Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

link vao fun88 moi nhat Bong da Viet Nam va noi lo

link vao fun88 moi nhat cách đây không...
26.09.18 (haigiacmo123)

link vao fun88 moi nhat Bong da Viet Nam va noi lo

link vao fun88 moi nhat cách đây không...
26.09.18 (haigiacmo123)

12betvn mat da chien thang, thay tro Mourinho quay sang chi trich lan

12betvn đang trên đà thi đấu thăng hoa thì...
26.09.18 (haigiacmo123)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

reklama:

Kamenné kříže

Chebsko a Smrčiny Podhradí - místní část u Maraka - smírčí kříž (Foto: Aleš Dvořák)
Kamenné kříže neodmyslitelně patří k Ašsku a Chebsku. Jejich hustota ve zdejším kraji je snad nevětší z celé republiky. Kamenné kříže jsou němými svědky minulosti. Upomínají na často tajemstvím obestřené události a vyrytým reliéfem často připomínají nějakou tragickou událost, ponejvíce vraždu, ale i neštěstí jako např. převrácení kočáru či usmýkání zdivočelými koňmi. Jsou většinou vytesány z hrubozrnného kamene a někdy na sobě nesou vytesaný reliéf vražedného nástroje, tedy sekery, luku, meče či nůžek. V dobách středověkých fungovalo právo trochu jinak než v současných dobách, a tak bylo možné se z vraždy jistým způsobem vykoupit. Vrchnost dokonce dávala této dohodě mezi vrahem a rodinou oběti přednost před popravou. Součástí takové dohody bývalo odškodné, pokání a často také vytesání smírčího kříže. Smírčí kříže najdeme na Ašsku a Chebsku na každém kroku. Některé stojí na původním místě u cesty jako připomínka zavražděných kupců, jiné jsou schované v lesích, upomínající na tragickou smrt hajného. Mnohé z nich byly z původního místa přemístěny a tvoří dnes jakýsi parčík smírčích křížů, jak to můžeme vidět například v parčíku v Podhradu u Chebu či v Hazlově. Mnohé z nich vzaly za své při zemních pracích, jiné byly prostě ukradeny a odvezeny ponejvíce do Německa.
Výskyt smírčích křížů je pro Chebsko a Ašsko naprosto typický, a tak byla roku 1981 při ašském muzeu založena Společnost pro výzkum kamenných křížů. Původně se zabývala jen kříži, ale později se začala zabývat i jinými kamennými monolity, jako jsou například hraniční kameny, staré ukazatele směru či megality.
Pojďme si některé z těchto smírčích křížů prohlédnout.
Nejzápadnějším smírčím křížem na našem území je patrně metr vysoký kříž u Trojmezí, dojdeme k němu po červené značce z osady Trojmezí, leží asi 5 km západně od městečka Hranice. Stojí v trávě vlevo od cesty mezi cestou a státní hranicí kousek za těžební štolou a před ukončením značky na státní hranici. Jeho původ není známý, podle některých pověstí se může jednat o památku na souboj dvou důstojníků.
Hned dva kamenné kříže najdeme v obci Podhradí, jeden je ve středu obce (po pravé straně, když jedeme k hranicím) a připomíná čeledína, kterého při orání usmýkali splašení koně. U kříže stojí cedulka s nápisem: „Ne zcela nepopiratelná je zvyklost ze středověku, že ten, který člověka ‚ze života k smrti připravil‘, musel ke smíření a věčné vzpomínce zřídit tento kamenný kříž.“ Kousek zpět směrem k Aši v místní části u Maraka na opačné straně od silnice na valu nad silnicí zase stojí kříž, který připomíná smrt sedláka pod převráceným vozem. Nápadný smírčí kříž stojí při silnici z Aše na rozhlednu na Háji.
Skupinka smírčích křížů se nachází v Hazlově na kraji obce vlevo od modré turistické značky vedoucí na Hazlov. Jeden z nich má vytesanou dýku. Několik smírčích křížů je i v okolí, nejznámější severně od obce Hůrka s důlkem uprostřed ramen. Může se jednat o připomínku násilné smrti hazlovského rychtáře (podle některých pramenů to je však kříž v Hazlově).
Žulový smírčí kříž stojí také u silnice pod Komorní hůrkou, poblíž výchozího bodu naučné stezky. Má výšku 120 cm a připomíná smrt sedláka pod převráceným vozem.
Skupinku tří křížů a tří kamenů najdeme také nedaleko Chebu, v místní části zvané Podhrad (za železničním mostem doprava na místní komunikaci, stojí v parčíku, očividně sem byly přenesené).
Smírčí kříže jsou natolik významným turistickým prvkem, že např. v mapách KČT začaly být označovány zvláštním symbolem, který je odlišuje právě například od megalitů.

Fotogalerie

Poslední komentáře -

Reklama:
Reklama:

Kamenné kříže - informace k místu

Kamenné kříže - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Farmářské trhy v Běchovicích 2018 (25.9.2018-25.9.2018)

Farmářské trhy v Běchovicích 2018 (25.9.2018-25.9.2018) 25.09.2018

místo: Za poštovskou zahradou, Praha datum: každý týden v úterý čas: 14.00–18...

Farmářské trhy Prosek 2018 (25.9.2018-25.9.2018)

Farmářské trhy Prosek 2018 (25.9.2018-25.9.2018) 25.09.2018

místo: pěší zóna před Poliklinikou Prosek, Praha 9 datum: každý týden v úterý...

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018)

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Světoznámý český architekt Adolf Loos předběhl svými návrhy dobu. V Plzn...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o. je společností založenou městem Hradec...
VRTBOVSKÁ ZAHRADA – barokní skvost v centru Prahy

VRTBOVSKÁ ZAHRADA – barokní skvost v centru Prahy

Půjdete-li z Malostranského náměstí Karmelitskou ulicí, minete palác hrabat z Vrtby. Nenápadná...
Sklárna Rückl

Sklárna Rückl

Rodinná sklárna Rückl nacházející se nedaleko Berouna je po celý rok otevřena návštěvníkům....
Horský hotel Arnica

Horský hotel Arnica

Ubytování v horském hotelu ARNICA v Krušných horách nabízí prostor pro sportovní vyžití i...
Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar Pivovar...