Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

české lanýže

Zkoušej a své poznatky prosím napiš do...
02.01.17 (burle.blog.cz)

Ubytovanie v Terchovej

Ak hľadáte príjemné miesto pre dovolenku...
05.12.16 (miska033)

Staré Hrady

také mohu jen doporučit, byli jsme s...
12.10.16 (denca fialova)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  261  262  263  264  >>
Co má společného zlato s vejcem aneb reportáž z kolumbijského dolu

Co má společného zlato s vejcem aneb reportáž z kolumbijského dolu


17.01. 2017

Pracuji pro Společnost Národní Pokladnice už pátým rokem. Zabýváme se distribucí pamětních mincí a medailí, ale také vlastní produkcí. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale na našich zákaznících nám záleží a věříme, že když budou opravdu spokojeni, bude se dařit i nám. Naši zákazníci jsou vlastně našimi spolupracovníky i inspirací. Jejich názory a přání jsou rozhodujícími faktory při výběru numismatů od světových dodavatelů a při tvorbě nových mincí a medailí z naší vlastní produkce. Ptáme se, jaká témata je zajímají a proč. Z jakého drahého kovu razit. Zda chtějí medaili s Tatíčkem vlasti nebo Otcem národa. 

Stanley Marcus, úspěšný americký podnikatel jednou řekl: „Spotřebitelé jsou statistiky. Zákazníci jsou lidé.“
Souhlasím!

A na čem tedy vlastně zákazníkovi záleží? Na tom, aby kvalita odpovídala vynaloženým prostředkům. Aby byla cesta od objednávky po doručení zboží snadná a krátká. Aby se naši zákazníci mohli zeptat na cokoli, co se týká objednaného produktu a aby pro ně měli naši zaměstnanci vždy milou a vstřícnou odpověď.

Aspektů, které dělají zákazníka spokojeným, je samozřejmě mnohem víc. Já chci ale dnes mluvit o jednom konkrétním. O tématu, které se dnes dostává do popředí a to je moc dobře! Tím aspektem je sociální zodpovědnost! Ptáte se, jak souvisí sociální zodpovědnost se spokojeností zákazníka? Vezměme si třeba vejce. V dnešních  supermarketech či hypermarketech dnes najdeme nepřeberné množství plat s vajíčky různých velikostí a jakostí. Můžeme si koupit vejce nosnic zavřených v klecích nebo od slepic chovaných v halách, co nikdy neviděly slunce, ale také od slepic, které žijí venku v travnatém výběhu, hrabou a mají dostatek vhodné potravy a vody. Jistě, tyhle bio vajíčka jsou dražší, dokonce o dost dražší. Přece jen udělat takovou slípku šťastnou něco stojí. Ale vyplatí se! Šťastná slípka nese dobrá vejce a my přece chceme dobrá vejce. Nebo ne? Kromě dobrých vajec, máme navíc dobrý pocit a čisté svědomí. To se přece dvakrát vyplatí!
A teď co má společného slepice a numismatika? No právě tu zmíněnou sociální zodpovědnost! Je totiž jen a jen na nás, co si koupíme a komu a jak tím prospějeme.

Protože Národní Pokladnice je taky zákazník a není nám jedno, od koho kupujeme zlato, ze kterého vyrábíme mince a medaile pro naše zákazníky, kterým to také určitě není jedno. Rozhodli jsme se proto o původ zlata zajímat. Právě tehdy začala spolupráce s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM). Posláním téhle Aliance je totiž ohlídat to, aby zlato, které se těží v malých těžebních společnostech, bylo těženo zodpovědně a my pak mohli mít zaslouženě ten dobrý pocit a čisté svědomí.

Dozvěděli jsme se, že právě malé těžební společnosti a komunitní doly v Asii, Africe a Latinské Americe zaměstnávají až 90% světových horníků. Výtěžnost zlata je ovšem jen 10% z celkové produkce zlata.

Říkala jsem si…10% ze světové produkce zlata…trochu málo, ne? Proč to ti lidé vlastně dělají? Vyplatí se jim to?
Kenneth Porter, vedoucí rozvoje podnikání, z ARM, nám vysvětlil, že pro mnohé komunity je těžba zlata jedinou možnou obživou. Na příjmu horníků jsou závislé celé rodiny a komunity. ARM pomáhá malým těžebním společnostem dosáhnout  certifikace Fairmined (férově vytěžené), která jim zajistí úplně jiný život! Cesta k dosažení certifikace však není procházka růžovou zahradou a mnohdy trvá i několik let. Doly musí dodržet nespočet podmínek.

Výsledek ale stojí za to. Certifikace jim totiž zajistí výrazné zlepšení environmentálního a sociálního prostředí, ale také obchodní podporu, férové výkupní ceny zlata, ekonomickou stabilitu a napojení na síť dodavatelů. Certifikované zlato je stejně jako bio vejce totiž dražší.  Aby nám Kenneth dokázal, že má smysl si za certifikované zlato připlatit, pozval nás na návštěvu do zlatých dolů v Kolumbii a my řekli ano! A tady jsou mé dojmy:

1.    den

Přistáváme ve městě Neiva v oblasti Huila. Právě tady se setkáváme s představiteli Íquira Municipality Agro - Mineral Cooperative, kteří získali certifikaci Fairmined v září roku 2014.  Z dlouhého názvu pochopíme, že organizace sdružuje kromě zlatých dolů, také farmáře. Přísné standardy, které certifikace vyžaduje, nejsou tedy aplikovány jen na těžební společnosti, ale i zemědělské, a to se mi líbí!

