Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Staré Hrady

také mohu jen doporučit, byli jsme s...
12.10.16 (denca fialova)

české lanýže

Jo dnes ve Chřibech dva ale vonělo to tam...
14.08.16 (Radek Janečka)

Penzion Vysočina

Ráda bych přidala kladnou recenzi na...
24.07.16 (domuska)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  259  260  261  262  >>
V Tatrách odstartovala první prosincový víkend lyžařská sezóna

V Tatrách odstartovala první prosincový víkend lyžařská sezóna


05.12. 2016

Dobrá zpráva pro milovníky lyžování. Zima je tady. Sníh zasypal hory u našich východních sousedů. Stačí pět hodin pohodlné jízdy vlakem a parádní lyžovačka může začít.

Lyžařské středisko Jasná odstartovalo v sobotu první letošní lyžovačku. V provozu byly na severní straně modré sjezdovky Turistická, Lúčky, Biela Púť a na jižní straně červené sjezdovky Slnečná a Tréningová včetně lanovek. Denní doprovodný program se nesl ve znamení sportu tradičního BMW Xdrive závodu s virtuálními hrami v Xbox aréně. Návštěvníci bez lyží se mohli zapojit do technické jízdy na nové atrakci Skki trikke - tzv. tříkolce, třech lyžích spojených volantem s otočným kloubem. Lyžař na Skki trikku přenášením váhy jako na lyžích brzdí a zatáčí podle potřeby. Zajímavostí je, že na jízdu není třeba vázání, stačí obyčejné boty a kolena nejsou při jízdě vůbec zatěžována. Na openingu nechyběly ani české osobnosti. Na snowboardu se tu objevila například modelka a moderátorka Monika Leová s přítelem nebo Česká Miss 2016 Andrea Bezděková.

Oblíbené středisko Jasná nabídne letos lyžařům 49 km sjezdovek, osm freeridových zón, otevře snowpark a využít můžete i noční lyžování nebo dětský Maxiland pro své ratolesti. Moderní kabinové lanovky pro 24 a 15 osob propojují severní a jižní strany Chopku.

První lyžovačka ve Vysokých Tatrách

Od konce listopadu je lyžařům k dispozici také svah Interski na Štrbském Plese, kde je nyní skoro půl metru sněhu. V horském středisku Tatranská Lomnica probíhá do 9. prosince pravidelná podzimní technická údržba. Lanovky budou pro veřejnost v provozu od  10. prosince. K dispozici bude letos 20 lanovek a 24 kilometrů sjezdovek. „Nová nadílka sněhu nám umožnila spustit dva a půl kilometru dlouhou sáňkařskou dráhu z Hrebienka do Starého Smokovce. Pokud počasí dovolí, bude sáňkovačka v provozu každý den. Otestovat ji můžete i večer, a sice každé úterý, pátek nebo sobotu od sedmi do devíti hodin," uvedla tisková mluvčí Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabianová. Oblíbenou atrakcí je i Tatranský ledový dóm na Hrebienku s výstavou ledových soch a s prvky tatranské přírody v novém stylu a s pestrým programem.

Do Tater nejrychlejším Pendolinem

Plánujete-li dovolenou či výlet do Tater, nemusíte se obávat ani dlouhého cestování. Vyzkoušet můžete SuperCity Pendolino - nejrychlejší spoj do Tater. Vlak nabízí kvalitu cestování srovnatelnou s leteckou dopravou a uhání rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Je vybaven klimatizovanými prostory, polohovatelnými sedačkami, bistrem s nabídkou teplých i chlazených jídel a nápojů včetně točeného piva, zásuvkami nebo Wi-Fi připojením.

Nový noční vlak Praha-Curych

Nový noční vlak Praha-Curych


04.12. 2016

Od 11. 12. 2016 zahajuje provoz nový noční vlak, který Vás zaveze z Prahy do Curychu. Vlak má řazeny dva přímé vagony do Curychu, jeden k sezení – tady je cena již od 497 Kč a jeden lůžkový s cenou od 994 Kč. Sedačkový vůz bude nasazován v turisticky exponovaných termínech. Spoj z Prahy bude vyjíždět v 18:02 s příjezdem do Curychu následující den v 08:20. Zpět bude spoj odjíždět z Curychu ve 21:40 s příjezdem do Prahy následující den v 10:57. Můžete tak vyrazit i na jediný den a užít si předvánoční atmosféru Curychu nebo si zajet do Lucernu. Pro toulky Curychem se můžete hned na nádraží vybavit jízdenkou Zürich Card, která Vás opravňuje k volnému cestování městskou dopravou včetně lodí, ale i ke vstupům do mnohých galerií, muzeí, apod.

