Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Cyklistický balíček

We have one of the finest Professional...
19.07.18 (matthewlewis)

Cyklistický balíček

We have one of the finest 19.07.18 (mariaharvey)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

Very Cool website. UK cheese
17.07.18 (UK cheese)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

reklama:

Procházka kynžvartským zámeckým parkem

Karlovarsko a Slavkovský les Zámek Kynžvart
V Kynžvartě stojí rozhodně navštívit zdejší zámek s cennými interiéry. Pozornost návštěvníků si však zaslouží i velmi zajímavý park, který se při zámku rozkládá. Je tak cenný, že byl dokonce již v roce 1945 prohlášen státní přírodní rezervací na ploše 86 hektarů.
Zdejší park je nástupcem zámecké zahrady, která byla vybudována u barokního zámku hraběte Filipa Emericha Metternicha patrně současně s jeho výstavbou v roce 1690. Park, jehož podobu dnes přesně neznáme, byl tehdy rozdělen na květinovou a hospodářskou zahradu s pravidelným rastrem cest a s rondely na jejich hlavních kříženích. Snad jsou jeho jediným pozůstatkem mohutné lípy stojící na louce směrem ke městečku a lázním. V roce 1833 se zámku ujal kancléř Clemens Metternich. Ze něj byl zámek podle návrhu P. Nobileho empírově přestavěn a zároveň vznikl i zdejší krajinářský park. Ten byl upraven podle návrhu schönbrunnského dvorního zahradníka Bíby a pečoval o něj zahradník Riedl. Park vznikal ve dvou etapách. V první v letech 1830–1860 se pracovalo hlavně s domácími dřevinami. Cílem bylo dosáhnout kontrastu mezi světlou zelení listnáčů a tmavou zelení smrků. Přibližně do dnešní podoby byl park upraven a rozšířen v druhé etapě po roce 1860. Vznikaly otevřené luční průhledy s osamocenými skupinkami stromů. Cílem bylo zesílit porostní clonu vůči okolnímu světu a to i za pomoci cizokrajných dřevin (podle odhadu se zde nachází 47 druhů jehličnanů a 103 druhů listnáčů). Všechny části parku pak oživuje prvek vody. V parku totiž najdeme několik rybníků a potůčků.
Nejvýrazněji a návštěvnicky nejlákavěji je však areál parku zpestřen řadou drobných parkových staveb, které přímo podněcují romantickou stránku duše návštěvníka. A právě putování po jeho přírodních zákoutích s těmito stavbičkami bude náplní obsahu příštího dílu této rubriky. Asi nejlepším pomocníkem při putování nám může být mapka parku, kterou si můžeme koupit přímo v pokladně zámku.
Výchozím bodem nám bude přímo zámecký objekt. Jistě nás upoutá litinová socha Diany, která je výrobkem metternichovských železáren v Plasech. Vedle ní při potoční kaskádě pod kamenným mostem najdeme Lví kašnu, která dodnes chrlí lahodnou vodu z blízké vodárničky, která byla zásobárnou vody pro pivovar, jehož objekty leží hned za mostkem. Od něj stoupá prudce cesta vzhůru k objektu zámecké čajovny na skalisku (nebo též Dianin chrámek). Opravdu se zde podával čaj a k tomu mohla hrát z malého výklenu i živá hudba. Jen kousek jihovýchodně odtud na tzv. Májovém vrchu stojí lesní kaple sv. Kříže a to v místech bývalé poustevny. Při skupině balvanů zde dnes stojí pseudogotizující stavba kryjící lavice kaple a starý krucifix ve velkém skříňovém otevřeném oltáři. Jen nedaleko od tohoto až skoro mystického místa najdeme na velkém balvanu litinovou šestibokou kostru se stříškou, která tvoří tzv. Lesní altán, z něhož bývával dříve výhled na Slavkovský les. Sestoupíme zpět do údolí k zámku a vydáme se cestou okolo Lvího pramene směrem k Mlýnskému rybníku s romantickým ostrůvkem a chatkou. Pod hrází se nachází zchátralý objekt Starého mlýna. Přejdeme silnici a vydáme se směrem vzhůru na malé návrší, kde ční monumentální obelisk – pomník dvou císařů. Tvoří jej vlastní obelisk vysoký 15 metrů s orlem a u jeho paty dva odlitky lvů z metternichových železáren. Byl postaven na paměť dvou císařů, jenž se v roce 1835 vystřídali na vídeňském trůnu (František I. a Ferdinand V.) Severozápadně od obelisku stojí další velký balvan s vyhlídkou a křížem princezny Pascaliny, dcery Richarda Metternicha, která zde byla ve svých 28 letech v roce 1890 podle pověsti roztrhána dogami, jenž na ní poslal její žárlivý manžel. Vrátíme se zpět ke silnici a můžeme po ní jít nazpátek k zámku. Zámecký park je však daleko rozsáhlejší, a tak je zde možno navštívit i další přírodní zákoutí (Mariánské údolí s černým rybníkem, Písečný rybník, apod.) a některé další objekty (např. kovárnu s údajným bývalým vězením při silnici). Záleží jen kolik času tomuto nádhernému kousku lidskou rukou šetrně upravené přírody chcete věnovat.

Fotogalerie

Poslední komentáře -

Reklama:
Reklama:

Procházka kynžvartským zámeckým parkem - informace k místu

Procházka kynžvartským zámeckým parkem - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018)

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Světoznámý český architekt Adolf Loos předběhl svými návrhy dobu. V Plzn...

Nejlepší výlety 2018  (19.5.2018-30.9.2018)

Nejlepší výlety 2018 (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Vychutnejte si výhledy na četné zákruty řeky, peřeje, splavy i staré mlýny.&n...

Výletník doporučuje

Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zámek Radim

Zámek Radim

Radimský zámek byl vytvořen částečně přestavbou původní gotické vodní tvrze pocházející ze...
Jihočeská Plavební

Jihočeská Plavební

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici ...