Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

reklama:

Rýchorský prales

Krkonoše - východ
Pojďme se projít nádhernou krkonošskou přírodou a nahlédněme tam, kam je obvykle vstup pro turisty zakázán – do první zóny Krkonošského národního parku.
Horský hřeben mezi Horním Maršovem, Žacléřem a Svobodou nad Úpou dosahující do výše 1033 m n. m. tvoří nejvýchodnější část Krkonoš a díky svému přírodnímu bohatství byl vyhlášen přírodní rezervací. Na úbočí hřebene se v 16. až 18. století dolovalo zlato a stříbro. Prochází tudy naučná stezka s zajímavými prvky horské květeny. Rýchory jsou považovány za nejméně porušené místo v celých Krkonoších a proto jsou vlastně jedinečné. Na vrcholku rýchorského hřbetu stojí Rýchorská bouda, školící středisko KRNAPu, ve které se můžeme v místním stánku občerstvit a ohřát.
V těchto místech můžeme mimo jiné pozorovat i jeden z druhů vegetačního množení rostlin a to hřížení spodních větví smrku. Tyto větve se ohýbají k zemi, kde zakoření a po té zde vyroste samostatný mladý stromek. Tento druh množení je vidět pouze ve vyšších nadmořských výškách. Stromy totiž tímto způsobem vytvářejí skupinky stromů rostoucích velmi blízko sebe (tzv. rodiny) a tím docílí větší odolnosti vůči drsnému podnebí.
Nesmíme zapomenout se porozhlédnout z blízké vyhlídky, pozůstatku po Maxově Boudě, po východních Krkonoších, vzdát hold majestátně se tyčící Sněžce. Nejvyšší místo na hřebeni Rýchor, chráněné území se zbytky tzv. bukového pralesa, zakrslými a do bizarních tvarů pokroucenými stromy, s větvemi porostlými mechem, se nazývá Rýchorský prales (Dvorský les). Je to lokalita vyhledávaná především fotografy pro svoji romantičnost a přirozenou krásu místních lesů, jež jsou ojedinělé tak hustým výskytem buků. Zakrslé a do bizardních tvarů pokroucené stromy, větve porostlé mechem, ale také cenné byliny. Vzhled stromů byl ovlivněn v 19. století, kdy se v lesích běžně pásl dobytek a okusoval mladé stromky a tím je deformoval. Dalším faktorem, který ovlivnil tvar těchto stromů je bezesporu vysoká sněhová pokrývka a drsné horské klima. O prales se ale nejedná, protože část tohoto porostu zde byla založena uměle. To vše vytváří podivuhodnou atmosféru místa, kam jen sporadicky pronikají sluneční paprsky.

Poslední komentáře

Rýchorská bouda

KSEV - 09.11.2011 - 15:07

www.krnap.cz/rychorska-bouda

Rýchory

Zdenka - 03.07.2007 - 11:57

Výšlap na Rýchory stojí za to. Z Horního Maršova je to pořádný krpál. Je to ne moc navštěvované...

Reklama:
Reklama:

Rýchorský prales - informace k místu

Rýchorský prales - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.