Bližší informace naleznete zde.

Jubilejní 20. ročník tradičního projektu Daruj hračku chce letos splnit 4 930 vá

Jubilejní 20. ročník tradičního projektu Daruj hračku chce letos splnit 4 930 vá


27.11. 2016

I letos se mohou dárci z Čech, Moravy a Slezska podílet na „ježíškování“ a zapojit se tak do tradičního charitativního projektu Daruj hračku. Letošním cílem je splnit 4 930 vánočních přání dětí a klientů s různými handicapy ze 70 dětských domovů a zařízení pro osoby se zdravotním postižením. Lidé mohou nakupovat dárky ze seznamu přání GLS Česká republika, hlavní přepravní partner projektu, odhaduje, že letos odveze opět plné 2 Jumbo kontejnery vánočních dárků, tj. téměř 100 m3. Generálním IT partnerem kampaně je Leksys Olomouc.

Daruj hračku je charitativní akce s 20letou tradicí. Jedná se o jedinečný projekt, díky kterému se mohou dárci stát Ježíšky a konkrétním dárkem splnit Vánoční přání zcela konkrétnímu člověku, kterému to jeho přání nemá kdo nebo za co splnit. „Jsme nesmírně rádi, že si lidé na předvánoční akci zvykli a pravidelně plní nejrůznější přání dětí a klientů. Projekt každoročně organizují lidé s handicapem, naši manažeři na vozíčcích, kteří se i přes nepřízeň osudu snaží inspirovat a najít další dobrá srdce. Díky obrovskému úsilí se nám vloni podařila splnit přání v hodnotě necelých šesti a půl milionu korun,“ vysvětluje Pavel Klempíř, ředitel organizace Tango-manažeři na vozíčcích a projektu Daruj hračku.

Ježíšci mohou donést dárky do ParcelShopů nebo je nechat zdarma odvést

GLS je již pátým rokem generálním přepravním partnerem projektu, pro který zajišťuje bezplatnou přepravu celostátní předvánoční akce ve prospěch dětí a klientů s různými handicapy. Zároveň s tím poskytuje ZP manažerům akce i zázemí své centrály.

„Velmi nás těší, že každý rok uděláme radost stále většímu počtu dětí a lidem s handicapem. I letos chceme překonat rekord a snažíme se věnování dárků udělat co nejjednodušší. Proto opět zapojujeme i více než 100 výdejních míst, tzv. GLS ParcelShopů po celé České republice, kam Ježíšci můžou dárky přinést. Zdarma nabízíme i přepravu přímo z domácí adresy nebo adresy, kterou si dárce určí. Dárky je možné také poslat jinou společností přímo k nám do Jihlavy na ulici Průmyslová 1. Balíčky jsou v našich prostorách kontrolovány a evidovány přímo spolupracovníky Tanga a poté budou převezeny k tradičnímu slavnostnímu předání KD Ostrov v Havlíčkově Brodě. Doufáme, že i s naší pomocí letos padne další rekord. Jen za první čtyři dny od zahájení sbírky jsme zdarma přepravili již přes půl tuny splněných snů a přání,“
uvádí Pavel Včela, ředitel české divize společnosti GLS, která je generálním přepravním partnerem Daruj hračku. Tomáš Lekl, majitel Leksys Olomouc, která je generálním IT partnerem, dodává: „Webové stránky projektu se snažíme udržovat v uživatelsky příjemném stavu. Ježíšci tak mají možnost vybrat si obdarovaného podle postižení, věku nebo místa bydliště a pouhým kliknutím v databázi přání objednat bezplatnou přepravu.“

Mezi přáními jsou pastelky, ale třeba i předměty, které pomáhají se osamostatnit

Na seznamu vánočních přání se často vyskytují věci, které většina z nás považuje za zcela běžnou součást života, například pastelky nebo hrníčky. Najdeme zde ale i praktická přání pro teenagery, kteří se chystají postavit na vlastní nohy. Mezi takovými dárky najdeme třeba ložní povlečení, nádobí nebo nástroje pro budoucí zaměstnání.

