymova
Sedmipatrová věž z červených cihel je národní kulturní památkou a připomíná dobu masivní těžby uranové rudy na Jáchymovsku. Areál sloužil v letech 1951 až 1956 jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené nejen na Jáchymovsku. Areál úpravny se dochoval v torzální, nicméně autentické podobě, jde o poslední zachované zařízení na úpravu uranové rudy v Krušných horách.


Areál vápenky v Háji u Loučné pod Klínovcem
Toto mimořádné technické dílo je nejvýznamnějším dochovaným dokladem těžby a zpracování vápnitých hornin pro výrobu vápna v české části Krušných hor. Jde o nejstarší vápenku svého druhu v České republice. Vápenka byla vybudována před polovinou 19. století majitelem zdejšího panství hrabětem Buquoyem a svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století.  Z původního objektu se dochovaly dvě polygonální šachtové pece a zbytky dalších budov. Nedaleko vápenky se nachází lom, ve kterém byly dobývány dolomitické vápence.

Hornická kulturní krajina Krupka
Historické horní město Krupka představuje jeden z nejlépe dochovaných souborů stavebních památek na české straně Krušných hor. Dominantou města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie, renesanční kostel sv. Anny, kostel sv. Ducha a historické měšťanské domy. V okolí Krupky se dobývaly především cín a měď, v pozdější době rudy wolframu, molybdenu, draselný živec a fluorit. Montánní památkou prvořadého významu je prohlídková štola Starý Martin, mnoho dalších pozůstatků povrchové a hlubinné těžby od 13. do 20. století se nachází rovněž v revírech Knötel, Preisselberg a na Komáří hůrce.

 

Další Montánní památky Krušných hor najdete na www.montanregion.cz/cz/montanregion nebo na www.zivykraj.cz

Vsetín, město které žije!

Vsetín, město které žije!


18.09. 2016

Hledáte ideální místo pro výlety po hřebenech valašských kopců s půvabnými výhledy a malebnou přírodou? Máte rádi turistické stezky, rekreační i horskou adrenalinem nabitou cyklistiku? Nebo patříte mezi vyznavače tzv. gastroturistiky a Vaší vášní je ochutnávka regionálních specialit? Pokud jste si alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, tak neváhejte a navštivte Vsetín.


Město, ležící v samotném srdci Valašska na úpatí vsetínských Beskyd, Javorníků, hostýnských a vizovických vrchů, nabízí dostatek příležitostí k nevšedním zážitkům. Vyznavači horské cyklistiky si mohou zvednout hladinu adrenalinu ve vsetínské Bike Aréně, která nabízí klopené zatáčky, skoky, dřevěné lávky či kamenné stezky. Rekreační cyklisté mohou využít cyklostezku Bečva, která střídá pravý a levý břeh řeky Bečva a je vhodná pro rodiny s dětmi a in-line bruslaře. Tohle vše můžete zakončit ochutnávkou místních specialit v podobě sladkých frgálů, pravé valašské kyselice či slivovice. Vsetín, město které žije!


www.mestovsetin.cz

www.bikearenavsetin.cz

http://www.ic-vsetin.cz/Evropský týden mobility v Ústí nad Labem

Evropský týden mobility v Ústí nad Labem


12.09. 2016

Město Ústí nad Labem se stejně jako v uplynulých letech zapojí k dnes již tradiční celoevropské kampani Evropský týden mobility, která probíhá ve dnech 16. – 22. září. V letošním roce je kampaň na téma "Chytrá a udržitelná mobilita - investice pro Evropu" s heslem "Chytrá a čistá mobilita. Silná ekonomika".

Smyslem této osvětové kampaně je upozornit jak na možnosti využívání udržitelných způsobů dopravy, které nezatěžují životní prostředí a kvalitu života ve městě tolik jako doprava automobilová, tak na bezpečnost účastníků silničního provozu.

Zdravé město Ústí nad Labem ve spolupráci s mnoha významnými místními partnery opět připraví několik zajímavých akcí, určených jak pro děti, tak pro dospělé či seniory, např. turistické a cyklistické výlety, oblíbené komentované procházky městem, bezpečnostní akce ve spolupráci s Městskou policií nebo pro školáky ukázky dovedností jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému apod.