Na letišti nás vítají také novináři z kolumbijských médií. Majitel Samlerhuset Group (mateřské společnosti Národní Pokladnice) Ole Bjorn Fausa jim rád poskytne pár rozhovorů a pak už nasedáme do jeepů a míříme do Iquiry, malého městečka s 3000 obyvateli.

V kanceláři  představitelů sdružení Iquira se konečně setkáváme s horníky a farmáři. Po velmi vřelém přivítání nám vypráví, co jim certifikace přinesla. Padají hesla jako bezpečnější práce, zvýšení profesionality, modernější technologie, ochrana životního prostředí nebo spojení se světem díky medaili Nobelovy ceny míru! Ano opravdu, právě tahle světově známá cena je vyrobena z jejich zlata.

My jim na oplátku vyprávíme o našich projektech. O tom, že právě jejich zlato bylo použito na první  pamětní medaile z certifikovaného zlata, určené pro naše zákazníky v Norsku, Finsku, Česku a na Slovensku. Z očí těch milých lidí cítíme radost a zaslouženou hrdost! A to i nás naplňuje radostí!

Následuje oběd, kdy nám naši noví přátelé vysvětlují principy zodpovědné těžby a technologii výroby zlata a my si uvědomujeme jak obrovský vliv má certifikace na jejich životy! Po obědě se vydáváme na očekávanou prohlídku útrob zlatého dolu, San Jose. Ač žádným významným strachem z uzavřených prostor netrpím, ta představa mi není úplně příjemná. K mému vlastnímu překvapení mě katastrofální představy o zavalených tuzemských turistech opouští jen, co se ocitáme u vchodu. Ten je doslova vytapetován informačními cedulemi o bezpečnostních zásadách a žlutočernými pruhy, které by nepřehlédl snad ani krtek. Chodba je komfortně široká, a asi i díky našim usměvavým průvodcům, se cítíme opravdu bezpečně. Kenneth umí perfektně španělsky a překládá odpovědi našeho průvodce, kterého nepřestáváme bombardovat dotazy. Dozvídáme se, že náš horník - průvodce v dole pracuje čtyři roky. Vysvětluje, že práce v dole je sice velmi fyzicky náročná, ale že díky certifikaci a přísným bezpečnostním opatřením se cítí bezpečně. V tomto regionu prý navíc nemá zrovna na výběr. Jedinou alternativou je práce v zemědělství, ale ta zdaleka nenabízí tak vysokou mzdu. Další horníci už jen potvrzují slova svého kolegy. „Certifikace pro nás byla opravdu revolučním mezníkem. Předtím, než jsme ji získali, bezpečnostní opatření prakticky neexistovala. Dnes máme veškeré vybavení, nezbytné pro naši práci. Každý den probíhají bezpečnostní prohlídky naší výbavy i terénu. Technologie je vyspělejší a prostředí, ve kterém pracujeme a žijeme je mnohem čistší“.


2.    den

Naši hostitelé ze sdružení Iquira si pro nás připravili exkurzi v továrně na zpracování minerálů. Do tohoto závodu jsou dováženy tuny a tuny minerálů z okolních zlatých dolů. Naši průvodci nám vysvětlují, jak je zlato z minerálů získáváno: „Minerály jsou nejprve broušeny. Později putují do mlýna, kde jsou rozmělněny. Vzniklá hustá hmota je následně promývána skrze jemnou látku. Tímto způsobem jsou z minerálů odloučeny koncentráty s vysokým obsahem zlata. Na „zdymadle“ je pak zlato odděleno od odpadu. Abychom kov zbavili  všech nečistot, musíme ho ošetřit kyselinou dusičnou. Teprve potom je zlato přetaveno do malých ingotů a připraveno k prodeji“.
Stejně jako v dolech, jsou i tady dodržovány přísné bezpečnostní standardy, jež certifikace vyžaduje. Sandra, která je zodpovědná za bezpečnost, dodává: „Vhodné bezpečností podmínky a jejich dodržování v závodě je stejně jako v samotném dole kontrolováno na každodenní bázi. Předtím, než jsme v roce 2014 certifikaci získali, žádná bezpečností opatření ani kontroly neexistovaly. To vedlo ke zvýšenému riziku úrazů. Dnes smí zaměstnanci pracovat jen 8 hodin denně. Dbá se na to, aby byla skladba zaměstnanců genderově vyvážená, a dětská práce je absolutně nepřípustná“.  Dostáváme se ke statistikám. Musím se přiznat, že čísla mě šokovala. To, že závodem projdou tuny minerálů, už víme. Ovšem to že, z jedné takové tuny je získáno jen 12 gramů zlata, jsme netušili! Sečteno, podtrženo: za jeden měsíc zde spatří světlo světa jen 1,2 kg zlata! Když si rovnici představím v praxi, znamená to, že kilogramová medaile Nobelovy ceny míru, zaměstná celou místní komunitu na celý jeden dlouhý měsíc!3.    den

Je čas jít dál. Nasedáme do letadla a přesouváme se do La Llanady! I když zní název regionu jako veselá písnička a dmoucí zelené Andy můj poetický dojem jen umocňují, později se dozvídáme, že realita je poněkud odlišná. Chystáme se navštívit zlatý důl, spadající do družstva Coodmilla. Z poznámek, které jsme dostali ještě před návštěvou, vyplývá, že družstvo vzniklo už v roce 1977 a stará se o 5 zlatých dolů. Ty všechny mají dnes certifikaci! Majitel těchto pěti mikro společností, jak své doly sám nazývá,  je Paul Guerrero: „Díky těžebním úspěchům, kterých jsme díky certifikaci dosáhli, můžeme dnes poskytnout našim dětem tolik potřebné vzdělání a rodinám horníků ekonomickou stabilitu.“
Ale abychom byli schopni pochopit změnu, kterou certifikace přinesla, vraťme se o několik let zpět. Před certifikací byla prý situace v regionu smutná. Lidé trpěli četnými onemocněními, která práce v dolech přinášela. Horníci používali nebezpečné chemikálie znečišťující nejen jejich organismy, ale také přírodní prostředí. Dětská práce nebyla ničím výjimečným a úroveň vzdělání a sociálních jistot se blížila nule.

Druhou kapitolou je mafie, která toto území ještě nedávno ovládala, ale o tom až někdy příště.
Dnes je však situace významně lepší. Osobně mě velmi potěší informace, že v čele  zlatého dolu s názvem Minerales Cuatin je žena! Její jméno je Doris a důl zdědila po svém otci. Vede hornický tým, složený z 8 mužů a 3 žen. S Doris jsme se sice nesetkali, zato s jejím pracovním týmem ano! Ta hrdost, zápal a nadšení, se kterým popisovali horníci svou práci i šéfku, byla zkrátka fascinující. 

Exkurze ve zlatém dole ve 2300 metrech nad mořem nás Evropany přece jen trošku zmohla. O to víc nás příjemně překvapil večerní program. Naši hostitelé si pro nás připravili kulturní vložku v podobě místní hudby a klasického tance.4.    den

Druhý a poslední den v milé společnosti našich hostitelů. Naše kroky míří do necertifikovaného dolu. Jeho aktuální hloubka je 100 metrů, ale na zlato zatím horníci nenarazili. Všichni tvrdě pracují na tom, aby hloubka dolu brzy dosáhla hranice 300 metrů, kterou jim doporučil geologický výzkum. Náš průvodce nám vysvětluje, že práce je nesmírně náročná a nebezpečná a každý den se důl podaří prohloubit o jediný metr! I když je nález zlata nejistý, horníci nepřestávají věřit v úspěch. Jen do tohoto dolu bylo doteď nainvestováno 38 000 dolarů. Dělám si sama pro sebe resumé a přijde mi to neuvěřitelné! Ti nebozí lidé těžce pracují celé dlouhé měsíce, vyhloubí díru 300 metrů a pak třeba nic? Žádné zlato? Jejich trpělivost a víru jim nepokrytě závidím…
 
Nicméně práce horníků a veškeré další náklady s tímto dolem, je hrazena ze zdrojů celé komunity. Vlastně jen díky tomu je možné v nejisté práci pokračovat.
Další problém představují výbušniny. Jejich obstarávání je nejen finančně a časově náročné, ale z pohledu legislativy nepřípustné. Výbušniny tedy nemohou být nakupovány na úrovni komunity. Jsou proto pořizovány samotnými horníky. Ti musí cestovat do Bogoty, výbušniny nakoupit a přivézt zpět ve společnosti vládních zástupců, jejichž úkolem je dohlédnout na to, aby nebyly zneužity.

Náš čas na návštěvu bohužel vypršel. Loučíme se a já si z celého srdce přeji, aby zlato na další Nobelovu cenu bylo právě odtud! Aby ta práce nebyla marná a aby byl úsměv těch nesmírně milých lidí ještě širší!

Když se drsným terénem dokodrcáme na čtyři hodiny vzdálené letiště, obejme nás mlha. Mlha je tak hustá, že by se dala krájet. Neletí se tedy nikam! Do Bogoty se dostáváme až druhý den ráno. Loučím se se svými spoluvýletníky.  V hlavním městě pak zůstávám ještě jeden den a čekám na svůj ranní let do Prahy.V letadle mám vlastně poprvé čas se zastavit a utřídit si myšlenky. Náš výlet byl krátký, programově náročný a vyčerpávající, ale také fantastická zkušenost!
Kolumbie je nádherná země, ale díky své politické historii je jinde. Neříkám, že je to dobře nebo špatně, prostě to tak je.

Je jinde, co se týče ekonomiky, hospodářství, politické vyspělosti. A je také úplně jinde, co se charakteru lidí týče. Ti lidé jsou vlastně velké děti, v dobrém slova smyslu. Na rozdíl od nás, „rozmazlených Evropanů“, mají radost z jakéhokoli pokroku, úspěchu, příležitosti! Mají radost, že dostávají šanci. Mají chuť se učit, vzdělávat a budovat, mají prostě chuť žít! Nic jim není málo!
 A já mám upřímnou radost, že toho všeho můžeme být součástí.  Že jim můžeme být oporou na cestě pokroku a oni nám na cestě zpátky k lidství, solidaritě a altruismu.

Ten malý chlapec na fotce je syn šéfa jednoho ze zlatých dolů. I on bude jednou pracovat v dole a dost možná to bude právě on, kdo důl povede. Když bude pokračovat v tom, co jeho otec začal a my budeme přemýšlet nad tím, co a proč našim zákazníkům nabízíme, může být jeho budoucnost o mnoho světlejší! Protože kvalita života toho chlapce a mnoha dalších je z velké části závislá na naší volbě!

Takže, díky Kolumbie! A hlavně díky všem, co jim není jedno, odkud je jejich nedělní omeleta a prstýnek z lásky!