Jak darovat?

Dětská přání jsou už nyní zveřejněna na stránkách www.daruj-hracku.cz. Na nich si každý může najít přání, které chce konkrétnímu dítěti splnit. Najdete zde nejen přání, ale máte také možnost zvolit si rozhraní a funkce, jako například systém vyhledávání dětí podle věku, domova, handicapu a v neposlední řadě také naskenovaná, přímo dětmi a klienty malovaná přání a statistiky průběhu projektu.

Daruj hračku je o umění býti člověku člověkem

Projekt není o rychlé jednorázové finanční pomoci a jakémsi pocitu, že jsem někde pomohl. Daruj hračku je o životě a lidech. Dárce, člověk, si vybere člověka, o kterém ví, kde žije, jak je starý, co ho baví, co zvládne, jaké má znevýhodnění a splní mu jeho přání. Akci organizují manažeři na vozíčcích – lidé.  Webové rozhraní, kde přání jsou, vytvářejí a spravují lidé. A když u dveří dárce zazvoní kurýr GLS, aby dárek bezplatně doručil, pak si to splněné přání podává z ruky do ruky člověk člověku.

Největší venkovní kluziště v Praze startuje bruslařskou sezónu

Největší venkovní kluziště v Praze startuje bruslařskou sezónu


27.11. 2016

Ledové kluziště před nákupním centrem Arkády Pankrác každoročně láká veřejnost na venkovní bruslení v centru Prahy. Letos se otevře 1. prosince. Na prostranství před obchodním centrem bude pro veřejnost vystavěno zimní kluziště o velikosti 450 m?. To bude otevřeno každý den od 9 do 21 hodin. Provoz potrvá až do konce února 2017.

Ledová plocha před obchodním centrem je každoročně vyhledávanou atrakcí pro děti i dospělé. V loňském roce ji vyzkoušely tisíce lidí z Prahy a okolí. Obchodní centrum Arkády Pankrác se rozhodlo poskytnout zájemcům prostor pro zimní bruslení už počtvrté.

U ledové plochy o velikosti 30 x 15 metrů bude pro návštěvníky připravena půjčovna bruslí a zázemí s možností jejich nabroušení. Ve venkovních prostorách bude k dispozici také občerstvení s bohatým sortimentem.

Celodenní vstupné činí 50 Kč na osobu, děti do 5 let mají vstup zdarma. Ledová plocha bude otevřena nejen pro rodiny s dětmi i v průběhu vánočních svátků. V případě příznivého počasí bude kluziště otevřeno ještě na počátku března příštího roku.

PROVOZNÍ DOBA O SVÁTCÍCH:

24. 12. 2016 - 9:00 – 16:00
25. - 26. 2016 - 9:00 – 21:00
31. 12. 2016 - 9:00 – 16:00
1. 1. 2017 - 9:00 – 21:00

Mikulášská nadílka

Dne 5. prosince bude pro příchozí připravena Mikulášská nadílka, která bude probíhat jak uvnitř centra, tak na kluzišti. Začátek akce je v 15 hodin a potrvá do 18 hodin. Děti se mohou těšit na drobné dárky, které bude rozdávat Mikuláš.

Mariánskolázeňský vánoční trh zahájí zpěvačka Lenka Dusilová

Mariánskolázeňský vánoční trh zahájí zpěvačka Lenka Dusilová


23.11. 2016

Od čtvrtka 1. prosince až do neděle 4. prosince se po jedenácté mariánskolázeňská kolonáda promění v předvánoční kulturní centrum, kde vyroste 30 dřevěných stánků a rozsvítí se vánoční strom. Mariánskolázeňský vánoční trh se od ostatních trhů liší svým programem a bohatou nabídkou různých atrakcí. O zahájení trhu, které proběhne ve čtvrtek 1. prosince v 17 hodin, se postará pěvecký sbor Canzona, vánoční strom rozsvítí Long Vehicle Circus, což je v Čechách naprosto ojedinělý projekt, který propojuje umění chůze na vysokých chůdách s bravurním zvládnutím tance, akrobacie, pantomimy a nového klaunství. V 18 hodin mariánskolázeňskou kolonádu rozezní výjimečný hlas Lenky Dusilové a její hudební uskupení Baromantika.

Samozřejmostí vánočních trhů budou prodejní stánky s rozmanitým zbožím s vánoční tématikou a ukázkami řemesel. Návštěvníci budou mít možnost nakoupit vánoční dárky, ochutnat různé speciality, svařené víno, punče, horkou medovinu a další dobroty. Pro malé návštěvníky bude k dispozici zdarma kolotoč, pro větší děti bude nachystaná výtvarná dílna.

Po celou dobu konání akce bude připraven bohatý kulturní program na krytém pódiu, sestaven tak, aby si každý návštěvník, bez ohledu na věk a národnost, našel to své. Do programu se zapojí desítky hudebníků, zpěváků, tanečníků, divadelníků, nejen z Mariánských Lázní a blízkého okolí. Např. v pátek dopoledne to bude nezávislé alternativní divadlo Buchty a Loutky, v sobotu mimo jiné plzeňský vokální sbor Canticorum, brněnské kapely Květy a Ty Syčáci, v kolonádě proběhne opět akrobacie na šálách Arte Levite a v neděli večer bohatý kulturní program zakončí ohnivá show.

Celý program najdete na: www.marianskelazne.cz/userfiles/marianskolazensky_vanocni_trh_2016.pdf

Nepečené cukroví - spousta zábavy i pro děti

Nepečené cukroví - spousta zábavy i pro děti


23.11. 2016

O tom, že cukroví na vánoční stůl patří, asi nikdo nepochybuje. Má to ale několik háčků. Někoho děsí nezdravé ingredience, jako tuky, bílá mouka nebo hromady cukru. Někdo řeší, kde vzít na výrobu vánočních dobrot čas, když v prosinci obvykle bývá nejvíc práce v zaměstnání a doma navíc čekají děti, kterým je potřeba se věnovat, přichystat dárky, vyzdobit byt a připravit spoustu dalších nezbytností. Všechny tyhle potíže můžete snadno překonat, když se pustíte do výroby nepečeného cukroví ze sladkých kuskusů. Bude to rychlé, zdravé, užijete si spoustu Legrac(i)e se svými dětmi a po Vánocích vás navíc nebude čekat žádná dieta.

„Vánoce jsou mimořádně kouzelná, ale pro většinu hospodyněk také mimořádně náročná doba. Často přemýšlíme, jak zabavit děti, aby se nám nepletly pod nohy při generálním úklidu nebo neobjevily dobře schované dárky. Nejlepší je zapojit je do práce a proč ne právě do výroby nepečeného cukroví. Zvládnou to opravdu i ty nejmenší, klidně dvou nebo tříleté,“ popisuje kouzlo nepečeného cukroví Simona Hošnová, zakladatelka značky LeGracie, která stojí za recepturami jednotlivých pokrmů.

Všichni asi známe situaci, kdy děti škemrají, aby se mohly do výroby cukroví také zapojit, ale pak je to za pár minut omrzí. Co s tím? K tvoření nepečených dobrot od LeGracie pozvěte jejich kamarády ze školky nebo ze školy. Vaše kuchyň bude plná smíchu a překřikování, budou se předhánět, kdo ukoulí, slepí a ozdobí více kousků, a pak se nadšeně svými výtvory pochlubí třeba na školní besídce nebo mikulášské.

Základní ingrediencí cukroví jsou dva sladké kuskusy od LeGracie – Kus Štrúdlu se sušenými jablky, skořicí a ořechy a Sladké omámení se sušenými hruškami, mandlemi a chia semínky. Pak už stačí přidat jen různé druhy ořechů nebo ovoce či čokoládu a během několika minut vykouzlíte vánoční špičky, koule „Rafaelo“ nebo nepečení štrúdl a  nemusíte na to být žádní cukráři.

Na rozdíl od výroby běžného cukroví není v tomhle případě třeba několik týdnů čekat až někde v chladu zvláční. Právě naopak, do jeho výroby je nejlepší se pustit jen dva tři dny před Vánoci, ale zvládnete to s přehledem i na Štědrý den dopoledne. Měkké bude okamžitě. Konec konců není třeba ani čekat na svátky. Můžete si výrobu nepečeného cukroví z kuskusu vyzkoušet už teď na podzim, třeba když se ohlásí nečekaná návštěva. Nejspíš neuvěří, že ty božské laskominy na talíři jsou vyrobené z kuskusu a docela jistě brzy přijde zas.

Nepečené cukroví od LeGracie udělá radost nejen vytíženým rodinám, ale také milovníkům zdravé stravy, kteří ani o Vánocích nechtějí hřešit pojídáním tradičního cukroví plného cukru a tuku. Netradiční cukroví je ale docela jiné. „V našich receptech není ani kousek přidaného tuku a sladkou chuť dodáme našim dobrotám výhradně pomocí přírodních sladidel. Podle chuti a preferencí můžeme použít med, javorový či agávový sirup nebo kokosový cukr,“ vysvětluje Simona Hošnová. Na těchto cukrátkách si tak s radostí pochutná i tchýně na dietě nebo kamarádka v tréninku.

Jak na to?


Přinášíme tipy na osm druhů nepečeného cukroví. Ingredience vystačí pro čtyřčlennou rodinu,  jeho výroba nezabere více než tři hodiny a je to hračka i pro děti. Všechny dobroty doporučujeme spotřebovat do pěti dní. Nejspíš ale zmizí ještě dřív ?

Vyrobili jsme :


-    vánoční špička s kešu ořechy
-    koule „Rafaelo“
-           koule „Bounty“
-           koule „Amareto“
-           ořechová koule
-           arabská koule se sezamem a datlí
-           arabská koule s pekanovými ořechy a semínky
-           vánoční nepečený mini štrúdl

Z jednoho balení sladkého kuskusu uděláte cca 60 ks nepečeného cukroví. Oba kuskusy  (Kus – Štrúdlu a Sladké omámení ) pouze zalijte 0,5 l vroucí  vody a nechte 7 minut odstát pod pokličkou.  Po zchladnutí máme vždy vytvořenu  základní hmotu ke každému cukroví.

Vánoční špička s kešu ořechy

1 ks Sladké omámení
100 g drcených kešu ořechů
Kokosový cukr (dle chuti nebo jiný způsob slazení)
Dětské piškoty
Meruňkový džem
Čokoláda na vaření
Otevírací formičku na vosí hnízda
Sladké omámení vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte všechny drcené kešu ořechy. Hmotu zpracujte a plňte jí formičky na vosí hnízda.  Formičky není třeba ničím vymazávat ani vysypávat, připravená hmota jde krásně vyklopit.  Každou  špičku spojte meruňkových džemem s dětským piškotem a polijte  nebo namočte do rozpuštěné hořké čokolády.

Koule „Rafaelo“

1 ks Sladké omámení
200 g strouhaný kokos
50 g drcených mandlí
Kokosový cukr (dle chuti nebo jiný způsob slazení )
Papírové košíčky
Sladké omámení vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 150 g strouhaného kokosu a 50 g drcených mandlí. Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky, které obalte ve zbylém kokosu. Každou kuličku uložte do papírového košíčku.

Koule „Bounty“

1 ks Sladké omámení
250 g strouhaný kokos
Med – dle chuti
Čokoláda na vaření
Papírové košíčky
Sladké omámení vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Vlažný kuskus oslaďte medem  dle chuti a přidejte 200 g strouhaného kokosu.  Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky, které obalte ve zbylém kokosu. Každou kuličku z jedné poloviny namočte do hořké čokolády a  uložte do papírového košíčku.

Koule  „ Amareto“

1 ks Sladké omámení
100 g drcených mandlí
Kokosový cukr (dle chuti nebo jiný způsob slazení )
Mandlové aroma
Celé loupané mandle
Papírové košíčky
Sladké omámení vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 100 g drcených mandlí a 2 čajové lžičky mandlového aroma. Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky, doprostřed každé opatrně zapíchněte celou loupanou mandli. Každou kuličku uložte do papírového košíčku.

Ořechová koule

1 ks Kus- Štrúdlu
150 g drcených vlašských ořechů
Med (dle chuti nebo jiný způsob slazení )
Papírové košíčky
Kus – Štrúdlu  vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 100 g drcených vlašských ořechů. Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky, které obalte ve zbytku drcených vlašských ořechů. Každou kuličku uložte do papírového košíčku.

 Arabská koule se sezamem a datlí

1 ks Kus- Štrúdlu
100 g sezamových semínek
50 g drcených vlašských ořechů
Vypeckované datle
Med (dle chuti nebo jiný způsob slazení )
Papírové košíčky
Kus – Štrúdlu  vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Na suché pánvi opražte sezamová semínka. Vypeckované datle rozkrájejte na kousky velké cca 1 cm. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 50 g drcených vlašských ořechů a 50 g sezamových semínek. Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky. Doprostřed každé kuličky  zapracujte kousek datle a každou kuličku obalte ve zbylém sezamu a uložte do papírového košíčku.

Arabská koule s pekanovými ořechy a semínky

 1 ks Kus- Štrúdlu
100 g směsi dýňových a slunečnicových semínek
100 g drcených pekanových ořechů
Med (dle chuti nebo jiný způsob slazení)
Papírové košíčky
Kus – Štrúdlu  vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Na suché pánvi opražte nasekaná dýňová a slunečnicová  semínka. Pekanové ořechy nejprve krátce opražte na suché pánvi a následně rozdrťte. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 50 g směsi sekaných semínek a 100 g drcených pekanových ořechů. Hmotu zpracujte a tvořte z ní kuličky, které obalujte ve směsi sekaných semínek. Při obalování na kuličky lehce přitlačte, protože semínka nemají tak dobrou přilnavost jako např. sezam. Každou kuličku uložte do papírového košíčku.

Nepečený vánoční  mini  štrúdl

1 ks Kus- Štrúdlu
50 g sekaných vlašských ořechů
50 g rozinek
rum
Med (dle chuti nebo jiný způsob slazení)
Moučkový cukr na ozdobu
Papírové košíčky
Kus – Štrúdlu  vysypte do mísy a přelijte 0,5 l vroucí vody. Po 7 minutách nechte vychladnout. Rozinky namočte v rumu. Vlažný kuskus oslaďte dle chuti a přidejte 40 g drcených vlašských ořechů namočené rozinky. Hmotu zpracujte a tvořte z ní malé „nohy“ štrúdlu (2 – 3 ks), které navrch posypte zbytkem ořechů. Štrúdl nechte vychladnout, poté krájejte na plátky, které posypejte při servírování moučkovým cukrem.

Zima plná zážitků v českých horách s NOVASOL

Zima plná zážitků v českých horách s NOVASOL


22.11. 2016

Víte o tom, že na svazích tuzemských kopců najdete na tři desítky ski areálů dosahujících čtyř nebo pětihvězdičkového hodnocení své kvality? V posledních letech totiž výrazně investovaly do kvality svých služeb a vybavení. Ve spojení s příznivými cenami, dobrou dopravní dostupností a absencí jazykové bariéry se zimní dovolená v ČR opět dostává do kurzu.

Vydejte se správným směrem i vy a zajistěte si včas ubytování na českých horách. NOVASOL vám nabízí rekreační domy, apartmány a chaty ve všech důležitých zimních centrech Krkonoš, Jizerek, Šumavy, Beskyd a dalších hor. Tak příliš neotálejte, zima již klepe na dveře!

Pohoda pro sjezdovky i běžky


Nejdelší sjezdovky u nás poskytují Krkonoše. Krakonošovo království nabízí největší lyžařské areály v čele se Špindlerovým Mlýnem, Pecí pod Sněžkou, Harrachovem a Janskými Lázněmi. Objednejte si zimní dovolenou pod vrcholky Krkonoš co nejdříve!

Skvělou možnost pro začátečníky, malé děti a milovníky běžeckého lyžování představují Jizerské hory. Rychle do nich dojedete po rychlostní silnici a ski areály jako Severák, Tanvaldský Špičák či Bedřichov poskytují dostatek sněhových děl, vleků i běžeckých stop.


Vzhůru dlouhou, bílou stopou


Chcete-li mít během pobytu na českých horách jistotu, spolehněte se na Šumavu. V kouzelném pohoří mezi Lipnem a Boubínem funguje řada moderních lyžařských středisek. Inspirujte se naší nabídkou ubytování na Zadově a Kramolíně!

Lyžařský ráj vás čeká i v Krušných horách. V zimních resortech Plešivec, Klínovec a Boží Dar se budete dobře cítit s celou rodinou. A už vás někdy napadlo, strávit v českých horách Vánoce nebo Silvestra?

Objednejte si REKREAČNÍ DOMY, APARTMÁNY, CHATY A CHALUPY s NOVASOL už teď!