Náš tip: Vyvrcholením letošní kampaně bude zábavné odpoledne pro veřejnost s ukázkou svozové techniky AVE Ústí nad Labem a představením kolektivních systémů (EKO-KOM, ASEKOL, ELEKTROWIN atd.) pod názvem Třídění je stále IN aneb Barevné nádoby nekoušou, které proběhne v sobotu 24. září na Kostelním náměstí.


Info Ministerstva životního prostředí: http://www.mzp.cz/cz/news_etm_2016

Procházkové okruhy městem Hradec Králové v novém

Procházkové okruhy městem Hradec Králové v novém


11.09. 2016

Podzimní procházku po architektuře si naplánujte do Hradce Králové a vydejte se po některém ze 4 procházkových okruhů. Hradec Králové bývá nazýván „učebnice architektury pod širým nebem“, protože architektonické památky města mapují období od gotiky až po současnost. Procházkové okruhu jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města. Na každé trase najdete orientační stojany, které nyní dostaly nový design, v uvedené barvě s informacemi o nejzajímavějších stavbách, které kolem sebe vidíte. Navíc si můžete porovnat, jak město vypadalo před lety, díky historickým fotografiím na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Pro zvídavé děti je připravena brožurka Hradec Králové hrou dostupná v informačních centrech. Trasu sledujte v terénu prostřednictvím aplikace InCity anebo se zapojte do outdoorových her Geofun či Munzee. Druhý, třetí i čtvrtý okruh můžete projet i na kole.

Historické město – Procházkový okruh I.

Trasa po historickém městě v délce 2,5 km trvá vycházkovou chůzí přes 1,5 hodiny. První z celkem 13 zastavení naleznete před Turistickým informačním centrem na Velkém náměstí poblíž Katedrály sv. Ducha. Při procházce starým městem a jeho romantickými zákoutími poznáte to nejlepší z gotiky, renesance a baroka.


Salon republiky – Procházkový okruh II.

Trasa po moderním městě v délce 3,5 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 2 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Při procházce po monumentálních nábřežích a pěších bulvárech snadno pochopíte, proč si díky unikátnímu urbanistickému konceptu a stavbám Kotěry, Gočára a dalších významných architektů na začátku 20. století město vysloužilo označení Salon republiky.    

Pevnost – Procházkový okruh III.

Trasa po místech bývalé barokní pevnosti v délce 5,5 km trvá vycházkovou chůzí přes 2,5 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Z barokní pevnosti, která byla po bitvě v roce 1866 u Hradce Králové zrušena, se dochovalo jen málo pozůstatků, procházkový okruh Vás provede po 20 z nich.          

Současná architektura – Procházkový okruh IV. 

Trasa po architektuře konce 20. a začátku 21. století v délce 7 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 3 hodiny. První z celkem 12 zastavení naleznete nad labskou náplavkou na náměstí Svobody. Neváhejte a vstupte např. do moderních prostor Terminálu hromadné dopravy či Studijní a vědecké knihovny anebo vnímejte osvěžující zeleň Šimkových sadů či Jižních teras uprostřed pulsujícího města.

www.hradeckralove.org; www.ic-hk.cz; www.incity.cz

[1]  2  3  4  ...  255  256  257  258  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Propojit Vyletnik.cz s Facebookem
Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Čtvrtek

23 °C
Pátek

23 °C
Sobota

21 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Svatováclavské trhy Praha (14.9.2016-28.9.2016)

Svatováclavské trhy Praha (14.9.2016-28.9.2016) 14.09.2016

Tradiční slavnosti, které vyvrcholí 28. září, budou připomínkou jednoho z nej...

Výstava Krnov – historie, archeologie (24.6.2016-29.9.2016)

Výstava Krnov – historie, archeologie (24.6.2016-29.9.2016) 24.06.2016

Důležitá role při vyprávění dějin Krnova připadla archeologickým pramenům, pr...

Výlet za unikáty historických motocyklů do Kašperských Hor (1.4.2016-30.9.2016)

Výlet za unikáty historických motocyklů do Kašperských Hor (1.4.2016-30.9.2016) 01.04.2016

Najdete zde mnoho světových unikátů, často dochovaných v jediném exemplá...

Výletník doporučuje

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Stálá expozice Regionu Mělnicka, jeho historii a přírodě, bylo vyčleněno první patro hlavní...
Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně je druhým největším muzeem umění v České republice. Vlastní čtyři...