Zdenka

Více informací/ novinek ze světa Fairmined zde: https://www.facebook.com/certifikovanezlato/

Harfa ČokoFest 2016

Harfa ČokoFest 2016


15.01. 2017

Agentura ChrisFromParis Vás srdečně zve na Prague Čokoládový Festival 2016 (od 21. do 23. řijna - Galerie Harfa). Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Matějská pouť 2017 začne za měsíc

Matějská pouť 2017 začne za měsíc


15.01. 2017

Tento ročník bude slavit své historické 422. jubileum a 54. ročník v areálu Výstaviště (Praha 7 - Holešovice). Jedná se o úplně první jarní pouť v Evropě.

Na návštěvníky čekají české a zahraniční atrakce (přibližně kolem 120 atrakcí). Zároveň jsou pro vás po celém areálu připravena rychlá občerstvení, orientální cukrovinky, perníková srdce, hračky a mnoho dalších prodejních stánků.

Každou sobotu a neděli bude pro rodiče s dětmi připraven vždy zábavný program od umělecké skupiny Medúza na Křižíkově fontáně. Upozorňujeme že program se ruší za špatného počasí (déšť, sníh, silný vítr).

PROVOZNÍ DOBA MATĚJSKÉ POUTĚ A VSTUPNÉ DO AREÁLU NA POKLADNÁCH:
Pondělí: zavřeno - 0 Kč
Úterý – pátek: 14.00 – 21.00 hodin - 10 Kč, děti do 120 cm, ZTP/P (s průvodcem i bez průvodce) 0 Kč
Sobota, neděle, svátky: 10.00 – 22.00 hodin - 25 Kč, děti do 120 cm, ZTP/P 0 Kč
Školní prázdniny: 10.00 – 22.00 hodin

Společnost KOČKA s.r.o. pořádá v rámci Matějské poutě, tak jako každoročně, tradiční "Den pro postižené děti, děti z dětských domovů a azylových domů". Tato akce se tentokrát uskuteční dne 13. března 2017. Celá akce je přístupná dětem s handicapem v doprovodu jejich rodičů, vychovatelů či kamarádů, dále pak dětským domovům, azylovým domům a ostatním ústavům. Veškeré atrakce jsou dětem k dispozici zcela ZDARMA. Kromě atrakcí mohou děti shlédno
ut stálou expozici exotických ryb, žraloků, korálů a sasanek "Mořský svět" a doprovodný zábavný program, vystoupení klaunů z umělecké skupiny MEDŮZA, připraven speciálně pro tuto příležitost na Křižíkově Fontáně, též od 11,00 do 15,00 hodin.
!!!Prosíme aby na tento den nechodili osoby pro které tento den není určený. Oprávněn vstup má osoba s označenou kartičkou nebo s průkazem TP, ZTP, ZTP/P!!!

Více o této akci v průběhu konání Matějské poutě 2017

MATĚJSKÁ POUŤ 2017 - OFICIÁLNÍ TERMÍN 25. 2. - 17. 4. 2017.

Výstava modelů z Lego® kostek

Výstava modelů z Lego® kostek


15.01. 2017

Premiérová výstavní expozice, velké stavby skládající se z několika milionů kostek, interaktivní exponáty.

Vstupné: PONDĚLÍ – PÁTEK: otevřeno od 9.00 - 21.00

VSTUPENKA RANNÍ
9:00 – 16:00 cena 160 Kč/osobu
VSTUPENKA ODPOLEDNÍ
16:00 – 19:00 cena 210 Kč/osobu
VSTUPENKA 2 + 2 a více (min. 4 osoby, z toho max. 2 dospělé osoby)
16:00 – 19:00 cena 160 Kč/osobu
VSTUPENKA VEČERNÍ
19:00 – 21:00 cena 140 Kč/osobu


SOBOTA: otevřeno od 9.00 - 21.00

VSTUPENKA VÍKENDOVÁ
9:00 – 19:00 cena 240 Kč/osobu
VSTUPENKA VÍKENDOVÁ VEČERNÍ
19:00 – 21:00 cena 170 Kč/osobu
VSTUPENKA 2 + 2 a více (min. 4 osoby, z toho max. 2 dospělé osoby)
9:00 – 19:00 cena 190 Kč/osobu

NEDĚLE A SVÁTKY: otevřeno od 9.00 - 21.00

VSTUPENKA VÍKENDOVÁ
9:00 – 19:00 cena 240 Kč/osobu
VSTUPENKA VÍKENDOVÁ VEČERNÍ 19:00 – 21:00 cena 170 Kč/osobu VSTUPENKA 2 + 2 a více (min. 4 osoby, z toho max. 2 dospělé osoby) 9:00 – 19:00 cena 190 Kč/osobu

VSTUP ZDARMA PLATÍ PRO:

1) děti do 95 cm vzrůstu
2) děti se zdravotním postižením spolu se zákonným zástupcem
3) děti z dětského domova

Více na http://www.vystavakostek.cz/

Raškohrátky oživí skokanský areál už po páté

Raškohrátky oživí skokanský areál už po páté


15.01. 2017

Sportovní akce pro děti i dospělé pod názvem Raškohrátky se bude konat v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky už po páté. Akce je určena dětem i dospělým, kteří si chtějí hrát. Celá sportovní akce už tradičně proběhne první únorovou sobotu, tedy přesně 4. února 2017 od 13 hodin. 

