Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

Very Cool website. UK cheese
17.07.18 (UK cheese)

phe ve xay ra du ngan cam phat nang

trước khi giải ra mắt, FIFA cũng như nước...
15.07.18 (haigiacmo123)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

this is good to see i love this forum even...
14.07.18 (psncore123)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

reklama:

Posázavská cyklotrasa

Posázaví a Benešovsko
Okolo řeky Sázavy, od jejích pramenů z Lísku u Žďáru nad Sázavou k soutoku s Vltavou v Davli, je vedena cyklotrasa č. 19. o celkové délce 245 km. My se podíváme na spodní polovinu trasy z Davle do Zruče nad Sázavou. Její délka je 111 km.
V některých částech vede cyklotrasa kopcovitou krajinou, jinde velmi pohodlnými cestami bezprostředně kolem řeky. Využívá zejména silnice II. a III. třídy. Trasa je středně náročná, a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Rekreačním tempem ji lze ujet za 2-3 dny, s možností přespání v Týnci nad Sázavou a v Sázavě. V Týnci nad Sázavou je možno využít navazující cyklotrasu "Okolí Benešova", s možností návštěvy zámku Konopiště.
Trasa začína v Davli na nádraží. Jedeme nejprve po silnici a to hodně do kopce. Po čtyřech kilometrech dojedeme do Petrova, z nějž budeme mírně stoupat po silnici, pak lehce klesat do obce Bohuliby a z ní lehce stoupat a opět klesat do Jílového u Prahy. Zde se můžeme podívat do muzea a navštívit i informační centrum. Po nezpevněných komunikacích a lesních cestách zamíříme na Borek, odkud nás čeká obtížné stoupání nejprve po šotolinových lesních cestách, později po asfaltové komunikaci. Vjíždíme do přírodní rezervace Grybla, klesáme po lesní asfaltce, která se záhy mění na šotolinovou cestu. Pozor! – v úseku Grybla - Týnec nad Sázavou jsou v prudkém sjezdu dvě závory!
Týnec nad Sázavou – románská rotunda, infocentrum, gotická věž a muzeum s expozicí zdejší kameniny. K završení příjemného dojmu z tohoto místa nám poslouží několik příjemných hospůdek. Týncem pojedeme po celkem frekventované silnici č. 107 na Zbořený Kostelec. Kdo bude mít sílu, vydrápe se nahoru na zříceninu – stojí to za to. Po polní cestě a později po asfaltce budeme pokračovat přes Ledce a Městečko až do Poříčí nad Sázavou. Od Davle to máme již nějakých 38 km. V Poříčí se podíváme na dva zajímavé kostely a budeme-li mít hlad, objevíme tu i hospůdku. Po silnici pak budeme pokračovat přes Čerčany a Vranov do Hvězdonic, a to nejprve do kopečka a pak z kopečka. Ve Hvězdonicích překonáme řeku Sázavu po lávce pro pěší a pojedeme dál podél řeky po asfaltové silnici až do Chocerad. Zde se podíváme na kostel a za návštěvu stojí hned několik restaurací, v sezóně hojně využívaných vodáky. Podél řeky budeme dál pokračovat až k rozcestí Na Mariánce, kde je rovněž občerstvení, a odkud pojedeme již po silnici do Sázavy. Sázava je příjemné malebné městečko, kterému vévodí známý klášter. I zde je hned několik hospůdek, které nás uvítají. Od Davle už máme najeto 65 kilometrů.
Zvlněným a lesnatým terénem se dostaneme ke zřícenině Talmberk. Po asfaltu pak budeme pokračovat do Ratají nad Sázavou. V Ratajích je nově otevřené muzeum, hrad Pirkštejn a starý zámek, pro posilnění si vybereme z několika hospůdek a to buď dole u Sázavy, nebo nahoře u zámku. Pokračovat budeme do vsi Podveky, kterou jen lehce protneme, ale právě v tomto místě nás čeká pěkná vyhlídka směrem na západ na zdejší romantickou krajinu. Přes osadu Zalíbená budeme pokračovat do Českého Šternberka. Zde budeme jistě obdivovat mohutný hrad, který se důležitě tyčí nad řekou Sázavou. Do Davle je to odtud 85 km a do Zruče nad Sázavou 26 km.
Ze Šternberka budeme pokračovat zprvu podél řeky, pak mírně zvlněným kopcovitým terénem přes Tichonice, neudržovanou silničkou na Kácov. Zde nás zaujme kostel, zámeček a především místní malý pivovar, jehož prohlídka bude jistě zajímavým zpestřením našeho putování. Do Zruče už těch 10 km nějak dojedeme… :-) Bude to ale poměrně do kopečka a silnice je na svou šířku poměrně frekventovaná, takže pozor. Zruč nad Sázavou je malebné město a za návštěvu tu stojí mimo jiné zámek, kostel a dvě kaple. Po cyklotrase je možné pokračovat až do Lístku u Žďáru nad Sázavou…
Trasa je značena žlutými směrovými tabulemi určenými pro značení silničních cyklotras. Značení je vyhovující a až na malé úseky (třeba ten z Tichonic do Kácova) je sjízdná bez problémů i na silničním kole.

Poslední komentáře -

...a co to takhle někdy zkusit pěšky!

Burle Václav - 21.02.2008 - 11:07

... viz Posázavská stezka ...

Nespeky Městečko

Havran - 13.06.2007 - 16:06

V tehdejší rekreační základně ROH u Sázavy mezi Nespekami a Městečkem se svého času málem utopil...

Reklama:
Reklama:

Posázavská cyklotrasa - informace k místu

Posázavská cyklotrasa - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018)

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Světoznámý český architekt Adolf Loos předběhl svými návrhy dobu. V Plzn...

Nejlepší výlety 2018  (19.5.2018-30.9.2018)

Nejlepší výlety 2018 (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Vychutnejte si výhledy na četné zákruty řeky, peřeje, splavy i staré mlýny.&n...

Výletník doporučuje

Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zámek Radim

Zámek Radim

Radimský zámek byl vytvořen částečně přestavbou původní gotické vodní tvrze pocházející ze...