Festival polévky 2016 v Praze

Festival polévky 2016 v Praze


20.11. 2016

První adventní neděli provoní Výstaviště Praha Holešovice Festival polévky. Ve 40litrových kotlích dovezených z Maďarska, na otevřeném ohni a přímo před zraky diváků bude vařit desítka bister a restaurací. Těšit se můžete na českou klasiku i exotické chutě.

A kromě toho máme připravený bohatý doprovodný program s hudbou, workshopy pro děti, večerním průvodem s obří loutkou anděla a rozsvícením Výstaviště.

Přijďte ochutnávat z vařících kotlíků v neděli 27. listopadu!
Děkujeme za podporu Výstaviště Praha Holešovice!

... Protože polévka je grunt!

Více informací na www.festivalpolevky.cz
Vstup na akci je zdarma.

TRADICE ADVENTU A VÁNOC ve Muzeu lidových staveb v Kouřimi

TRADICE ADVENTU A VÁNOC ve Muzeu lidových staveb v Kouřimi


20.11. 2016

V období adventu a Vánoc uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi tři národopisné programy – Svatomikulášskou obchůzku 4. 12., Zlatou adventní neděli 18. 12. a Tříkrálovou koledu 7. 1. 2017, vždy od 10 do 16 hodin. Pořady nabídnou bohatý program plný zážitků a poučení pro malé i velké v autentické historické atmosféře.
Od 26. 11. do 30. 12. 2016 najdou návštěvníci ve skanzenu instalace k adventním a vánočním tradicím. Pro veřejnost je otevřeno vždy od pátku do neděle v 10 - 16 hodin. Mimořádně otevřeno je také ve dnech 26. - 29. 12. 2016. Ve dnech 24. a 25. 12. 2016 je zavřeno.


Ředitel Regionálního muzea v kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Při pořádání národopisných programů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi se snažíme pokud možno co nejvěrněji rekonstruovat tradiční lidové obyčeje v podobě, která je zaznamenána dobovými písemnými prameny. V případě adventních pořadů se tak jedná nejen o tradiční mikulášský průvod, ale i dnes téměř zapomenuté obchůzky dalších adventních postav - Barborek, Lucek, Perchty a Ambrože. Důležitou součástí celoročního cyklu je Tříkrálová koleda, u které si dnes velká část veřejnosti ani neuvědomuje, že tímto obyčejem vlastně vrcholí celé vánoční období.“

Návštěvníci Svatomikulášské obchůzky se mohou těšit nejen na svatého Mikuláše s čertem a andělem, ale i na obchůzky Barborek a Ambrože, pečení vánočního cukroví a figurálních perníků a lidovou hru „Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře“.
O Zlaté adventní neděli zazní „Barokní roráte aneb Radostné zpěvy adventní“ v podání Michaela Pospíšila, muzeem budou obcházet tradiční adventní postavy Lucek a Perchty, děti i dospělí si budou moci vyzkoušet výrobu vánočních ozdob z tradičních materiálů a vonné františky.
Vyvrcholením tradičních Vánoc je Tříkrálová koleda, během které se odehraje Tříkrálová kolední hra, budou se zpívat koledy s Michaelem Pospíšilem, v rámci dílen si návštěvníci vyzkouší vyrobit betlémskou hvězdu ze slámy, namalovat na sklo svatý obrázek, vyrobit fanfrnoch či tříkrálové jesličky.
Zajímavé informace o lidových obyčejích, křesťanské tradici i pověrách či o věštění budoucnosti poskytnou v historických interiérech návštěvníkům ti nejpovolanější – historici a etnografové, vystupující v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní.

Programy pro školy

Od 28. 11. 2016 do 6. 1. 2017 Nabízí Muzeum lidových staveb programy pro školy, seznamující s adventními a vánočními zvyky a tradicemi. Kapacita v předvánočním období je již téměř vyčerpána, termíny pro návštěvu v období od 3. do 6. ledna jsou ještě volné. Během lednového programu si děti vyslechnou příběh Tří králů a poznají dávné zvyky spojené s nahlížením do budoucnosti. Některé magické praktiky si budou moci i vyzkoušet. Více informací: http://www.muzeumdetem.cz/pro-skoly/skanzen-kourim/cas-adventni-a-vanocni/
Vstupné: 120Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