Hlavní část programu, soutěže dětí ve sjezdu a skoku na lyžích, se odehraje na dětské sjezdovce u dolní stanice lanovky. Vedle maskota Horeček lvíčka Fittyho a celé řady sportovních legend, nebudou na akci chybět ani kamarádi z Centra volného času Astra, kteří připraví pro děti celou řadu doprovodných disciplín. Dospělí pak budou moci v odpoledních hodinách změřit své síly ve "Velevýdrapu" do skokanského můstku.

"Do lyžařských soutěží se budou moci děti registrovat od 13.00 hodin, kdy oficiálně začínáme. I letos budou dětem fandit frenštátské sportovní legendy a už teď se těšíme na bouřlivou atmosféru při průběhu obou závodů," řekla Lenka Krestová z Městského kulturního střediska. Loňské Raškohrátky se málem nekonaly kvůli nedostatku sněhu. Venku panovala teplota kolem 12 stupňů nad nulou, přesto se díky snaze frenštátských skokanů podařilo na sjezdovce sníh udržet a závody proběhly. Letos jsou vyhlídky prý mnohem lepší. "Podle dlouhodobé předpovědi by mělo být počasí pro zimní radovánky mnohem příznivější. K Raškohrátkám zkrátka patří sníh. My se samozřejmě budeme snažit vytvořit ty nejlepší podmínky pro všechny malé závodníky. Na naši akci jsou zvaní všichni, akce je otevřená a vstup na ni je bezplatný. Pro děcka budou na místě k zapůjčení i lyže, boty a přilby, takže výmluvy typu - nejdeme, protože nemáme vybavení, nebereme," komentuje se smíchem předseda skokanského oddílu TJ Frenštát Roman Klíma.

"Soutěž Velevýdrap do skokanského můstku, tak to už je pomalu kultovní záležitost. Spolu s frenštátskými hasiči pořádáme tuto silovou disciplínu pro dospělé už po čtvrté. Závodníci běží do bubnu skokanského můstku a přidržují se přitom lan. Nejlepší muž a žena získají maxiflašu slivovice," popisuje průběh tradiční soutěže pro dospělé Marian Žárský. Součástí letošního programu bude také stánek se soutěžemi mediálního partnera akce Hitrádia Orion. Pořadatelem Raškohrátek jsou město Frenštát pod Radhoštěm, Městské kulturní středisko, oddíl skoku na lyžích TJ Frenštát pod Radhoštěm, Centrum volného času Astra, frenštátští hasiči a generální partner Continental Automotive Czech Republic.

Masopust v parku Portheimka nejen pro děti - masky, workshopy, Mário Bihári, Šva

Masopust v parku Portheimka nejen pro děti - masky, workshopy, Mário Bihári, Šva


15.01. 2017

Creative World ve spolupráci s radnicí Prahy 5 a starostou MUDr. Radkem Klímou připravili na únor masopustní veselici nejen pro občany Prahy 5. V rámci oficiálních Dnů Prahy 5, které by se měly stát tradicí, bude připraven program pro celou rodinu, tvůrčí dílny pro děti, naučné stezky, soutěž o masopustní masky, trh s dobrým jídlem a pitím, hudba, bubnování se šamanem a mnoho dalšího. Přizvány byly k účasti i prezentaci také ambasády sídlící na Praze 5.

Termín: neděle 19. 2. 2017 od 13.00 do 17.00 
Program na náměstí 14. října, Praha 5: Trhy s tématem Masopust v Čechách (řemeslo, tradice, tematické jídlo a pití)

Program v Parku Portheimka

13.00 až 13.30: Slavnostní zahájení akce - přivítání návštěvníků i účinkujících
13.30 až 14.00: Spuštění soutěže o nejzajímavější masky a pozvánka do jednotlivých koutů.
14.00: Zahraje živě Romská kapela z Prahy 5 

Paralelně běží

13.00 až 17.00:  Tvůrčí dílny (tvorba masek, zdobení perníčků a mnoho dalšího) a hudba (DJ)
14.00: DRUM CIRCLE: Bubnování v kruhu se šamanem pro děti
15.00: dětské vystoupení Švandova divadla
15.30: Mario Bihari trio – vystoupení známého romského hudebníka
16.00 až 17.00: Masopustní rejdění v Parku Portheimka s hlavními aktéry Masopustu „Brůnou“ - Kozí maska představující hrůzu, „Klibnou“ - masopustní šiml, Bábou, Židem, Pohřebářem, Nevěstou a Turkem směrem na Náplavku.
13.00 až 17.00: V modré síni galerie Portheimka – kreativní dílny pro děti i dospělé; venku: hudba, tanec, masopustní jídlo a pití. Barové stolky a hořáky k zahřátí
17.00: Slavnostní ukončení Masopustu - vyhlášení nejzajímavějších masek a odměna pro 5 NEJ masek.

Po celý den opékání buřtů na ohni.

Jan Hísek zve děti i dospělé do svého snového světa na tvůrčí dílny a komentovan

Jan Hísek zve děti i dospělé do svého snového světa na tvůrčí dílny a komentovan


08.01. 2017

Výstava výjimečného ilustrátora, kreslíře a malíře Jana Híska v pražské Galerii Villa Pellé se blíží ke svému závěru, nabízí však během následujících tří týdnů možnosti intenzivního setkání přímo s autorem a jeho citlivým fantazijním světem. Jan Hísek pozve děti do světa snů a skrytých dobrodružství, plného bájných draků a mytických bytostí během tvůrčích dílen o sobotách 7. a 14. ledna odpoledne. Dospělé pak provede svojí expozicí na komentované prohlídce 12. ledna večer.

Výstava, která bude přístupná do 22. ledna, představuje výběr z autorových jemných ilustrací k více než dvou desítkám knih, které spojuje volně téma legend, mýtů, snů i pohádek. Vznikly různými technikami, mají však společnou vnímavost k vnitřnímu světu příběhů, jejich autorů i čtenářů. „Prostor mezi skutečností a snem a jejich vzájemné prostupování, se stává územím, které je Hískově tvorbě vlastní,” vysvětluje kurátor výstavy Jan Rous a dodává dále: „Pojem ilustrace se také pro Híska nevyčerpává ve významu pouhého doprovodu textu obrazem, ale vstupuje hlouběji, za příběh - slovo illustró znamená zároveň osvětlení, objasnění, vynesení na světlo, tedy odkrytí významů nebo výklad.”

Tvůrčí dílny s Janem Hískem se uskuteční o sobotách 7. a 14. ledna vždy od 15 hodin do 17:00 a autorská komentovaná prohlídka ve čtvrtek 12. ledna 2017 od 18 hodin. Více informací na www.villapelle.cz

Mezi pozoruhodné práce Jana Híska, absolventa oboru knižní kultury a písma na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, patří ilustrace k Tolkienovu Hobitovi, jehož poetiku uchopil jinak než před ním Jiří Šalamoun, s větším důrazem na pohádkovou snovost. Autor ilustroval knihy básní a próz, pohádek a legend, ale i biblické Zjevení Janovo, započítává k nim i grafická alba, inspirovaná také texty Bible - v knihách Genesis a Jonáš. Současná výstava představuje Hískovu ilustrační tvorbu, ale ukazuje i k jeho volné tvorbě, ke grafice či k malbě, pracující se stejnými zdrojovými proudy imaginace, ikonografií i jinými výrazovými prostředky.

Jan Hísek
(1965) malíř, grafik, ilustrátor, umělec, jehož tvorba se sice odehrává stranou rychlých proměn a současného českého umění, patří však k němu svými hlubšími návaznostmi. Studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v atelieru knižní kultury a ilustrace u M. Hegara a J. Solpery uzavřel v roce 1991 ilustracemi k básním symbolistického básníka Jana Opolského Hadí král, které předjaly jeho tvůrčí dráhu. V ilustracích více než dvaceti knih se před čtenářem otevírá snový svět pohádky, bájí a symbolů, které odkazují nejen k symbolismu básníka Opolského - na konci studia vznikly zároveň ilustrace k Tolkienově Hobitovi. Hískův snový svět odkazuje i k tvorbě F. Koblihy, J. Konůpka nebo Jana Zrzavého. Autorova imaginace má však zároveň blízko k některým, jen o něco málo starším současníkům, k Petrovi Niklovi nebo Jaroslavu Rónovi. Všichni zmiňovaní byli také ilustrátory: Jan Zrzavý ilustroval Máchu a Erbena, Zeyerovy orientální příběhy, Kobliha a Konůpek ilustrovali také Máchu a bezpočet dalších knih. K imaginativnímu světu se ale obrací i Petr Nikl, vydávající své převážně básnivé pohádkové knihy v nakladatelství Meandre, kde vyšla i pohádková kniha Violy Fischerové s Hískovými ilustracemi, podobně jako výbor z básní Vítězslava Nezvala. Knihy a grafická alba inspirovaná biblickými tématy vyšly jako bibliofilie v nakladatelství Aulos. V posledních letech u Jana Híska dominuje malba, která však vychází ze stejného podloží imaginace, snivosti a melancholie pohádky, jako jeho ilustrace.

Kurátor: PhDr. Jan Rous
Grafička výstavy: Helena Šantavá

Zima v Prazdroji přinese cyklus koncertů i stand up comedy

Zima v Prazdroji přinese cyklus koncertů i stand up comedy


08.01. 2017

Začátek nového roku zpestří obyvatelům Plzně kulturní festival Zima v Prazdroji. Do historické budovy centra Secese zavítá se stand-up comedy například skupina Komici s.r.o., zpěvák Ondřej Ruml nebo modelka Iva Kubelková. Nový festival chce navázat na oblíbený cyklus kulturních akcí Léto v Prazdroji.

Secesní sály, které začátkem minulého století sloužily především pro reprezentativní účely plzeňského pivovaru, oživí nový festival Zima v Prazdroji. Plzeňští se mohou těšit na celkem pět koncertů a vystoupení, během kterých historickou budovu Secese rozezní rytmy jazzu, swingu a blues. Kromě hudebních vystoupení nabídne nový festival i únorovou stand-up komedii.

„Kulturním cyklem Zima v Prazdroji chceme navázat na prázdninový festival Léto v Prazdroji. Zimní obdoba oblíbeného festivalu se bude konat od 26. ledna do 23. března. Diváci se mohou těšit
na veřejnosti méně známé prostory centra Secese a díky omezené kapacitě historického sálu zažijí nezapomenutelnou komorní atmosféru,“ vysvětluje Rudolf Šlehofer, manažer rozvoje cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje.

Plzeňský Prazdroj připravil kromě základní vstupenky také VIP lístek, který v ceně zahrnuje občerstvení včetně speciální nabídky z výroby plzeňského pivovaru. Vstupenky jsou již v prodeji
na stránkách www.plzenskavstupenka.cz, kde na zájemce čeká kvůli omezené kapacitě historického sálu limitovaný počet 72 vstupenek. V kulturním centru Secese po Novém roce vystoupí například skupina Komici s.r.o., zpěvák Ondřej Ruml, modelka Iva Kubelková nebo například oceňovaný Frank Sinatra Revival. Více informací najdete na www.prazdrojvisit.cz.