Národní muzeum v předvánočním čase otevírá novou výstavu „Milý Ježíšku, přeji si

Národní muzeum v předvánočním čase otevírá novou výstavu „Milý Ježíšku, přeji si


20.11. 2016

Národní muzeum zve návštěvníky na slavnostní zahájení nové výstavy „Milý Ježíšku, přeji si…“, které proběhne ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 17.00 hodin v Národopisném muzeu Národního muzea. Vánoční výstava prezentuje zejména hračky, které nacházely děti pod stromečkem v 19.
a 20. století. Veřejná vernisáž bude zahájena tanečně-hudebním vystoupením Dětského folklorního souboru Kytice, připravena je i komentovaná prohlídka výstavy s její autorkou Monikou Tauberovou. Výstava potrvá do 31. ledna 2017.


Výstava pojednává především o snech a přáních dětí, které si přejí splnit o Vánocích. Stejně jako dnes, i v dobách minulých si děti přály dostat pod vánoční stromeček hlavně hračky. Právě hračkám je výstava „Milý Ježíšku, přeji si…“ z velké části věnována. Výstava představuje dřevěné malované hračky, ale i panenky v lidových krojích či v městském oblečení, pokojíčky pro panenky, dřevěná zvířátka a další hračky městské provenience. Vánoční výstavu doplňuje skříňkový betlém
s drobnými figurkami, adventní kalendáře pro děti z 20. a 21. století a vánoční ozdoby různých tvarů. Návštěvníci se také dozvědí, jak se na vesnici i ve městě děti oblékaly ke svátečnímu štědrovečernímu stolu. K vidění jsou dětské lidové kroje z Čech a Moravy z 19. a 20. století či městský slavnostní oděv z 20. let z 20. století.

Tradice vánočních dárků

Ačkoliv jsou dárky považovány za symbol Vánoc, vzájemné obdarování nepatří mezi staré zvyky. Pravidlem se dárky staly až v 19. století, kdy je děti dostávaly už v adventním čase od Mikuláše
a dalších tajemných bytostí, nadělovalo se však i do punčochy nebo do boty za oknem. Nejčastějším dárkem byla tzv. mikulášská zahrádka – drobné ovoce nabodnuté na dřívka zapíchané do velkého jablka. Hračky byly dlouhou dobu vyráběny pouze podomácku, později se rozvinula řemeslná výroba hraček. V 19. století u nás začala vznikat významná centra výroby klasických dřevěných hraček, jako byl Skašov, Krouna nebo dílny na Hlinecku, Domažlicku, Klatovsku, Příbramsku, Hořicku aj. Velmi oblíbené byly lidové dřevěné hračky představující různé lidské postavy, ptáčky, zvířata, kolébky, panenky, houpací koně, vozíky či miniatury předmětů každodenního života. Přelom 19. a 20. století se stal „zlatou érou“ hračkářského průmyslu. Tehdy vzniklo hnutí na podporu rukodělně vyráběných hraček, objevila se i snaha o umělecké ztvárnění hračky – vzniklo sdružení výtvarných umělců Artěl v Praze.

Vstupné na výstavu je v ceně běžného vstupného.
Národopisné muzeum Národního muzea je otevřeno ve dnech úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin; vstupné do objektu je 70 Kč / plné, 40 Kč / snížené, 110 Kč / rodinné.

Více informací naleznete na www.nm.cz

[1]  2  3  4  ...  259  260  261  262  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Propojit Vyletnik.cz s Facebookem
Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pondělí

-1 °C
Úterý

1 °C
Středa

1 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Vánoce u pana správce - adventní prohlídky hradu Nové Hrady (3.12.2016-18.12.2016)

Vánoce u pana správce - adventní prohlídky hradu Nové Hrady (3.12.2016-18.12.2016) 03.12.2016

Prohlídky se konají o adventních víkendech 3.-4.12, 10.-11.12 a 17.-18.12.201...

Polabské vánoční trhy 2016 v Lysé nad Labem (4.12.2016-4.12.2016)

Polabské vánoční trhy 2016 v Lysé nad Labem (4.12.2016-4.12.2016) 04.12.2016

Mikulášské trhy:  pátek   2. 12. -  neděle 4. 12. &n...

ZOO Praha (31.12.2015-31.12.2016)

ZOO Praha (31.12.2015-31.12.2016) 31.12.2015

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...