Program Zimy v Prazdroji

26. 1. Ondřej Ruml – One Man Show
jazz, vocal, looping
Zpěvák, hudebník a herec Ondřej Ruml zazpívá písně autorů Petra Hapky a Michala Horáčka, Stinga, Bobbyho McFerrina i skladby z vlastní tvorby.

9. 2. Komici s.r.o.
originální stand-up comedy
Zkušení stand-up komici z Brna a okolí mají k dispozici pouze jedinou zbraň v podobě mikrofonu, ale i tak slibují porci neotřelé zábavy.

23. 2. Juwana Jenkins & Mojo Band
blues
Energický zpěv, pronikavý zvuk foukací harmoniky, nářek kytary a neutuchající rytmus nabídne kapela Juwana Jenkins and the Mojo Band.

9. 3. Iva Kubelková & Jjimband
jazz, swing
Kapela Jjimband představuje jazzové a swingové hity v čele s modelkou Ivou Kubelkovou.

23. 3. Frank Sinatra Revival
jazz, swing
Stylové a osobité podání těch největších hitů jedné z nejznámějších osobností světové hudby.

NEJLEPŠÍ ROK ZOO PRAHA

NEJLEPŠÍ ROK ZOO PRAHA


08.01. 2017

V posledním dni roku 2016 má Zoo Praha na kontě přesně 1 448 353 návštěvníků. Vyšší návštěvnosti dosud nikdy nedosáhla. Rok 2016 však pro ni byl velmi úspěšný i v dalších oblastech. Sestavili jsme přehled deseti nejdůležitějších událostí.

#ibisdozoo

V noci na 1. března poškodil těžký mokrý sníh voliéru, ze které se po Praze a okolí rozletělo 18 vzácných ibisů skalních. Ředitel Zoo Praha požádal o pomoc veřejnost a díky tisícovkám hlášení a velkému nasazení řady dobrovolníků se všech 18 ibisů podařilo postupně pochytat a vrátit do zoo. Akci, která byla spojena s hashtagem #ibisdozoo, později odborníci ohodnotili jako vynikající příklad krizové komunikace a zařadili ji také do první pětice nejlépe hodnocených mediálních kampaní roku 2016.

Pocta zakladateli Zoo Praha

U příležitosti zahájení 85. sezony Zoo Praha byla 25. března poblíž hlavního vchodu slavnostně odhalena busta zakladatele Zoo Praha prof. Jiřího Jandy (1865-1938). Po mnoha a mnoha letech se mu tak v zoo dostalo důstojného připomenutí. V tento den byla v zoologické zahradě také otevřena unikátní výrobna papíru ze sloního trusu.

První „stoprocentně“ pražské slůně

Nad ránem 5. dubna se slonici Janitě narodil sloní sameček. Při porodu asistovali chovatelé a jen díky jim proběhl úspěšně. Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Za účasti ministrů zahraničí Srí Lanky a České republiky Mangaly Samaraweery a Lubomíra Zaorálka dostal v červnu tento sloní sameček jméno Maxmilián (podle císaře Maxmiliána II. Habsburského).

Gorilí zázrak

Gorilí sameček, který následně dostal jméno Ajabu – svahilsky zázrak – se nečekaně narodil samičce Shindě 23. dubna. Nikdo nevěřil, že čtyřiadvacetiletá samice, která v minulosti několikrát potratila, se ještě dočká potomka. Nečekaný porod byl velkým překvapením nejen pro veřejnost, ale i pro pracovníky Zoo Praha. 

Zdvojený transport koní Převalského

Transport koní Převalského do Mongolska proběhl již po šesté. Tentokrát byly ovšem letounem Armády ČR nejen přepraveny čtyři klisny z Prahy do přísně chráněné oblasti Gobi B, ale uskutečnil se i vnitromongolský transport tří klisen a jednoho hřebce, a to z národního parku Chustaj rovněž do Gobi B. Počet koní Převalského přepravených ve spolupráci Zoo Praha a Armády ČR se tak zvýšil na 27.

Významný krok pro další rozvoj Zoo Praha

V srpnu schválila Rada hl. m. Prahy koncepci rozvoje Zoo Praha. Pro příští léta se počítá s výstavbou nového pavilonu goril, expozice australské fauny, nový prostor pro lední medvědy a pavilonu pro pandy velké. Magistrát hl. m. Prahy začal rovněž prověřovat možnosti, jak zlepšit dopravní obslužnost zoo.

Dva sloní císaři

Dvě slůňata během jednoho roku, to je úspěch, o kterém se nikomu v Zoo Praha dříve ani nesnilo a který jí mohou závidět i ty největší a nejbohatší zoologické zahrady. Druhé slůně, opět sameček, se narodilo 7. října. Jeho matkou je slonice Tamara a v jejím případě se porod obešel bez asistence chovatelů. Slůně dostalo jméno Rudolf (podle císaře Rudolfa II.) a v Zoo Praha tak nyní žijí dva „sloní císaři“.

Jane Goodall v Zoo Praha

Zoo Praha ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy pozvala do hlavního města legendární primatoložku a ochránkyni přírody Dr. Jane Goodall. Ta velice ocenila projekt Toulavý autobus, který Zoo Praha realizuje v Kamerunu, a projevila zájem o spolupráci. Při prohlídce zoologické zahrady ji nejvíce zaujal Pavilon goril a jeho obyvatelé.

Svatý grál herpetologů
Zoo Praha se podařilo získat „svatý grál herpetologů“ – sedm varanovců bornejských. Tento endemický plaz zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. V zoologických zahradách se ho chová na celém světě jen hrstka jedinců. Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto ohrožených živočichů.

Historicky nejvyšší návštěvnost
Návštěvnost přinesla v roce 2016 hned několik rekordů, miliontého návštěvníka přivítala zahrada již 16. srpna. V neděli 4. prosince byla dokonce překročena hranice 1 400 000, což je nejvyšší návštěvnost od otevření pražské zoo v roce 1931. Předchozí rekord byl z roku 2014, kdy se do zoo přišlo podívat celkem 1 138 243 návštěvníků. K 31. prosinci letošního roku si Zoo Praha prohlédlo 1 448 353 osob. K poslednímu dni roku 2016 měla Zoo Praha na kontě také 1 323 v tomto roce narozených či vylíhlých mláďat v 229 druzích savců, ptáků a plazů.

Foto:  Během roku 2016 se v Zoo Praha narodili hned dva sloní samečci. Nejprve 5. dubna sameček Max (v popředí) a o půl roku později, 7. října, Rudolf. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Pravěcí giganti v Brně – co jste o výstavě nevěděli

Pravěcí giganti v Brně – co jste o výstavě nevěděli


08.01. 2017

Až do ledna mají návštěvníci areálu před Nákupním centrem Královo Pole v Brně možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety. Kolekce vyhynulých zvířat, která je zde v rámci výstavy „Doba ledová – Giganti“ k vidění, je v současné době největší a nejucelenější kolekcí trojrozměrných modelů zvířat z doby ledové v životní velikosti ve střední Evropě. Na tvorbě paleontologických rekonstrukcí (tzv. PaleoArt) se podíleli nejen odborníci z řad vědců, ale také zkušení umělci – sochaři a modeláři. O český unikát mají zájem také v zahraničí.

Minulost starou 10 tisíc let představuje 18 modelů vyhynulých zvířat, které byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a zasazeny do svého přirozeného prostředí. Nechybí ani tehdejší dramatické životní situace. Například boj veledaňka o holý život proti přesile jeskynních hyen, mamut ve zvratovém okamžiku boje se třemi lovci, nebo poslední chvilka koně napadeného ohromným severoamerickým lvem Atroxem. Všechna díla vynikají svým hyperrealistickým ztvárněním, které je k nepoznání od pravých zvířat, například lovci mají skutečné oční implantáty – na výrobě se podíleli specialisté na lidské oční protézy. Umělci dokonce promítli do modelů sami sebe – tři lovci jsou vlastně stylizované autoportréty sochařů.

„Výstava zaznamenává úspěch nejenom v Brně a dalších českých městech, kde se dosud objevila. Soubor modelů zvířat je českým unikátem, podobná putovní série věrných modelů se zatím neobjevila nikde ve světě. Zájem o výstavu už projevila Čína, Katar nebo Spojené arabské emiráty. “ uvádí za společnost Giganti Filip Kočík. „Po skončení brněnské výstavy Doba ledová – giganti z Brna neodcházíme, ale plánujeme zde další novinky. Už na jaře se mohou Brňané těšit na největší zrcadlový labyrint v ČR,“ dodává.

Fakta výstavy:

největším a nejtěžším modelem je mamut – 5,6 metrů vysoký model o celkové 
hmotnosti téměř 2000 kg
na modelech je použita dohromady více jak tuna železa na vnitřní kostry
celková osrstěná plocha odpovídá přibližně oponě Národního divadla
pokud bychom dali všechny odlitky zubů na hromadu, dosáhli bychom váhy
kolem 5 kg
jeden model se vyrábí přibližně 3 měsíce
nejakčnější pozice výstavy je kůň napadený obrovským lvem

Výstava trvá od září do 15. ledna příštího roku a otevřena je denně od 9 do 19 hodin. Expozice se těší hojné účasti rodin s dětmi, školních skupin, které mohou propojit výuku s praktickou ukázkou, ale také odborníků. Je pohodlně přístupná pro kočárky a vozíčkáře.

Místo výstavy:

Brno, velkokapacitní stan na travnaté ploše před NC Královo Pole, Cimburkova 4 (bezproblémové parkování zdarma)

Vstupné:

Dospělí: 140 Kč
Děti:        90 Kč
Děti do 100 cm mají vstup zdarma
?Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti: 370 Kč
?Školní skupiny nad 15 dětí/studentů: 60 Kč,  doprovod zdarma (1 - 2 osoby)

Více informací na www.krpolenc.cz a na giganti.cz

[1]  2  3  4  ...  261  262  263  264  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Propojit Vyletnik.cz s Facebookem
Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pátek

-5 °C
Sobota

-4 °C
Neděle

-3 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Sochaři dokončili ledové sochy ve špindlerovském LEDÁRIU (10.12.2016-28.2.2017)

Sochaři dokončili ledové sochy ve špindlerovském LEDÁRIU (10.12.2016-28.2.2017) 10.12.2016

„Loňská premiéra Špindlerovského ledária měla velký úspěch. Návštěvníci k nám...

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017)

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017) 31.12.2016

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2017)

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2017) 08.08.2015

Vedle Sovího koutku, Včelí stezky či Broukoviště vznikla v zoo další interakt...

Výletník doporučuje

Centrum tradičních řemesel Královské Poříčí - Statek Bernard

Centrum tradičních řemesel Královské Poříčí - Statek Bernard

Statek Bernard je Centrem tradičních, ale i moderních řemesel na západě Čech. Každý výrobek je...